343
سه شنبه، ۰۲ آبان ۱۳۹۶
11
کارگردان‌سریال«نوار زرد»درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

قدیس نساختم

سریال پلیسی نوار زرد به کارگردانی آقای پوریا آذربایجانی و تهیه‌کنندگی آقای محمدرضاشفیعی، این شب‌ها از شبکه دو سیما درحال پخش است.

خبر

صبح نو

کارگردان‌سریال«نوار زرد»درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

قدیس نساختم

سریال پلیسی نوار زرد به کارگردانی آقای پوریا آذربایجانی و تهیه‌کنندگی آقای محمدرضاشفیعی، این شب‌ها از شبکه دو سیما درحال پخش است.

مجموعه تلویزیونی نوار زرد نخستین تجربه سریال‌سازی پوریا آذربایجانی است. دراین سریال بازیگرانی چون آقای امیرآقایی، خانم بهاره کیان‌افشار و آقای سیروس گرجستانی نقش آفرینی کرده‌اند.
«پوریا آذربایجانی» کارگردان سریال «نوار زرد» درباره ساخت این مجموعه به «صبح‌نو» گفت: آقای شفیعی، تهیه‌کننده پروژه، متن این کار را به من ارائه دادند. به نظرم داستان جذابی بود و از طرفی از قبل، خودم هم علاقه‌مند به تجربه سریال‌سازی بودم.
سریال‌سازی شما را با بازه مخاطبی روبرو می‌کند که در سینما چنین امکانی وجود ندارد. برای نخستین تجربه ساخت سریال، علاقه‌مند بودم با تهیه‌کننده‌ای کار کنم که در مدیوم تلویزیون جزو بهترین‌ها باشد؛ آقای شفیعی چنین شخصی بود.

سفارشی‌نساختیم
آذربایجانی با اشاره به سختی‌های ژانر پلیسی، بیان کرد: راستش را بخواهید قدری نگران ورود به ژانرپلیسی بودم ولی از آن جایی که از دوران کودکی در سینما بوده‌ام، می‌دانم هرکاری در سینما و تلویزیون دشوار است.
 متن این کار پتانسیلی داشت که اگر به خوبی اجرا می‌شد، اتفاق خوبی رقم می‌خورد. در زمان پیش تولید، بخشی از مذاکرات با سازمان ناجی هنر را خودم شخصاً انجام دادم.
به تعامل خوبی دست یافتیم و تصمیم براین شد که سریال به شکل فعلی ساخته شود و حالت سفارشی نداشته باشد. صرفاً دنبال تبلیغ برای پلیس نبودیم و خداراشکر این موضوع نتیجه داد.
 
دنبال‌بازیگران‌تیپیکال‌تلویزیون‌نبودم
کارگردان سریال نوار زرد با اشاره به بازیگران این مجموعه، گفت: این مجموعه نخستین سریال من در تلویزیون بود و به همین خاطر دوست داشتم با بازیگرانی کار کنم که به عنوان بازیگران تیپیکال تلویزیون شناخته نشده باشند.
 برخی از بازیگران در شبکه‌های متعدد حضور دارند. به جز این مسأله، مورد مهم بعدی توانایی اجرای این نقش‌ها توسط آن‌ها بود.
امیرآقایی تمام این ویژگی‌ها را داشت. وقتی حضور دراین مجموعه را به او پیشنهاد دادم، با اینکه تمایل زیادی برای حضور در تلویزیون نداشت، به دلیل متن خوب و همچنین لطفش به من، بازی درنقش سرگرد کیهان را پذیرفت. گمان می‌کنم که خودش هم از خروجی کار راضی باشد.
پوریا آذربایجانی درباره خام بودن برخی از شخصیت‌ها درآغاز داستان افزود: به نظرم ویژگی این سریال همین است. جهانی خلق می‌شود که به مرور در ذهن مخاطب جا می‌افتد.
قصد مقایسه ندارم ولی حتی در سریال‌های فرنگی هم معمولاً چند قسمت اول دوست‌داشتنی نیستند ولی ناگهان خود را در حال تماشای فصل دوم آن می‌بینید. وی درباره نقش سیروس گرجستانی ادامه داد: آقای گرجستانی قرار بود شخصیتی را بازی کند که کمتر تا به حال اجرا کرده است. یک شخصیت دو قطبی که گاهی شاد و شنگول و گاهی افسرده است. مخاطب معمولاً منتظر یک نقش طنازانه از سیروس گرجستانی است و با این نقش ممکن است کمی جا بخورد که آن هم به مرور درست می‌شود.

