344
چهارشنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۶
10
زوایای منفی دیدار پرسپولیس و استقلال، مهم‌ترین بازی لیگ

سودی که تنها برای سرخابی‌ها نیست

شهرآورد تهران بیش از آنکه تحت تأثیر عملکرد فنی دو تیم باشد، اسیر حاشیه‌های بسیار زیاد است که از ابتدا تا به امروز، اصل‌رقابت زیبا و جذاب این بازی تاریخی را هدف گرفته است. این اتفاق‌های نامطلوب، تلخ و بعضاً غیر فوتبالی، مسائلی است که تأثیر منفی فراوان در فضای حاکم بر مسابقه و بیرون آن گذاشته و زیبایی‌های این رقابت سنتی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

خبر

صبح نو

خبر

هزینه‌های عجیب برای دربی

هرچه به روزهای برگزاری شهرآورد نزدیک می‌شویم، برخی افراد سودجو، از افزایش قیمت‌های مسائل مربوط به انجام بازی، برای بیشتر کردن درآمدهای خود بهره می‌برند؛ درحالی‌که باز هم سر سرخابی‌ها بی‌کلاه می‌ماند. افزایش قیمت بلیت بازی که در گذشته مشخص نبود چه تعداد بلیت فروخته شده و چه میزان از رقم نهایی به سرخابی‌ها پرداخت می‌شود، به خاطر حرکت باشگاه پرسپولیس برای فروش شخصی بلیت‌ها، درحال حل شدن است اما هنوز درآمدهای به‌دست آمده از تبلیغات محیطی قابل بررسی و پیگیری است.
درآمدهای شرکت طرف قرارداد سازمان لیگ از محل تبلیغات محیطی این بازی هم میلیاردی است؛ اما هنوز میزان دقیق آن اعلام نشده است؛ حقی که دوباره سرخابی‌ها از دریافت آن به‌صورت منطقی محروم می‌شوند. اما برخی از هزینه‌ها و درآمدها از محل برگزاری دیدارهای سرخابی بسیار عجیب‌اند؛ یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، درباره برخی از این هزینه‌ها به «صبح نو» می‌گوید: هزینه‌های اجرای مراسم حاشیه‌ای دربی هم درست مثل هزینه‌های دیگر این بازی خاص، چند برابر می‌شود. به گفته او، حق الزحمه قاری قرآن برای این مسابقه خاص، رقمی حدود 500 هزار تومان است. مجری برنامه رقمی بین 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان برای اجرا می‌گیرد و هزینه اجاره سیستم‌های صوتی نیز رقمی نزدیک به 3 میلیون تومان است. به این ترتیب، فقط دستمزد قاری، مجری و اجاره سیستم صوتی برای مراسمی که کمتر از یک ساعت به طول خواهد انجامید، رقمی بین 4 تا 5 میلیون تومان خواهد بود. جالب‌تر از همه اما، همان هزینه اجاره دستگاه‌های صوتی برای این بازی‌هاست؛ دستگاه‌هایی که باید خود ورزشگاه آن را تأمین کند نه اینکه برای هر بازی هزینه‌ای برای اجاره آنها بپردازد. اجاره دادن ورزشگاه آزادی به سرخابی‌ها که چه میزبان باشند و چه میهمان هم موضوع عجیبی است که متاسفانه سال‌هاست سرخابی‌ها مجبور به پرداخت این هزینه و هزینه‌های دیگر این بازی هستند. در چنین شرایطی تنها بخش محدودی از درآمدهای فوق‌العاده این بازی نصیب‌ سرخابی‌ها می‌شود؛ آن‌هم درشرایطی‌که سازمان‌ها و مجموعه‌هایی که از محل برگزاری این بازی، به سود سرشار می‌رسند، در سایه هستند و از محل درآمدهای خود، هیچ ضرر و هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنند.

