343
سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۶
6
ورود جدی دادستانی برای حل مشکلات عمومی

بوی خوش ستاندن داد مردم

گزارش «صبح نو» از اتفاقی که روز گذشته ارومیه را ملتهب کرد

حاشیه‏ های یک آزار

آزار و اذیت سرایدار مدرسه به دختربچه پایه ششمی، باعث اتفاق‏ ها، واکنش ‏ها و تجمع شده است. واکنش‏ های مختلف مردم و مسوولان مربوطه دراین‌باره، سریع بود و همه اتفاق‏ ها هم به‌سرعت در فضای مجازی انتشار پیدا کردند. وقایعی که البته در ماه ‏های قبل هم تقریباً زیاد شاهد آن بودیم.

صبح نو

ورود جدی دادستانی برای حل مشکلات عمومی

بوی خوش ستاندن داد مردم

خبرهای امیدوارکننده یکی یکی از راه می‌رسند. خبرهایی که شاید تا پیش از این، کمتر آن‌ها را دیده و شنیده بودیم؛ اما خواندنش، مثل جانی دوباره در کالبد تنی است که مدت‌ها بود رمقی در آن دیده نمی‌شد. حکایت ورود جدی دادستانی برای حل مشکلات مردم، حکایتی است که حالا چند ماهی است بیشتر شنیده می‌شود. درست پس از دیدار تیرماه رهبر انقلاب با رییس و مسوولان قوه قضاییه.
رهبر انقلاب در آن دیدار، با ترسیم و تبیین وظایف قوه قضاییه، بر انجام جدی برخی از این وظایف تاکید کردند. رهبر انقلاب اسلامی در بخشی از این دیدار، لازمه پیشرفت کارها در دستگاه قضایی و ایجاد تلقی عمومی از قوه قضاییه به‌عنوان مجموعه‌ای «نجات‌بخش، امیدبخش و آرامش‌بخش» را برخورد جدی با تخلفات دانستند و با قدردانی از اعزام بازرسان نامحسوس و ناشناس به شهرهای مختلف با هدف کشف و برخورد با تخلفات، افزودند: بازرسی‌ها را هر چه می‌توانید افزایش دهید و قوه قضاییه را از درون اصلاح کنید.
ایشان با اشاره به صلاحیت‌ها و جایگاه قانونی بسیار بالا و ویژه این قوه و تأثیرگذاری آن در مدیریت کلان کشور، نگاه تحولی در همه عرصه‌های قوه قضاییه را ضروری برشمردند و گفتند: «قوه قضاییه باید پرچمدار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه‌ای که لازم بود، از حقوق مردم با قدرت دفاع و با متخلفان و قانون شکنان مقابله کند.»
حالا خبرهای رسیده از گوشه و کنار ایران، نشان می‌دهند که عزم قوه قضاییه و دادستان‌های استان‌های مختلف، برای پیگیری موضوع مطالبات مردمی و «اصلاح از درون» جدی‌تر شده است.
نمونه‌اش، ماجرای صبح یکشنبه دراهواز و ورود دادستان برای پیگیری سریع موضوع. حادثه غم انگیز رانش کوه و سقوط سنگ بر سر خانه مردم که منجر به فوت 2 نفر و مجروحیت 4 تن دیگر شد.
کوی منبع آب که از اولین اجتماعات حاشیه‌نشینی در اهواز به شمار می‌آید، جمعیت زیادی را در خود جای داده است. محله‌ای محروم که با مسائل متعدد کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی مواجه‌ است. ساخت‌وسازهای غیر مجاز، نداشتن پروانه ساخت و سند قانونی، نارسایی خدمات شهری، آلودگی زیست‌محیطی، بیکاری، اشتغال کاذب و ... از مشکلاتی بودند که مردم این منطقه را آزار می‌دادند و رانش صبح یکشنبه نیز کوهی از غم را بر سر مردم این محله آوار کرد.
اما ورود سریع قوه قضاییه برای پیگیری موضوع، شاید مرهمی باشد بر این غم سنگین.
بازپرس شعبه یک دادسرای اهواز درباره این حادثه گفته است: «پس از انجام تحقیقات قضایی با مقصران حادثه برخورد قاطع و قانونی انجام می‌شود.»
آقای «محمد اسدی نژاد» از دستور ویژه مدعی‌العموم برای رسیدگی به مشکلات مردم منطقه منبع آب این شهرستان خبر داده و گفته است: «در این باره دستورات لازم به نیروی انتظامی و هلال احمر برای اسکان مردم منطقه داده شده که محلی را برای جابجایی ساکنان منطقه در نظر بگیرند.»
اما این، تنها خبر امیدوار کننده این روزها برای ستاندن داد مردم نبود. درست در آن سوی نقشه نیز، دادستان دستور جالبی برای پیگیری حقوق تضییع شده مردم داد.
دادستان بیرجند، مرکز استان خراسان جنوبی، «حرکت لاک پشتی» توسعه جاده قاین به بیرجند  را مصداق تضییع حقوق عامه دانسته و گفته است:«با گذشت بیش از 10 سال از آغاز طرح توسعه،  تنها 43 کیلومتر از این جاده 100 کیلومتری باریک و خطرناک اصلاح شده و همچنان شاهد وقوع تصادفات و تلفات زیاد در این محور هستیم.»
آقای « سید حسین مقدس» با اعلام اینکه مردم نجیب و خونگرم این منطقه نارضایتی خود را از وضعیت این جاده بارها به مسوولان گوشزد کرده‌اند افزود:در مقام صیانت و احیای حقوق عامه به صورت جدی پیگیر این مشکل هستیم و امیدوارم با توجه به اهمیت توسعه و ایمن‌سازی راه‌ها در برقراری امنیت و پیشرفت کشور، در اسرع وقت توجه ویژه‌ای  به این محور مواصلاتی صورت گیرد و هر چه زودتر مشکلات آن رفع شود.»
شاید مصداق‌هایی شبیه این دو ورود متفاوت قوه قضاییه به پرونده‌هایی که با حقوق عامه مردم ارتباط دارد، تا قبل از این کمتر دیده باشیم؛ اما آنچه مشخص است این است که گویا عزم این قوه برای رسیدگی جدی‌تر به حقوق مردم و برخورد با ظالمان، قانون‌شکنان و تضییع کنندگان حقوق مردم، جدی‌تر از قبل شده است. اقدامی که باید به فال نیک گرفت و آن را قدمی رو به جلو برای قوه قضاییه دانست.

 

captcha
شماره‌های پیشین