342
دوشنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۶
6
انتقاد قابل توجه رییس کمیسیون برنامه و بودجه در جلسه علنی

الویری: شورای شهر موضوع جلسه ندارد

ابهام درمسوولیت تصمیم‌گیری‌های عجیب ادامه دارد

پیاده روی روی اعصاب زائران اربعین

«سامانه سماح» این روزها کلیدواژه اصلی واکنش‌ها و گفت‌وگوها درباره مشکلات داخلی سفر اربعین زائران ایرانی است. در حالی که دوبرابر شدن نرخ بلیت اتوبوس‌ها به مقصد شهرهای غربی و مرزی ایران و عراق، با واکنش‌های فراوانی رو به رو شده بود، حالا از سامانه پرخبر سماح، خبری رسیده است که اگرچه ظاهر آن خوشحال کننده است، اما واقعیت آن چیز دیگری است. مثل همه خبرهای پرحاشیه این روزها درباره پیاده روی اربعین ایرانیان که البته کسی مسوولیتش را نمی‌پذیرد.

صبح نو

ابهام درمسوولیت تصمیم‌گیری‌های عجیب ادامه دارد

پیاده روی روی اعصاب زائران اربعین

«سامانه سماح» این روزها کلیدواژه اصلی واکنش‌ها و گفت‌وگوها درباره مشکلات داخلی سفر اربعین زائران ایرانی است. در حالی که دوبرابر شدن نرخ بلیت اتوبوس‌ها به مقصد شهرهای غربی و مرزی ایران و عراق، با واکنش‌های فراوانی رو به رو شده بود، حالا از سامانه پرخبر سماح، خبری رسیده است که اگرچه ظاهر آن خوشحال کننده است، اما واقعیت آن چیز دیگری است. مثل همه خبرهای پرحاشیه این روزها درباره پیاده روی اربعین ایرانیان که البته کسی مسوولیتش را نمی‌پذیرد.

