342
دوشنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۶
8

خبر

عکس‎های «لیلا قدرت‏اللهی» از دغدغه‌های زنانه اجتماعی‏اش می‏گوید

پشت قاب محرومیت

این روزها همه درباره ازدواج زودهنگام دخترها در روستاها و ترک تحصیل زنان صحبت می‏کنند. مسوولان هرروز آمار جدیدی رو می‏کنند. روز بعد راهکاری برای پیشگیری و حتی مقابله با این رشد ارائه می‏دهند. در این اخبار پیگیری و ارائه راهکارها، چند جوان عکاس، به مناطق محروم رفته‏اند و با موضوعات مختلف از روستاها عکاسی کرده‏اند. وجه مشترک همه عکس‏ ها پس‌زمینه ساده آنهاست؛ یک دیوار ساده که با رنگ سفید مات نقاشی شده است. دیوار همه خانه‏ ها به طرز ناشیانه ‏ای رنگ‌شده است. در بعضی از عکس‎ها یک‌تکه از پرده گل‏ گلی هم توی کادر است. در همه عکس‎ها، دختران جوان، با قدی کوتاه، لاغر، لباس بلند نخی و طرح‌دار به رنگ تیره، یک بچه به بغل گرفته‎اند. چند قاب عکس به‌طور نامنظم به دیوار آویزان است. در همه دیوارها، عکس مرد خانه دیده می‏شود. عکس زیارت، عکس بازیگران هندی و انواع گل‏های رونده که نیمی از دیوار سفید را پوشانده، وجه مشترک بعدی عکس‏هاست. این‌ها بخشی از عکس‏های خانم «لیلا قدرت‏اللهی» است. قدرت ‏اللهی یکی از عکاسان جوان این گروه عکاسی است. بیش از نیمی از موضوعات او درباره زنان، موضوعات کار و ترک تحصیل آنان در روستاهای محروم است.

صبح نو

خبر

 تضادی بین توسعه و محیط زیست وجود ندارد
ایران از کشورهایی است که در معرض خشکسالی شدید قرار دارد اما این موضوع هم نتوانست فرهنگ استفاده درست از منابع آبی را در کشور ایجاد کند. آقای عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت از محیط زیست گفته است: محیط زیست متعلق به نسل فعلی نیست و برای آیندگان نیز هست و با این رفتاری که ما با محیط زیست داشته‌ایم، برای خودمان نیز پاسخگو نخواهد بود چه برسد به نسل‌های آینده که باید امانت‌دار آنها باشیم.
وی با بیان اینکه توسعه و محیط زیست با یکدیگر تضادی ندارند، اضافه کرد: اگر توسعه علمی انجام شود و حفاظت از محیط زیست مد نظر باشد، این دو با یکدیگر هیچ تضادی ندارند و در هر مکانی به صورت علمی می‌توانیم شاهد توسعه باشیم به شرطی که رعایت شود نه اینکه مجوز سازمان محیط زیست دریافت شود اما ضوابط حفاظت از آن انجام نشود.
 
شمشیر کُند مبارزه با مواد مخدر در کشور
مبارزه با مواد مخدر و قاچاقچیان نیازمند قوانین سختگیرانه‌تری است، در سال‌های گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته اما میزان کشفیات نشان می‌دهد که این قوانین چندان در کاهش قاچاق مواد مخدر مؤثر نبوده‌اند. آقای رضا شیران خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه برخورد با قاچاقچیان و دستگیری معتادان تنها راهکار مبارزه با مواد مخدر نیست، گفته است: مبارزه با مواد مخدر اجماع جهانی و کشورهای همسایه را می‌طلبد.
ادامه می‌دهد: اگر دولت افغانستان در حوزه آسیب‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی همکاری مؤثری داشته باشد و مبارزه جدی با تولید مواد مخدر در افغانستان را در دستور کار قرار دهد به طور قطع تلاش ما نیز در مبارزه با قاچاق مواد مخدر مثمرثمر خواهد بود.
 
عقب‌ماندگی ۹۰ درصدی وزارت بهداشت
 در تأمین تخت‌های بیمارستانی
با اجرای طرح تحول سلامت، قرار شد تا بسیاری از کمبودهای بیمارستانی در طول دوره اجرای این طرح تأمین شود اما این اتفاق در کمترین حالت رخ داد. آقای رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه بخش دولتی توان رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان را ندارد، معتقد است: بخش دولتی قادر به تأمین سالانه ۱۰ درصد از نیازهای بستری بیماران در مراکز درمانی‌است.
وی درباره مصوبه واگذاری تا سقف 10 درصد از فعالیت‌های وزارت بهداشت به بخش غیردولتی، گفته است: دولت‌ها در کشورهای موفق و پیشرفته دنیا، بسیاری از موارد غیرحاکمیتی را برون سپاری می‌کنند، به طورحتم این مصوبه در راستای واگذاری بخش‌های غیرحاکمیتی در وزارت بهداشت با هدف اشتغالزایی و مشارکت بخش خصوصی در حوزه سلامت است.
 
محسن هاشمی جلسه شورا را ترک کرد
انتقادهای درون شورای شهر از سوی یکی از نمایندگان به رییس شورا درباره اداره جلسه باعث ترک جلسه از سوی رییس شورای شهر شد. آقای مرتضی الویری، عضو شورای شهر تهران که در هفته‌های گذشته انتقاداتی را به آقای محسن هاشمی برای ارائه جلسه داشته است، در پانزدهمین جلسه نیز انتقادات خود را ادامه داد. الویری با اشاره به ارائه گزارش از سوی آقای محمد علیخانی رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران درباره چشم‌انداز این کمیسیون ادامه داد: این کار درست نیست و نباید یک کمیسیون وقت صحن شورا را گرفته و چشم‌انداز خود را مطرح کند. از رییس شورای شهر تهران تقاضا می‌کنم که کارهای تکراری را ادامه ندهیم.
این عضو شورای شهر تهران اضافه کرد: صحبت بنده بر این است که باید موضوعاتی در دستور کاری شورا قرار بگیرند که جزو شرح وظایف جلسات شورا باشند و اینکه رییس یکی از کمیسیون‌ها بخواهد اهداف و چشم‌انداز کمیسیون خود را در صحن ارائه کند، کار خوبی نیست.
 
افزایش ۳۰ درصدی نرخ بیمه شخص ثالث
 برای رانندگان حادثه ساز
رییس کل بیمه مرکزی ایران گفته است: «نرخ بیمه شخص ثالث برای رانندگان حادثه ساز و خطر آفرین تا ۳۰ درصدبیشتر از سایر رانندگان است.»
 آقای « عبدالناصر همتی»  هدف از اجرای نرخ جدید بیمه شخص ثالث را بهبود کیفیت رانندگی و کمک به کاهش حوادث ناشی از رانندگی در کشور  دانسته و گفته است:« در مقابل نرخ بیمه کسانی که دوره‌های رانندگی ایمن را نزد راهنمایی و رانندگی بگذرانند تا ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.»
او  با بیان اینکه انواع و اقسام جرائم و تخفیف‌ها در قانون جدید پیش بینی شده، گفته است:« مثلاً پیش از این اگر کسی ۷ تا ۱۰ سال تخلف نداشت با یک بار تصادف تمام تخفیف‌ها از بین می‌رفت ولی در قانون جدید پیش بینی شده است تنها بخشی از تخفیف‌ها از بین برود.»

 

captcha
شماره‌های پیشین