343
سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۶
5
با شکست در عراق و سوریه، تروریست‌های تکفیری به کدام سرزمین کوچ می‌کنند

دورخیز داعش به سوی کویت

کویت با وسعت کوچکش یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده نفت جهان به‌شمار می‌رود. ذخایر نفتی که تا ۷۰ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود، چیزی معادل 10 درصد کل ذخایر نفتی جهان است، موضوعی که موجب شده تا گروه‌های تروریستی داعش چشم طمع به سوی کشور مرواریدهای غلتان بیندازند و آن را به حالت آماده‌باش درآورند.

قاب خبر

صبح نو

با شکست در عراق و سوریه، تروریست‌های تکفیری به کدام سرزمین کوچ می‌کنند

دورخیز داعش به سوی کویت

کویت با وسعت کوچکش یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده نفت جهان به‌شمار می‌رود. ذخایر نفتی که تا ۷۰ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود، چیزی معادل 10 درصد کل ذخایر نفتی جهان است، موضوعی که موجب شده تا گروه‌های تروریستی داعش چشم طمع به سوی کشور مرواریدهای غلتان بیندازند و آن را به حالت آماده‌باش درآورند.

نگرانی‌های صباح احمد جابر الصباح، پادشاه این کشور باعث شده است تا برای تقویت قوای دفاعی و امنیتی خود رایزنی‌هایی با کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای داشته باشد.
از این‌رو چند روزی است دولتمردان این کشور میزبان عمر حسن البشیر رییس‌جمهور سودان هستند، کشوری که بارها با اعزام نیروهایی به کشورهای حاشیه خلیج فارس (عربستان وامارات) آنها را در جنگ یمن کمک کرده است. کویت که دارای نیروهای مبارز چندانی نیست شاید بتواند با اجیر کردن رییس‌جمهور سودان، از تهدیدات و حملات احتمالی داعش به این کشور نفتخیز کم کند.
کویت پیش از این بارها مورد تهدید و حملات تروریستی داعش قرار گرفته است که می‌توان به حمله داعش به فرودگاه و مسجدی شیعی در این کشور اشاره کرد که این تحرکات توسط دستگاه‌های امنیتی این کشور در دوسال گذشته خنثی شد.
 سرکردگان داعشی قصد داشتند هنگام ورود به فرودگاه کویت به تیراندازی بی‌هدف به سمت مسافران اقدام کنند و پس از آن، یک انفجار انتحاری در یکی از مساجد شیعی انجام دهند.

خانه جدید برای داعش
اما در تازه‌ترین رویدادهای تروریستی در این کشور، داعش از حمله گسترده به کویت خبر داد که روزنامه القبس کویت در این‌باره نوشت: دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی این کشور هفته گذشته از یکی از کشورهای دوست ابلاغیه‌ای درباره تهدیدات داعش در خصوص وقوع عملیاتی در کویت دریافت کرده‌اند که البته زمان و مکان آن مشخص نیست.
به نوشته این روزنامه کویتی، اتخاذ تدابیر امنیتی با توجه به ضربات سنگینی که داعش در عراق و سوریه متحمل شده و نگرانی از اجرای عملیات‌های آن در منطقه وجود دارد، ضروری به نظر می‌رسد.
طبق این گزارش، هماهنگی بین دستگاه‌های امنیتی منطقه‌ای و بین‌المللی در سطح عالی قرار دارد و نظارت بر شهروندان و اتباع خارجی مقیم کویت که احتمال ارتباط آنها با داعش وجود دارد، شدید است و حتی تعدادی از آنها برای انجام تحقیقات احضار و ده‌ها نفر نیز بازداشت شده‌اند.
می‌توان گفت که شکست نیروهای تروریستی داعش در عراق و سوریه و از دست دادن محل خلافت آنها در موصل و رقه، باعث شده است تا به فکر اشغال منطقه‌ای جدید در غرب آسیا باشند. کویت با وسعت کم و منابع سرشار نفتی و گازی خود می‌تواند خانه جدید خوبی برای تروریست‌های داعش باشد.