رعنابه‌موقع‌می‌آید
کارگردان فیلم «اروند» درباره روند کند ورود خانم بهاره کیان‌افشار به داستان، گفت: بله ممکن است روند ورود نقش رعنا همسر سرگرد کیهان کمی کند باشد ولی به نظرم به اندازه است.
 احساس می‌کنم همین تشنگی مخاطب، باعث جذابیت بیشتر شود. دقیقاً درهمین قسمت‌های فعلی که ممکن است بیننده دراین مورد کم تحمل شود، داستان دچار تغییر خواهد شد. حضور خانم کیان‌افشار دراین سریال به صورت ویترینی نیست.

پلیس‌خوش‌پوش
آذربایجانی از کلیشه شکنی‌های این مجموعه گفت و ادامه داد: چند نکته درباره این موضوع قابل بحث است. سعی کردیم این اثر، سریالی پر پلان نشود که به وسیله آن به دنبال ریتم تند باشد و حفره‌های داستان را پنهان کند. دراین سریال، برخلاف برخی از نمونه‌های مشابه، پلان زائد مشاهده نمی‌شود.
کلیشه شکنی بعدی انتخاب بازیگران و نمایش روابط عاطفی شخصیت‌هاست. مهم‌ترین کلیشه شکنی، عدم نمایش پلیس همیشه خوب است.
پلیسی ساختیم که تا حدودی خاکستری است و سعی کردیم یک قدیس نباشد. در ظاهر این شخصیت هم این روند را ادامه دادیم.
او پلیسی است که خوش‌پوش است و غذای رژیمی می‌خورد تا هیکلش متناسب باشد.

ازاکشن‌دوری‌کردم
پوریا آذربایجانی با اشاره به سکانس‌های اکشن این سریال، بیان کرد: به نظرم قصه باید سکانس اکشن بطلبد. فیلم اروند سرشار از سکانس‌های اکشن است. ولی مواقعی داستان شما نیازمند اکشن زیادی نیست. برای ساخت سریال‌های پلیسی در تلویزیون بعضاً از جاهایی به شما گفته می‌شود که حتماً چند سکانس اکشن هم به کار اضافه شود.
من سعی کردم تا جای ممکن از سکانس اکشن دوری کنم مگر جایی که لازم باشد. وی افزود: الگوی خاصی درساخت سریال پلیسی نداشتم ولی از قدیم مجموعه «ناوارو» را دوست داشتم.
از آن جایی که شخصاً به سینمای اروپا علاقه‌مندم، در ساخت نوار زرد هم بیشتر به آن قالب نزدیک شدم و کمتر به سمت هالیوود رفتم.

تیتراژموافق‌ومخالف‌زیادی‌دارد
کارگردان نوار زرد درباره ترانه تیتراژ پایانی این مجموعه گفت: بین دوستان اختلاف زیادی دراین باره وجود دارد! شعر ترانه را براساس داستان زندگی سرگرد کیهان و رعنا آماده کردیم. تنظیم و فضای این ترانه را شخصاً دوست دارم ولی خیلی از دوستان هم با این ترانه ارتباط برقرار نکرده‌اند.
یک شب به دلایل نامشخص این ترانه پخش نشد و پس از آن صدها پیامک در اعتراض به این موضوع به من ارسال شد! حتی ویدیویی به دستم رسید که یک نوجوان این ترانه را در مدرسه خوانده بود. به نظرم مردم خیلی غیرقابل پیش‌بینی هستند.آذربایجانی درباره این که آیا این اثر را آسیب‌شناسی کرده، بیان کرد: راستش را بخواهید هنوز نه. مثلاً اگر الان درباره اروند سؤال کنید می‌توانم پاسخ دهم چون به نتیجه رسیده‌ام.
احتیاج دارم که کمی زمان بگذرد و از فضای تولید این سریال دور شوم. تازه تصویربرداری این سریال تمام شده و هنوز ذهنم درگیر تولید است.

شماکه‌غریبه‌نیستید
پوریا آذربایجانی درباره ایده بعدی‌اش برای تلویزیون گفت: آقای هوشنگ مرادی کرمانی قصه خیلی خوبی دارند به نام «شما که غریبه نیستید.»
عاشق تبدیل این قصه به یک سریال هستم. داستان این اثر درباره کودکی آقای هوشنگ مرادی است و فضایی روستایی دارد. کار بسیار سخت ولی جذابی است که امیدوارم روزی آن را بسازم.
وی درپایان با اشاره به پروانه ساخت فیلم جدیدش گفت: «جشن دلتنگی» فیلمی کاملاً اجتماعی است. چهار روایت مجزا وجود دارد که همگی آن‌ها به واسطه اینستاگرام به هم متصل می‌شوند.
 ارتباط داستان‌ها به واسطه فضای مجازی است. کست این کار تا هفته آینده قطعی می‌شود و امیدواریم که این فیلم را برای جشنواره فیلم فجر آماده کنیم.

 

captcha
شماره‌های پیشین