344
چهارشنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۶
16
بیان معنوی حجت الاسلام علیرضا پناهیان

اربعین را دولتی نکنیم

توئیت‌گاه

حکمت تاریخ آخر

فرا گشودگی یا بسط

عینستاغرام امید مهدی‌نژاد

صبح نو

بیان معنوی حجت الاسلام علیرضا پناهیان

اربعین را دولتی نکنیم

رهبر انقلاب، بارها از مردم عراق به‌خاطر پذیرایی از زائرین اربعین، تقدیر کرده‌اند و یکبار فرمودند: «عظمت این کار مردم عراق در آینده مشخص خواهد شد.» این مردم واقعاً در اربعین، بزرگ‌ترین پذیرایی تاریخی جهان را به‌طور داوطلبانه انجام می‌دهند و شما اگر از غذای آنها تناول نکنید، واقعاً ناراحت
می‌شوند.متاسفانه ما بعضاً کارهایی در جهت خراب کردن اربعین انجام می‌دهیم؛ مثلاً با اربعین برخورد بیمه‌ای می‌کنیم. چرا ما سراغ «بیمه» برای اربعین رفته‌ایم؟ اصلاً فلسفۀ بیمه چیست؟ بیمه حداقلی برخورد کردن با مردم است. نظامی که الان در اربعین شکل گرفته، مبتنی بر ایثار و تعاون و اخوّت اسلامی است، ولی با این بیمه، در واقع داریم می‌گوییم: ما نمی‌توانیم روی این حساب کنیم!  ما می‌توانستیم برای آسیب‌دیدگان اربعین، روش‌هایی غیر از بیمه، پیش‌بینی کنیم.
مثلاً از خیّرین بخواهیم «هزینۀ درمان کسانی که در این مسیر بیمار می‌شوند را تضمین کنید» قطعاً بودند کسانی که این هزینه را بدهند.یا مثلاً لبِ مرز، صندوق‌هایی برای کمک بهحادثه‌دیدگان زیارت اربعین قرار دهیم تا همین مردمی که الان بیمه داده‌اند، با میل بیشتری-حتی بیش از آن مبلغ را- پرداخت کنند تا کارِ هیچ حادثه‌دیده‌ای در اربعین، لنگ نمانَد. این یک نگاه عالی و عاقلانه به اربعین است.

captcha
شماره‌های پیشین