تنبیه کویت!
از سویی تنش‌های موجود در کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس که یکسالی است میان عربستان و قطر به اوج خود رسیده است، موجب شد تا شکاف‌های عمیقی میان موافقان و مخالفان این‌گونه سیاست‌ها در منطقه روی دهد. سعودی‌ها و اماراتی‌ها که موافق محاصره اقتصادی، هوایی، سیاسی قطر بودند، با واکنش
نه چندان مطلوب کویتی‌ها برای رویارویی با قطر مواجه شدند. این بی‌تفاوتی‌های امیر کویت در حملات نظامی عربستان به مردم مظلوم و بی‌دفاع یمن هم به‌صورت علنی مشهود شد چرا که ائتلاف موجود در حمله به یمن را همراهی نکرد. هر چند علاقه شیخ صباح به توسعه روابط کشورهای عربی با جمهوری اسلامی ایران را هم نمی‌توان نادیده گرفت که شاه کویت چندین سفر در این خصوص به تهران و دیگر نقاط منطقه انجام داد تا شاهد کاهش تنش‌ها و توسعه روابط تهران با کشورهای عربی باشیم.
اما این تلاش‌ها و گوش به فرمان نبودن به سیاست‌های سعودی‌ها موجب شد تا کویت با نگاه سرد عربستان مواجه شود. می‌توان این‌گونه تهدیدات را که از سوی داعش به کویت صورت گرفته است، تنبیه و یا هشداری از سوی ریاض برای کویت برشمرد تا خود را در مسیر سیاست‌های مستبدانه آل سعود قرار دهد، موضوعی که از سوی رژیم آل خلیفه در بحرین انجام می‌گیرد و منامه با پیروی از سیاست‌های آلسعود به صورت پایتختی جدید برای عربستان درآمده است.
هر چند دین رسمی این کشور اسلام است اما 38 درصد جمعیت 4 میلیونی کویت را آسیایی تباران تشکیل می‌دهند که می‌تواند با حمله داعش به این کشور به‌صورت خطر بالقوه‌ای برای امنیت کویت محسوب شود. پیش از این روزنامه سیاست کویت در تحلیلی با اشاره به حمله داعش به کویت، نوشت: گروه‌های تروریستی داعش در نظر دارند تا از طریق اشغال کویت به دیگر کشورهای همجوار آن حمله کنند.

زارعی: آمریکا با کارت سعودی قمار نمی‌کند
آقای اصغر زارعی، کارشناس امورغرب آسیا در پاسخ به چرایی تهدیدات داعش علیه کویت، به روزنامه صبح نو گفت: کویت یکی از کشورهای منطقه است که به دلیل ذخایر غنی نفت و گاز در طول سال‌های اخیر کمتر مورد تهدید دیگر کشورها بوده است و از سویی دیگر نقش موثری در تسهیل برخی از مشکلات منطقه ایفا کرده است.وی با اشاره به اینکه شکست‌های تروریست‌های داعش در سوریه و عراق موجب توجه آنها به کویت شده است، تصریح کرد: کویت به‌دلیل وسعت کم و آسیب‌پذیر بودن مورد تهدید تروریست‌های داعش قرار گرفته است و اعلام آماده‌باش کویت نشان می‌دهد که این موضوع تا چه اندازه می‌تواند جدی باشد.
زارعی با اشاره به اینکه آل سعود نقش فزاینده‌ای در تقویت گروه‌های تروریستی تکفیری داعش در غرب آسیا دارد، تاکید کرد: شکست‌ها و دخالت‌های پی‌درپی ریاض در عراق، سوریه و یمن موجب شده است تا با فشار جهانی روبه‌رو شود. از سویی دیگر پیام تبریک شاه سعودی به پیروزیهای عراق نشاندهنده شکست حقارت آمیز آنها در منطقه است. شاید سفر تیلرسون به این کشور را که اخیراً انجام شد، بتوان این‌گونه توصیف کرد که آمریکایی‌ها دیگر حاضر نیستند با کارت عربستان قمار بازی کنند.

