343
سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۶
14

«صبح‌نو» کتاب «اخلاق و عرفان» حمید پارسانیا را معرفی می‌کند

خدمات متقابل اخلاق و عرفان

کتاب «اخلاق و عرفان» از آثار جدید آقای حمید پارسانیاست که توسط انتشارات کتاب فردا راهی بازار نشر شده است.

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام کرد

نکاتی در باره خودکشی منتسب به چالش «نهنگ آبی»

صبح نو

«صبح‌نو» کتاب «اخلاق و عرفان» حمید پارسانیا را معرفی می‌کند

خدمات متقابل اخلاق و عرفان

کتاب «اخلاق و عرفان» از آثار جدید آقای حمید پارسانیاست که توسط انتشارات کتاب فردا راهی بازار نشر شده است.

«دکتر حمید پارسانیا روحانی علوم اجتماعی خوانده‌ای است که همواره برای دانشجویان علوم اجتماعی در تهران سخنان متفاوتی داشته است. او که سال‌هاست هر هفته برای تدریس از قم به تهران می‌آید، از مبنای فلسفه اسلامی و عرفان نظری برای اهالی علوم اجتماعی همیشه سخنانی تازه درباره اندیشه اجتماعی اسلام داشته است. قلم روان و فخیم حمید پارسانیا یکی دیگر از دلایل توجه به آثار مکتوب او در میان دانشجویان علوم اجتماعی و علوم سیاسی است.» این‌ها عباراتی‌اند که در شبکه اجتماعی کتابخوانان(گودریدز) درباره پارسانیا آمده است.
پارسانیا که در اندوخته تجربیات خود، تجربه شاگردی استاد جوادی آملی را هم داشته است، بیش از فلسفه، دل در گرو عرفان و اخلاق دارد. نیم‌نگاهی به بعضی از آثار وی این را نشان می‌دهد که روحانی علوم اجتماعی خوانده دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، سعی زیادی دارد که از عرفان، به تحلیل پدیده‌های مختلف اجتماعی و سیاسی و فرهنگی هم راهی بزند و از این دریچه به این مسائل نظر اندازد. کاربران گودریدز هم نگاه مثبتی به آثار پارسانیا دارند. غالب آثار وی از نگاه کاربران این شبکه اجتماعی، سه و نیم ستاره از پنج ستاره را از آن خود کرده‌اند.
کتاب «اخلاق و عرفان» از جدیدترین آثار پارسانیاست که توسط انتشارات کتاب فردا راهی بازار نشر شده است. این کتاب در قطع رقعی و با دو جلد گالینگور و شومیز منتشر شده است. جلد گالینگور کتاب 18 هزار و 500 تومان و قیمت جلد شومیز هم 15 هزار و 500 تومان قیمت خورده است. کتاب حدود 300 صفحه داشته و در 14 فصل به بیان دیدگاه‌های خود در رابطه با عرفان و اخلاق و ظرفیت‌های این دو مفهوم در حمل ارزش‌های الهی پرداخته است. این اثر نشان می‌دهد که رویکرد عرفانی، ظرفیت پذیرش و جذب علم اخلاق را درون خود داراست چنانکه رویکرد اخلاق، ظرفیت تحول و ارتقاء به سوی مباحث عرفان عملی را دارد.
این دو نیز با رویکرد حدیثی و تفسیری قابل جمع هستند. نویسنده عقیده دارد به لحاظ تاریخی هم حوزه‌های معرفتی مزبور به تدریج به سوی آمیختگی و امتزاج پیش رفته‌اند. به گونه‌ای که ترکیب نوینی از نظام اخلاقی و سلوکی را پدید آوردند. به عقیده پارسانیا یکی از بهترین صور این ترکیب را در چهل حدیث امام خمینی؟ره؟ می‌توان دید. برحسب آنچه در مقدمه کتاب آمده است، طرح اولیه این اثر به عنوان یک متن درسی برای آموزش مجازی جامعه المصطفی در 14 درس بوده است.
در بخش‌هایی از فصل یازدهم این کتاب درباره راه‌های سلوک و مقامات عارفان می‌خوانیم: «ابن‌سینا پس از بیان تفاوت عارف با زاهد و عابد و بعد از تمایز گذاردن بین زهد و عبادت عارف با غیر آن، از اراده به عنوان اولین درجات حرکات اهل عرفان یاد می‌کند و آن را متوقف بر تصدیق جازم به وجود مبدأ نخست و کمال ذاتی آن می‌خواند. اعم از اینکه تصدیق با قیاس برهانی یا ایمان به کلام ائمه و پیشوایان دین حاصل شده باشد؛ این اعتقاد مبدأ حرکت آدمی به عالم قدس گشته و غایت آن، وصول بدان است و عارف پس از اراده، نیازمند به ریاضت برای رسیدن به کمال حقیقی است.»این کتاب می‌تواند به عنوان متن برای دروس اخلاق اسلامی مربوط به واحدهای عمومی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. پارسانیا متون مربوط به این کتاب را در دهه 60 و 70 در دانشگاه تهران و برخی دانشگاه‌های دیگر تدریس کرده است. با این حال متن نهایی آن در تابستان و پاییز سال 1386 تدوین شده و بخش عمده آن در ماه رمضان همان سال در شهر موستار کشور بوسنی و هرزگوین رقم خورده است. کتاب از نظر کتابسازی هم وضعیت قابل قبولی دارد. قطع رقعی آن باعث می‌شود که دست گرفتن آن راحت و بدون دردسر باشد. کاغذ کتاب هم از نوع سبکی انتخاب شده است. کتاب با وجود 300 صفحه بودن، وزن بسیار کمی دارد.

captcha
شماره‌های پیشین