343
سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

شکایت شرکت انگلیسی از ایران به اتهام دلالی برای خرید هواپیما دردسرساز شد

فرود «فلایت‌چک» روی باند تکذیب

یک شرکت انگلیسی از شرکت فرودگاه‌های ایران به‌دلیل خرید هواپیمای فلایت‌چک از یک شرکت دیگر با رقم هشت میلیون یورو بالاتر از رقم پیشنهادی این شرکت، به سازمان بازرسی کل کشور شکایت کرد. این خبری بود که روی خروجی یکی از خبرگزاری‌ها قرار گرفت. خبری که نشان می‌داد این خرید دور از چشم مسوولان وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی انجام شده است.

صبح نو

خبر

جلبک‌های سمی رودخانه دز، نفس آبزیان را
به شماره انداخته است
مشکلات زیست محیطی در کشور پایان ندارد و این‌بار در رودخانه دز باید شاهد نابودی گونه‌های جانوری باشیم. آقای داوود میرشکار، مدیر کل زیست بوم دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفته است: سیتوپلنگتن‌ها و جلبک‌ها بر اثر وجود مواد مغذی در آب افزایش ناگهانی پیدا می‌کنند که این باعث مشکلاتی برای آبزیان می‌شود. برخی از این جلبک‌ها سمی هستند که باعث تغییر طعم آب و همچنین مرگ و میر آبزیان از جمله ماهی‌ها می‌شوند. وی ادامه داد: جلبک‌ها با تاریک شدن هوا عمل فتوسنتز را رها و تنفس انجام می‌دهند که این باعث نرسیدن اکسیژن به آب و از بین رفتن آبزیان می‌شود .ورود فاضلاب و مواد مغذی به این رودخانه شاید به دلیل وجود روستایی در بالا دست آن باشد که فاضلاب خود را به آن می‌ریزند و زمانی که این مواد به پشت سد دز می‌رسند، جلبک‌ها افزایش ناگهانی پیدا می‌کنند که این باعث ایجاد مشکلاتی برای رودخانه و مرگ‌و‌میر آبزیان آن می‌شود.
 
نوسازی شبکه آب تهران معطل منابع مالی
شبکه آب تهران به علت فرسودگی‌های بیش از حد یکی از محل‌های هدر رفت آب شرب است. آقای علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران در مجلس شورای‌اسلامی درباره اظهارات شهردار تهران مبنی بر اینکه به دلیل کمبود منابع مالی مقاوم سازی و ارتقای زیرساخت‌ها باهدف نوسازی شبکه تأسیسات آب و برق تهران زمانبر شده، گفته است: مشترکان تهران هزینه‌ها و حق انشعاب را بابت نوسازی شبکه آب و فاضلاب پرداخت کردند، بنابراین بحث نداشتن بودجه و منابع مالی منتفی و غیرقابل قبول است؛ اما می‌توان در صورت وجود مشکل مالی برابر قانون اساسی برای نوسازی شبکه آب درخواست وضع عوارض کرد.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از هرگونه تهدید و آفات جبران ناپذیر برای تمامی منابع زیرزمینی تهران، قانون مجوز اخذ عوارض برای توسعه شبکه‌های آب و فاضلاب را صادر کرده است. مهم نیست که این عوارض از مشترکان دریافت شود، بلکه شورای عالی استان‌ها می‌تواند دراین خصوص طرحی را آماده و به مجلس ارسال کند.
 
ارثیه شوم فریدونکنار به خوزستان رسید
 شکار غیرقانونی و بی‌رحمانه پرندگان مهاجر در تالاب‌های کشور باعث نسل‌کشی این گونه از حیوانات و همچنین آسیب جدی به حیات وحش کشور شده است. شکار بی‌رویه پرندگان در شمال کشور مورد اعتراض فعالان محیط زیست قرار گرفته، اما اکنون چند سالی است که قتل عام پرندگان با روش‌های غیرقانونی در جنوب کشور نیز رواج یافته است. هرساله با فرارسیدن فصل حضور انبوه پرندگان مهاجر در کشور، نگرانی فعالان محیط زیست از کشتار این پرندگان در شمال کشور دوباره آغاز می‌شود. رسانه‌ها تلاش می‌کنند تصویر انبوه پرندگانی را به تصویر بکشند که در دامگاه‌ها گیر افتاده و جیغ جیغ هزاران هزارشان سکوت شب را می‌درد و لاشه رنگین‌شان بی‌جان در بازارهای روز به فروش می‌روند. با این همه اکنون چند سالی است که این فاجعه محیط زیستی منحصر به شمال کشور نیست و متخلفان در جنوب کشور از رقیبان خود در شمال پیشی گرفته‌اند.
 
استقرار بالگرد در ۴ پایانه مرزی
با نزدیک شدن به اربعین حسینی، سازمان هلال احمر کشور برای پیشگیری از هرگونه حوادث احتمالی، نیروهای خود را برای امدادرسانی در مسیرهای راهپیمایی مستقر می‌کند. آقای حامد سجادی، نماینده هلال احمر و مدیر پایگاه‌های سازمان امداد و نجات، از استقرار چهار بالگرد در چهار پایانه مرزی خبرداد و گفته است: در هر پایانه مرزی تیم‌های واکنش سریع نیز در کنار بالگردها مستقرند. مجموعه هلال احمر در داخل کشور و مجموعه پزشکی حج و زیارت در کشور عراق، مأموریت ارائه خدمات امدادی و درمانی به زائران اربعین را بر عهده دارند؛ از مدت‌ها پیش از چهار پایانه مرزی در سه استان بازدید کرده و تدابیر لازم در این خصوص اتخاذ شده‌اند.
 
تعطیلی خط ۷ متروی تهران غیرکارشناسانه است
مدتی است که شورای پنجم برای گشایش و بهره برداری از خط 7 متروی تهران ادعاهایی را مطرح می‌کنند که نشان می‌دهد این مترو دارای مشکلات فنی است. حالا عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با بر شمردن صحبت‌های غیرکارشناسانه خانم شهربانو امانی، عضو فعلی شورای شهر تهران، گفته است: تعطیلی خط ۷ دردی از شهروندان دوا نمی‌کند و مدیریت شهری با تخصیص اعتبار مسائل مربوط به مترو را حل و فصل کند. ابوالفضل قناعتی ادامه داد: راه‌اندازی سه خط 3 ،6 و 7 و افزوده شدن این خطوط برای ارائه خدمات مطلوب‌تر به شهروندان در دوره قبل، از اهمیت بسیار بالای برخوردار است که امیدواریم مدیریت جدید شهری اقداماتی این چنینی انجام دهد. وی اضافه کرد: فعالیت در زیرزمین و احداث تونل و ایستگاه مترو کار بسیار سختی است که البته این موضوع را افراد اهل فن کاملاً متوجه می‌شوند. انتظاری که از اعضای فعلی وجود دارد این است که به جای گرفتن ایراد به دنبال رفع مشکلات و اجرای طرح‌های جدید و توسعه خدمات به شهروندان باشند.

captcha
شماره‌های پیشین