343
سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۶
15
گفت‌و‌گوی «صبح نو» با قائم مقام دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران

حسین فریدون به‌عنوان مهمان دعوت شد!

در کنار فیلم‌ها و سریال‌هایی که با انواع و اقسام موضوعات و داستان‌ها در حال تولیدند، بخش دیگری با عنوان فیلم کوتاه وجود دارد که مدت‌هاست توجه خیلی از هنردوستان و مخاطبان دنیای تصویر را به خود معطوف کرده و موجب شکل‌گیری انجمن‌ها، تشکل‌ها و جشنواره‌های زیادی در سراسر دنیا شده است.

خبر

صبح نو

گفت‌و‌گوی «صبح نو» با قائم مقام دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران

حسین فریدون به‌عنوان مهمان دعوت شد!

در کنار فیلم‌ها و سریال‌هایی که با انواع و اقسام موضوعات و داستان‌ها در حال تولیدند، بخش دیگری با عنوان فیلم کوتاه وجود دارد که مدت‌هاست توجه خیلی از هنردوستان و مخاطبان دنیای تصویر را به خود معطوف کرده و موجب شکل‌گیری انجمن‌ها، تشکل‌ها و جشنواره‌های زیادی در سراسر دنیا شده است.

در کنار این فستیوال‌ها، کشور ما هم بیش از سه دهه است که به همت انجمن سینمای جوانان ایران، به برگزاری جشنواره‌ای با عنوان جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اقدام کرده است؛ رخدادی فرهنگی هنری که امسال سی و چهارمین دوره آن با استقبال قابل توجهی از سوی مخاطبان و طرفدارانش برگزار شد و چندی پیش در روز یکشنبه ۳۰ مهرماه تالار اندیشه حوزه هنری میزبان اختتامیه آن شد.

به بهانه این رخداد، ما در «صبح نو» گفت‌و‌گویی با قائم مقام دبیر جشنواره؛ آقای آرش عباسی داشتیم.
وی ابتدا با اشاره به افزایش تعداد آثار و استقبالی که امسال از جشنواره شد، بیان کرد: در این دوره بر خلاف سال‌های گذشته، فیلم‌های بیشتری به دست ما رسیدند، اتفاقی که کار را برایمان سخت‌تر کرد. امسال حدود 6 هزار فیلم به دبیرخانه رسیدند، عددی که رقم بزرگی بود و در این میان یک تیم هفت نفره در طول چندین ماه مشغول بازبینی فیلم‌ها بودند، اتفاقی که ساده نبود و در طول آن، هیات انتخاب در تلاش بودند تا بیشتر فیلم‌هایی را انتخاب کنند که جدید باشند و در سال‌های 2016 تا 2017 ساخته شده باشند و فیلم‌های قدیمی‌تر را با توجه به این تعداد کنار بگذارند. در نهایت، بعد از چندین ماه بازبینی، تعداد کارها به 510 فیلم رسید و بعد، از بین آن ها در بخش‌های مختلفی چون استانی، انیمیشن، ویدئوآرت، تجربی، آسیا و مذهب کارهایی انتخاب و داوری شدند.

در سینمای کشور کیارستمی و فرهادی چه خبر است؟
وی با اشاره به یکی از تغییرات این دوره و دلیل استقبال از بخش بین‌الملل جشنواره گفت: امسال ما بخش ویدئو آرت را در حالی برگزار کردیم که برای نخستین‌بار رقابتی بود و به آن جایزه اختصاص دادیم؛ اما درباره بحث استقبال از بخش بین‌الملل باید بگویم که جایزه‌های این فستیوال از نظر مالی جوایز خوب و با ارزشی‌اند که شرکت کنندگان را ترغیب می‌کند. همچنین اکثر افرادی که از کشورهای دیگر در این جشنواره شرکت می‌کنند، خیلی مشتاق هستند که ببینند در کشور عباس کیارستمی و اصغر فرهادی سینمای کوتاه به چه شکلی است، به همین دلیل همه این موارد موجب شده تا از جشنواره فیلم کوتاه استقبال زیادی بشود.
کشف استعدادهای جوان در مهم‌ترین جشنواره فیلم کوتاه
اما جذب نیروها و استعدادهای جوانی که با این جشنواره معرفی و کشف می‌شوند، موضوع دیگری بود که عباسی درباره‌اش بیان کرد: جشنواره فیلم کوتاه تهران سال‌هاست که برگزار شده و همیشه در طول این 34 سال، جایی برای معرفی و کشف استعدادهای فیلمسازی کشور بوده است. در این مورد باید بگویم که جایزه گرفتن از این جشنواره حتماً روی سرنوشت خیلی از این فیمسازان تأثیر داشته و دارد. به‌هر‌حال ما در کشوری زندگی می‌کنیم که فیلم کوتاه اکران ندارد و تنها جای دیده شدن آن همین جشنواره‌هایی‌اند که برگزار می‌شوند، رخدادهایی که مهم ترین آن‌ها همین جشنواره فیلم کوتاه تهران است. به همین دلیل طبیعی است، کسانی که در این جشنواره کارشان دیده می‌شود، راه برایشان در آینده بازتر می‌شود، راهی که حتی روی ورود آنها به سینمای بلند هم تأثیر می‌گذارد.

بخش خصوصی باید دست به کار شود
حمایت‌های مالی و پرداخت به این بعد ماجرا، مورد دیگری بود که مطرح شد و عباسی با اشاره به آن گفت: تمام بودجه این جشنواره دولتی است و ما اسپانسر خصوصی نداشتیم، حتی صندوق اعتباری هنر هم از سوی دولت تأمین می‌شود و در کل ما در سال‌های اخیر اسپانسر خصوصی نداشتیم. از سوی دیگر در کل جشنواره‌ها اغلب با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنند و به نظرم راه‌حل آن این است که بخش خصوصی وارد شود چرا که با ورود این بخش اغلب مشکلات رفع می‌شوند، اما الان هم با همه مشکلات هنوز جشنواره‌ها خود را حفظ کرده‌اند و به کارشان ادامه می‌دهند، با این وجود کمک‌های مالی بیشتر،  به‌طور قطع به کیفیت آنها کمک می‌کنند.
عباسی همچنین در خصوص انتظاراتی که برای پرداخت بیشتر به سینمای فیلم کوتاه وجود دارد، عنوان کرد: فیلم کوتاه جزو مواردی است که لازم است تا بیشتر دیده و به آن توجه شود. در همین راستا ما پاتوقی با این عنوان داریم که البته مدتی است به‌دلیل جشنواره تعطیل شده بود اما پیشتر در چهارسو برگزار می‌شد و در آن آثار جالب توجه این حوزه دوشنبه هر هفته به نمایش درمی‌آمدند. امسال هم این برنامه را در فضای دیگری که در پی آن هستیم، ادامه می‌دهیم. در کل امیدوارم به جایی برسیم که فیلم‌های کوتاه در سالن‌های سینما اکران و به آن فضای بیشتری داده شود.

حضور یک چهره جنجال‌برانگیز در اختتامیه
اما یکی از مواردی که در اختتامیه این جشنواره حواشی و صحبت‌هایی را در برداشت، حضور آقای حسین فریدون بود که قائم مقام جشنواره درباره آن گفت: واقعیت این است که من چندان در جریان این اتفاق نیستم و این دعوت از طرف آقای موسوی اتفاق افتاد. ایشان آقای فریدون را دعوت کردند و او هم به‌عنوان مهمان در جشنواره حاضر شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین