343
سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۶
4
این حرف‌ها را هر روز باخودمان مرور کنیم

گمشده‌ای لابه لای اخبار فساد

طرح سؤال از ظریف در بهارستان کلید خورد

درخواست نمایندگان برای شکایت در شورای امنیت

بیش از یک هفته از سخنان ترامپ از عدم پایبندی ایران به برجام می‌گذرد و مسوولان و نمایندگان مجلس خواستار برخورد قاطع وزارت امورخارجه در برابر آمریکا هستند و معتقدند که باید دست از دیپلماسی لبخند و ضعف برداشت و با درس گرفتن از مذاکرات هسته‌ای، اجازه ندهند هرچه آمریکا می خواهد رخ دهد.

درس آموزی از یک‌حرکت اخلاقی به جای ذوق زدگی!

صبح نو

طرح سؤال از ظریف در بهارستان کلید خورد

درخواست نمایندگان برای شکایت در شورای امنیت

بیش از یک هفته از سخنان ترامپ از عدم پایبندی ایران به برجام می‌گذرد و مسوولان و نمایندگان مجلس خواستار برخورد قاطع وزارت امورخارجه در برابر آمریکا هستند و معتقدند که باید دست از دیپلماسی لبخند و ضعف برداشت و با درس گرفتن از مذاکرات هسته‌ای، اجازه ندهند هرچه آمریکا می خواهد رخ دهد.

سخنان 12 اکتبر ترامپ، آنجا که اعلام کرد: «ایران به توافق هسته‌ای پایبند نبوده و آن را نقض کرده است» و همچنین دستور جدیدش برای اعلام تحریم‌های جدید توسط وزارت خزانه داری آمریکا، نقض صریح
بند 29 برجام است و حال همه چشم انتظار برنامه
وزارت امورخارجه برای مقابله با ایالات متحده هستند.

آقای ظریف، نامه نوشتن و ایمیل زدن فایده ندارد
پیش از سخنرانی ترامپ و در روزهای تهدیدهای توخالی آمریکا بود که آقای جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات، از طرح سؤال خود از وزیر امورخارجه خبر داده و گفته بود: « آقای ظریف باید در خصوص نقض برجام از سوی آمریکا، به مجلس پاسخگو باشد. سؤال ما از آقای ظریف این است که نامه نگاری‌ها تا کی ادامه خواهد داشت و تا چه زمانی آمریکا و اتحادیه اروپا به نقض حقوق ایران در توافق هسته‌ای ادامه خواهند داد و ایران تنها به نوشتن نامه و شکایت بسنده می‌کند یا با ایمیل اعتراض خود را منعکس می‌کند؟»
کریمی قدوسی تاکید کرد: «وزیر امور خارجه باید پاسخ دهد که آیا زمان آن نرسیده که سیاست تعامل با آمریکا و اروپا در خصوص نقض برجام را تغییر دهید؟نامه نوشتن و ایمیل زدن فایده ندارد و دولت باید به مجلس پاسخ دهد که در خصوص نقض مکرر برجام چه تدابیری دارد.»

 زیپلماسی
همچنین آقای هوشنگ امیراحمدی رییس شورای «آمریکا-ایران» در گفت وگو با تسنیم گفت: «اشتباه بزرگ ایران این بود که تهدید به جنگ اوباما و دارو دسته‌اش را قبول کرد. اوباما می‌گفت یا این قرارداد هسته‌ای و یا جنگ. متاسفانه ایران عین همین را تبلیغ می‌کرد. آقای روحانی مرتب این را می‌گفت، هنوز هم می‌گوید که برجام سایه جنگ را از روی ایران برداشت.»
وی ادامه داد: « من با یک چیز این مذاکرات موافق بودم و هنوز هم هستم و آن روح تعامل است. ما ایرانی‌ها باید دیپلماسی کنیم و در تعامل باشیم. با دنیا گفت وگو کنیم اما به شرط اینکه منافع ملی ما به عنوان معیار بر سر میز مذاکره باشد. اگر بخواهم بهتر بگویم ما باید به دنبال دیپلماسی باشیم نه «زیپلماسی». در دیپلماسی هر دو طرف صحبت می‌کنند، هر دو طرف اهرم دارند؛ نه اینکه آمریکا می‌آید و ایران را «زیپ» می‌کند و هرچه او می‌گوید
 رخ می‌دهد و آقایان می گویند که دیپلماسی انجام دادیم.» سراغ نمایندگان مجلس رفتیم و با آن‌ها درباره واکنش وزارت امورخارجه و دولت در برابر سخنان ترامپ صحبت کردیم.

نوروزی: طرح سؤال از ظریف در مجلس تدوین شد
آقای حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره نقض فاحش برجام از سوی ترامپ و واکنش وزارت امورخارجه
گفت:« در توافق هسته‌ای آمده است که در صورت نقض برجام از سوی یکی از طرفین، طرف دیگر می‌تواند به شورای امنیت شکایت کند. ترامپ عملاً با سخنان خود از برجام خارج شده است فلذا وزارت امورخارجه باید به جز اظهارنظر، واکنش عملی در برابر این اقدام آمریکا نشان دهند.»
وی افزود: «ما از وزارت امورخارجه می‌خواهیم که در شورای امنیت طرح دعوی کند، همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس درباره برنامه‌های وزارت امورخارجه در برابر تخطی آمریکا از توافق هسته‌ای از آقای ظریف وزیر امورخارجه طرح سؤال کردند.»