اختلال، محاسبه دلار بالاتر از نرخ روز و حالا حذف دلار از سیستم تعیین هزینه ویزا. این، خلاصه اتفاق‌های این چند روز اخیر سامانه «سماح» است. سامانه رسمی سازمان حج و زیارت برای زائران عتبات عالیات که قصد حضور در پیاده روی اربعین را دارند و به توصیه سازمان حج و زیارت، این سامانه به واسطه بیمه کردن زائران و رسمی بودنش، مطمئن‌ترین راه برای گرفتن ویزای سفر اربعین و حضور در پیاده روی میلیونی آن است؛ اما حاشیه‌های سماح، آن قدر زیاد بوده که متن آن را هم تحت تأثیر قرار داده است.
افزایش روزافزون زائران ایرانی پیاده روی اربعین، نکته‌ای است که هرسال بیشتر از سال قبل به چشم می‌آید. امسال هم به گفته مسوولان، تاکنون بیش از نیم میلیون نفر از ایرانیان، برای شرکت در این مراسم پرشور، در سامانه «سماح» ثبت نام کرده‌اند؛ اما محاسبه هزینه‌ها در این سامانه، از همان ابتدا مشکلات زیادی را برای زائران ایرانی پدید آورد.
هزینه ویزای سفر اربعین، بنابر اعلام مسوولان عراقی، مبلغ 40 دلار برای ایرانیان تعیین شده بود. با احتساب نرخ دلار در روزهای اولیه ثبت نام، هزینه‌های سفر ایرانیان با احتساب هزینه بیمه و حق دفتر مسافرتی عامل صدور ویزا که در صورتحساب نهایی با عنوان «سایر هزینه‌ها» ذکر شده بود، هزینه نهایی برای پرداخت در سامانه سماح، رقمی حدود 192 هزار تومان بود. رقمی که بسیاری از زائران ایرانی با پرداخت آن و تحویل گذرنامه به دفاتر خدمات زیارتی معرفی شده، توانستند ویزای خود را دریافت کنند؛ اما اتفاقی قابل تأمل، سرنوشت این سامانه را به سمتی دیگر برد.
وقایع و اتفاق‌های سیاسی روزهای گذشته، از جمله سخنرانی رییس جمهور آمریکا و پس لرزه‌های آن، سبب شد تا نرخ ارز به بی‌ثباتی عجیبی برسد. حالا نوبت تصمیم گیرندگان سامانه سماح بود که اعلام کنند دلار را «با نرخ روز» در این سامانه محاسبه کرده و رقم نهایی پرداختی متقاضیان را بر همین اساس اعلام می‌کنند.
همزمانی این تصمیم با انتشار ابلاغیه‌های رسمی دوبرابر شدن کرایه اتوبوس‌ها به سمت شهرهای مرزی سبب شد تا واکنش‌های فراوانی به این تصمیم‌گیری‌ها شکل گیرند. واکنش‌هایی که پایش به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم باز شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ‌های مختلفی، در این باره تو‌ئیت و پست نوشتند تا سرانجام، قفل پاسخگویی مسوولان بشکند.
متهم اصلی این بی‌نظمی، از نظر کاربران شبکه‌های اجتماعی، «سازمان حج و زیارت» بود. سازمانی که زیر نظر وزارت ارشاد است. بنابراین وزیر ارشاد شنبه شب، در توئیتی توضیح داد که آنها تنها تصمیم‌گیرندگان ماجرا نیستند و سازمان حج و زیارت به عنوان یکی از سازمان‌های ستاد اربعین در این ستاد حضور دارد. آقای «سید عباس صالحی» در توئیتر شخصی‌اش نوشت:« برنامه‌ریزی زیارت اربعین در ستاد مستقر در وزارت کشور انجام می‌شود؛ نه سازمان حج و زیارت.»
مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت هم گفت: «ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور مسوول رصد و تعیین هزینه‌های مربوط به صدور ویزای زائران عتبات است و سازمان حج فقط مسوولیت اجرای مصوبات را برعهده دارد.»
آقای «محسن نظافتی» به «مهر» گفت: «از ابتدای ثبت نام در سامانه سماح که از اواخر شهریورماه آغاز شده است، تاکنون ۵۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند که برای حدود یک سوم آنها ویزا صادر شده و هیچ افزایش هزینه‌ای در این سامانه وجود نداشته و از ابتدا هزینه دریافتی در سایت ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان ثبت شده است.
نظافتی امکان اینکه از فردی هنگام ثبت نام بیش از ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان دریافت شود را منتفی دانست و گفت: «چنین امکانی وجود ندارد. چرا که این سامانه سیستمی است و دستی نیست که بتوان هزینه‌های آن را هر روز کم یا زیاد کرد.»
او در پاسخ به این سؤال که سازمان حج و زیارت نرخ ویزا را با بالاترین نرخ ارز از مردم دریافت می‌کند هم تأکید کرد: «تمامی هزینه‌ها توسط ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور رصد و تعیین می‌شود و در این ستاد ۱۳ کمیته حضور دارند که یکی از آنها سازمان حج و زیارت است که موظف به اجرای مصوبات ستاد اربعین است.» اظهارات نظافتی در حالی است که بسیاری از زائران، در روزهای گذشته هزینه‌ای حدود 192 هزار تومان برای صدور ویزا را پرداخت کرده بودند. یعنی هزینه‌ای کمتر از هزینه اعلام شده کنونی.
از سوی دیگر، دبیر ستاد مرکزی اربعین هم به دنبال شوکی که اعلام نرخ پایه 4250 تومان برای 40 دلار ویزای اربعین وارد کرد، گفت: «مبلغ کل پرداختی زائران اربعین که شامل هزینه روادید، بیمه، هلال احمر و کارمزد شرکت‌ها و کارگزاران می‌شود، یک میلیون و ۹۹۵هزار ریال (معادل ۱۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان) است که زائران صرفاً باید همین مبلغ را بپردازند و از هرگونه پرداخت مازاد خودداری کنند.»
آقای «مجید آقابابایی» گفت: «براساس تصمیم گیری ستاد اربعین مستقر در وزارت کشور، ریز هزینه ثبت‌نام اربعین شاملِ 18 هزار و 800 تومان حق بیمه، 6200تومان هزینه هلال احمر و10 هزار و 900 تومان حق کارگزاری می‌شود که مابقی آن تا سقف 199 هزار و 500 تومان (163 هزار تومان) صرف دریافت ویزا خواهد شد.» او همچنین تأکید کرد که با پیگیری‌های وزارت کشور، وزارت امور خارجه و همکاری دولت عراق، اخذ دلار برای صدور روادید از زائران اربعین حسینی، حذف و هزینه روادید به ریال توسط سفارت و کنسولگری‌های عراق و همچنین دفاتر موقت دوازده‌گانه صدور روادید دریافت می‌شود.
اما دامنه اعتراض‌ها در کنار پاسخ‌های نه چندان قانع کننده به موضوع افزایش بی‌حساب و کتاب هزینه‌ها با وجود حذف دلار از چرخه صدور ویزا، سبب شد تا سازمان حج و زیارت، ظهر دیروز وادار به صدور اطلاعیه‌ای رسمی شود.
در بخشی از این اطلاعیه آمده است:« همانگونه که در رسانه‌ها اعلام شد، در پی تلاش‌های وزارت محترم کشور به عنوان رییس ستاد اربعین کشور با هماهنگی وزارت محترم امور خارجه و بانک مرکزی و مذاکره با سفارت عراق و مسوولان عراقی، سفارت عراق متقاعد شده است که هزینه‌های صدور روادید را به صورت ریالی دریافت نماید. در همین راستا ستاد مرکزی اربعین (وزارت کشور) به سازمان حج و زیارت که در موضوع اربعین مجری مصوبات و تصمیمات ستاد مذکور می‌باشد، اعلام نمود که میزان هزینه‌ها در سامانه سماح طبق تصمیم مذکور، (جمعاً با احتساب هزینه ریالی صدور روادید و هزینه‌های پزشکی، بیمه و حق الزحمه دفاتر کارگزاران ۱۹۹۵۰۰ تومان) تغییر یابد و اجرایی شود. لذا هزینه ریالی صدور روادید که اخیراً مطرح شده است با دستور ستاد محترم مرکزی اربعین، در سامانه سماح منظور شده است.»
با این تصمیم جدید، حالا می‌توان گفت که سفر اربعین امسال علاوه بر حاشیه‌های مختلف، پدیده‌ای به نام «پیاده روی چند نرخی اربعین» را هم تجربه خواهد کرد.
این پدیده را اگر بگذارید کنار دو برابر شدن نرخ بلیت اتوبوس‌های ایرانی تا مرز و در مقابل، اعلام رسمی مسوولان شهر «بدره» عراق برای انتقال رایگان زائران ایرانی از مرز مهران تا شهرهای زیارتی عراق با اتوبوس‌های دولتی، می‌توان پایان بندی قابل تأملی برای این گزارش تنظیم کرد. گزارش از بی‌نظمی‌های عجیب و غریب ستادی که به گفته مسوولانش، از روز اربعین سال گذشته جلسات مستمر آسیب شناسی و تصمیم‌گیری را پشت سرگذاشته است و حتی یک جلسه را هم به تعویق نیانداخته است و حالا هرروز با چالشی جدید روبه رو می‌شود. چالش‌هایی که پیش‌بینی و تدبیر برای آن، اصلاً سخت نبود؛ اما، نتیجه، چیز دیگری شده است. چیزی که نامش را می‌توان نارضایتی روزافزون زائران ایرانی از تصمیم‌های این سوی مرز گذاشت.

 

captcha
شماره‌های پیشین