فرار به جلو برای غیر حرفه‌ای‌ها
در آستانه دربی 85، ناگهان خبر محرومیت محسن مسلمان از پرسپولیس و وریا‌غفوری از استقلال به خاطر قلیان کشیدن، منتشر شد تا بازهم مسوولان فوتبال نشان دهند که به موج سواری روی حواشی این بازی، علاقه دارند.
البته احتمال بخشیده شدن این دو بازیکن تا آغاز سوت این بازی وجود دارد تا فدراسیون‌نشین‌ها در کنار نمایش تحکم‌شان در برخورد با متخلفان، بخشندگی خود را هم بار دیگر به هواداران سرخابی نشان دهند، اتفاقی که بیشتر جنبه نمایشی دارد تا تنبیهی. مطمئناً بازیکنان باید به اصول و قوانین فوتبال حرفه‌ای احترام بگذارند و اگر بازیکنی حرکت خارج از عرف فوتبال انجام داد، ابتدا از سوی باشگاه و سپس از سوی فدراسیون با جریمه‌های نقدی یا محرومیت‌ از حضور در بازی‌های رسمی، محکوم شوند اما این موضوع نباید تنها از دریچه تبلیغاتی مورد توجه قرار بگیرد و باید به‌صورت اصولی و منطقی با متخلفان برخورد شود اما داستان امروز مسلمان و غفوری، تکرار اشتباهات گذشته فدراسیون فوتبال‌نشین‌ها در برخورد با متخلفان است. امروز کشیدن قلیان یا حتی مواد مخدر از جمله شیشه، یکی از مشکلات اصلی است که فوتبالیست‌های حرفه‌ای با آن روبه‌رو هستند؛ مسائلی که خیلی زود آنها را از سطح بالای فوتبال دور کرده و با افت‌های محسوس مواجه می‌سازد. متاسفانه برخی از مدیران و سرمربیان تیم‌هایی از جمله لیگ برتری، قهوه‌خانه و سفره‌خانه‌هایی را مدیریت می‌کنند که برخی از آنها vip بوده و مخصوص افراد و بازیکنان خاص است تا به راحتی به کشیدن قلیان بپردازند. این موضوع به راحتی قابل شناسایی و برخورد است اما اینکه چرا دوستان فدراسیون‌نشین یا مدیران کمیته اخلاق فدراسیون، به خود زحمت برخورد با آنها را نمی‌دهند، پرسشی است که پاسخی برای آن تا به امروز مطرح نشده است.
 
آینده داور در گرو شهرآورد
کمیته داوران فدراسیون فوتبال بیژن حیدری را  که یک پزشک جراح است به‌عنوان داور دربی 85 انتخاب کرد، داوری که هواداران سرخابی از او خاطره خوبی ندارند. این داور به خاطر اشتباهاتی که فصل گذشته در دیدارهای سرخابی داشت، محرومیت‌هایی را هم پشت سرگذاشت و حالا برای نخستین مرتبه در دوران داوری، می‌خواهد قضاوت این بازی مهم را برعهده بگیرد.
مطمئناً عملکرد این داور که توانست بعد از قضاوت‌های متوالی محسن ترکی و علیرضا فغانی، شانس قضاوت این بازی را به‌دست آورد، می‌تواند روی آینده کاری او به‌عنوان داور در رقابت‌های داخلی و بین‌المللی مهم باشد. او می‌تواند با قضاوت مناسب این بازی، آینده داوری خود را تضمین کند یا با‌اشتباه در امر قضاوت این مسابقه، آینده سخت‌تری را برای خود رقم بزند. این داور همدانی فیزیک بسیار مناسبی دارد؛ قامت یک متر و 93 سانتی متری و چهره مصمم او سبب شده تا در زمین عملکردش بیشتر به چشم بیاید؛ شاید همین شرایط شانس او را برای قضاوت بهتر این مسابقه افزایش دهد.

 

captcha
شماره‌های پیشین