حقیقت پور: ایران برای برجام  اقامه دعوی کند
در ادامه، آقای منصور حقیقت پور مشاور رییس مجلس در گفت وگو با «صبح نو» درباره سخنان ترامپ و برخورد ایران، گفت: «آمریکا با این برخورد خود، رویه‌های در نظر گرفته شده برای حل مشکلات از که در توافق هسته‌ای دیده شده بود زیر پا گذاشت فلذا این از حقوق جمهوری اسلامی است که بر اساس مکانیزم های موجود در برجام عمل کند.» این نماینده ادوار مجلس تاکید کرد:« ترامپ به دنبال ایجاد پیوست روی برجام است تا منافع بیشتری را برای خود تأمین کند، در حالی‌که برجام داد و ستد بوده است، ما یکسری امتیازها دادیم و گرفتیم فلذا با این عملکرد آمریکا می‌توانیم تصمیم صریح و روشنی گرفته و برنامه‌های هسته‌ای خود را روی ریل سابق برگردانیم و تنها چند ساعت طول می‌کشد که به غنی سازی 20 درصد برسیم.»
حقیقت پور تاکید کرد: « مسوولان وزارت امورخارجه باید مفاد برجام را لحاظ کرده و در کمیسیون مشترک طرح دعوی کنند که در صورت به نتیجه نرسیدن، این موضوع به شورای امنیت می‌رود.»

ابطحی: آمریکا تنها زبان زور را می‌فهمد
آقای محمد جواد ابطحی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با روزنامه صبح نو با اشاره به نقض مکررهای برجام از سوی آمریکا گفت: « آمریکا بارها نشان داده است که به مفاد توافق هسته‌ای اعتقادی ندارد و تنها از برجام مانند شمشیر دامکولوس بالای سر ایران استفاده می‌کند.» وی ادامه داد: « متاسفانه برجام به‌گونه‌ای منعقد شده است که ما حتی نمی‌توانیم به شورای امنیت شکایت کنیم چراکه به محض اقامه دعوی تمام قطعنامه‌ها علیه جمهوری اسلامی بر می‌گردد، حتی در صورت طرح دعوی، آمریکا با وتو کردن نمی‌گذارد
قطعنامه‌ای به نفع ایران صادر شود.»
این نماینده مجلس تاکید کرد: «آمریکا نشان داده است که تنها زبان زور را می‌فهمد فلذا باید برنامه‌های انرژی هسته‌ای خود را به گذشته بازگردانده و در ابتدا غنی سازی 20 درصد را شروع کرده و آن را به 50 درصد که موردنیاز زیردریایی‌هاست، برسانیم. دیگر مسائل با لبخند حل نمی‌شوند.»

هفتمین گزارش وزارت خارجه درباره اجرای برجام ارائه شد
تعهد اتحادیه اروپا و جامعه جهانی برای حفظ توافق هسته‌ای


هفتمین گزارش سه‌ ماهه وزارت امور خارجه در خصوص اجرای برجام، چهارشنبه ۲۶ مهرماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تقدیم شد. وزارت امور خارجه در راستای اجرای تبصره یک قانون
«اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» مصوب 21 مهر سال 94 مجلس شورای اسلامی هفتمین گزارش را تهیه کرد. در این گزارش که در اجرای تبصره یک قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» تنظیم شده است، تحولات سه‌ماهه اخیر برجام در حوزه‌های هسته‌ای، رفع تحریم‌ها و نیز موانع و چالش‌ها تشریح شده است.
 وزارت امور خارجه در گزارش خود، با بر شمردن موارد متعدد تخطی آمریکا از تعهدات این کشور طبق برجام، مهم‌ترین تحول سه‌ماهه اخیر در سطح کلان را خودداری رییس جمهور آمریکا از تائید پایبندی جمهوری اسلامی ایران به مفاد برجام  به‌رغم گزارش‌های مکرر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اجرای کامل تعهدات برجامی از سوی
ایران - عنوان کرده است.
وزارت امور خارجه تاکید کرده هر چند تائید یا عدم تائید پایبندی ایران به برجام از سوی رییس جمهور آمریکا یک موضوع داخلی آمریکاست، اما این امر می‌تواند بر ادامه اجرای تعهدات آن کشور طبق برجام خصوصاً اثربخشی نظام رفع تحریم‌های برجام تأثیر تعیین کننده داشته باشد و چنانچه این اقدامِ رییس جمهور آمریکا منجر به نقض عملی تعهدات این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران شود، یا کنگره اقدام به بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای کند،
به معنای نقض فاحش برجام از سوی این کشور خواهد بود.
 در ادامه این گزارش، فهرستی از موارد نقض و تخطی آمریکا از تعهدات برجامی این کشور که طی ۲۱ ماه گذشته و در۱۰ نامه جداگانه از سوی وزیر خارجه کشورمان به خانم موگرینی به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام منعکس و رسماً ثبت شده، مورد اشاره قرار گرفته است.

captcha
شماره‌های پیشین