روحی‌صفت: داعش تبدیل به ابزار سعودی‌ها شده است
آقای محسن روحی‌صفت، سرکنسول سابق ایران در
مزار شریف پاکستان، در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو  با اشاره به ابعاد سفر تیلرسون به منطقه و تهدیدات داعش علیه کویت، گفت: سفر تیلرسون به ریاض در ادامه سیاست‌های منطقه‌ای  آمریکا در غرب آسیاست. از طرفی عربستان تلاش دارد از قدرت و قابلیت‌های آمریکا برای پیشبرد منافع خود در منطقه بهره برد. در واقع ضعفی که عربستان در داخل کشورش احساس می‌کند و مشکلات و بحران‌های داخلی، آنها را به سمتی کشانده که با ایجاد بحران‌های مختلف بر این مشکلات و منازعات داخلی سرپوش گذارند و آنها را تحت‌الشعاع مسائل خارجی قرار دهند. به نظرم اینها حکم تسکیندهنده زودگذر برای مشکلات این کشور به‌شمار می‌روند.
رایزن اسبق سفارت ایران در سفارت مالزی، با اشاره به اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه اصولی و مبتنی بر منافع مشترک با کشورهای منطقه و ایجاد ثبات و صلح و همکاری مشترک است، افزود: ایران قصد تفوق در منطقه را ندارد و معتقد به همکاری با عربستان و دیگر کشورهای منطقه در راستای منافع مشترک است. ایران معتقد است ابزارهای اعتماد سازی بین دو کشور باید ایجاد شود تا آنها را از ابهام و تشویش خارج سازد. کشورهای منطقه با تفاهم با هم می‌توانند منطقه را از بحران نجات دهند و سفر وزیر خارجه آمریکا برای مداخله در امور منطقه و موجب گسترش بی اعتمادی بین کشورهای منطقه می‌شود. ما نسبت به سیاست‌های آمریکا در این منطقه، بی اعتماد هستیم ولی امیدواریم عربستان به سیاست منطقی و گفت‌وگو و اعتمادسازی برگردد.  
وی با اشاره به اینکه سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان گامی مثبت در کاهش تنش و اعتمادسازی در منطقه تلقی می‌شود، یادآور شد: داعش ابزاری برای سیاستمداران  در کشورهای بزرگ و منطقه شده است و با این ابزار، کشورها را تهدید به پیروی از سیاست‌های خود می‌کند. کویت از گذشته دور، سیاست متوازنی نسبت به قدرت‌های بزرگ و کشورهای منطقه داشته است ولی برخی تلاش دارند حکم برادر بزرگ برای او ایفا و به پیروی از سیاست آنها وادار کنند. به‌نظرم این مسیر به نفع هیچکس نخواهد بود و خود آنها متضرر خواهند شد. امیدواریم سفرهای منطقه‌ای رهبران برای تقویت فهم مشترک و شناخت اولویت‌ها در مقابله با دشمنان صلح و ثبات باشد. امیر کویت پیشنهاداتی برای حل این مسائل ارائه کرده است.
سرکنسول سابق ایران در مزار شریف پاکستان با اشاره به سفر برخی مقامات امنیتی پاکستان به امارات، یادآور شد: جاه‌طلبی‌های سیاسی و امنیتی در برخی از کشورهای کوچک که از نظر تجاری و درآمدی پیشرفت داشته‌اند، به‌وجود آمده که آنها را به مسیر نادرست هدایت میکند و همین دستاوردهای اقتصادی آنان را نیز دچار مشکل خواهد کرد؛ ولی ما در پاکستان عقلانیت لازم را می‌بینیم که وارد چنین مسیری نشوند که دیگران برای آنها ترسیم کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین