343
سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۶
16

صبح نو

ایمان ماندگار حضرت استاد محمد علی جاودان

برای آن‌ها غریب نیستیم

ما بعد از این عالم به عالمی می‌رویم که ذره‌ذره‌های آن هم در برابر خدا تسلیم هستند. در برابر خدا سجده می‌کنند. همه در برابر خدا سر به خاک مذلت نهاده‌اند. همه مطیع هستند. حالا هم همه به جز انسان که سر از فرمان خدا می‌پیچد، در برابر خدا تسلیم هستند. انسان هم که سرپیچی می‌کند طبق اراده خدا سرپیچی می‌کند. خدا او را آزاد خلق کرده که هر کار می‌خواهد بکند و خدا فقط برای این موجود، این طور خواسته‌است.
عالم بعد تمام موجودات، صاحب شعور هستند و فرمانبردارند. آتشی که ما را فرا می‌گیرد، هر چه التماسش کنیم، کار خودش را می‌کند. آن آتش می‌فهمد. فرمانبرداری می‌کند. طبق قانون عمل می‌کند. البته توبه ما را هم می‌فهمند و طبق قانون توبه رفتار می‌کنند.
من اگر سراسر عمر به نافرمانی گذرانده باشم، در آن عالم که همه‌اش فرمانبرداری است، مرا نمی‌شناسند و با من مثل غریبه رفتار می‌کنند. در مورد شعور و حیات هم همین است. «إِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِی الْحَیوان»؛ آنجا همه‌اش حیات است. حیاتی که ما در این دنیا از بدو تولد داریم، یک حیات حیوانی با درجه‌ای بالاتر است. ما در زندگی فقط با همین دو چشم دیدیم و با همین دو گوش شنیدیم! این نمی‌شود! این حیات، حیات مورد نیاز برای آن عالم نیست. باید حیات دیگری در این عالم کسب کنیم. باید با عمل صالح چشم و گوش دیگری به‌دست آوریم. مثلاً در روایات داریم که شیعیان چهار تا چشم دارند. دو چشم در سر و دو چشم در دل. با چشمانی که در دل دارند چیزهایی می‌بینند که بقیه نمی‌بینند. اگر این‌گونه شد به حد کافی از حیات و شعور رسیدیم و بعد به جایی می‌رویم که همه صاحب حیات هستند و ما را می‌شناسند. برای آن‌ها غریب نیستیم.

captcha
شماره‌های پیشین