342
دوشنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۶
6
انتقاد قابل توجه رییس کمیسیون برنامه و بودجه در جلسه علنی

الویری: شورای شهر موضوع جلسه ندارد

ابهام درمسوولیت تصمیم‌گیری‌های عجیب ادامه دارد

پیاده روی روی اعصاب زائران اربعین

«سامانه سماح» این روزها کلیدواژه اصلی واکنش‌ها و گفت‌وگوها درباره مشکلات داخلی سفر اربعین زائران ایرانی است. در حالی که دوبرابر شدن نرخ بلیت اتوبوس‌ها به مقصد شهرهای غربی و مرزی ایران و عراق، با واکنش‌های فراوانی رو به رو شده بود، حالا از سامانه پرخبر سماح، خبری رسیده است که اگرچه ظاهر آن خوشحال کننده است، اما واقعیت آن چیز دیگری است. مثل همه خبرهای پرحاشیه این روزها درباره پیاده روی اربعین ایرانیان که البته کسی مسوولیتش را نمی‌پذیرد.

صبح نو

انتقاد قابل توجه رییس کمیسیون برنامه و بودجه در جلسه علنی

الویری: شورای شهر موضوع جلسه ندارد

ماه عسل فهرست «امید» برای شورای شهر تهران انگار به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود. چرا که خبرنگاران حوزه شهری رسانه‌ها، این روزها خبرها و گفت‌وگوهایی عجیب از صحن علنی ساختمان خیابان بهشت منتشر می‌کنند. بعد از جنجال «فهرست فروشی» در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران که با اعتراض چند تن از جاماندگان طیف اصلاح طلبان همراه شده بود، ماجرای تعطیلی تابستانه شورای شهر تهران پس از برگزاری تنها 3جلسه و حالا بحرانی به نام دستور جلسه، گریبانگیر شورای پنجم شهر تهران شده است.
شورایی که از ابتدا تلاش کرد که با طرح مباحثی چون زیر سؤال بردن دستاوردها و فعالیت‌های مدیریت شهری 12 سال گذشته، فضا و جو جلسه‌ها را معطوف به سیاست بازی به جای حل مشکلات واقعی پایتخت کند؛ اما حالا که غبار جنجال‌ها خوابیده است، موضوعی ندارد که در جلسه‌های علنی طرح و راجع به آن تصمیم‌گیری کند.
دیروز، رسانه‌ها از اظهارات قابل تأمل رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر نوشتند. در بخشی از جلسه دیروز، ابتدا خانم «زهرا صدراعظم نوری» از معطل ماندن مصوبات شورای چهارم انتقاد کرد و با اشاره به ۵۰ طرح و لایحه‌ای که از شورای چهارم باقی مانده است، گفت: بهتر است این طرح‌ها و لوایح در کمیسیون‌ها مورد بررسی قرار گیرند تا موضوع برای طرح در جلسه داشته باشیم.
آقای «محسن هاشمی»، رییس شورای شهر هم در پاسخ گفت: «هنوز هیچ یک از این طرح‌ها و لوایح به هیأت رییسه نیامده تا در دستور کار قرار گیرد.»
همین موضوع سبب شد تا رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، از روند برگزاری جلسات شورا انتقاد کند. آقای «مرتضی الویری» گفت: « بهتر است مانند مجلس که بعد از دور جدید تمام طرح‌ها و لوایح گذشته را کنار می‌گذارد، مگر آنکه دولت در خصوص لوایح پیگیری کند یا طرح‌ها وسط ۱۵ امضا دوباره به جریان بیفتد، طرح‌ها و لوایح گذشته را کنار بگذاریم.»
هاشمی هم در پاسخ به او گفت روز چهارشنبه در جلسه هیأت رییسه که تمام رؤسای کمیسیون‌ها حضور دارند در این‌باره تصمیم‌گیری می‌شود.
اما موضوع به همین جا ختم نشد و الویری با اشاره به دستور جلسه شورا درباره گزارش چشم انداز، رویکردها و برنامه‌های کلان کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا، با کنایه گفت: «در جلسه امروز بیش از جلسات دیگر به دستور جلسات توجه می‌کنم تا مانند هفته گذشته مصوبه‌ای تکراری به رأی گذاشته نشود.»
او خطاب به آقای « امینی» عضو حقوقدان و نایب رییس شورا که در این فاصله بر صندلی ریاست شورا نشسته بود هم گفت: «آیا بررسی چشم اندازهای یک کمیسیون در شرح وظایف شوراست که شورا در صحن علنی با هزینه‌ای که برای برگزاری آن انجام می‌شود، چنین دستور جلسه‌ای گذاشته شود. این گزارش می‌تواند در سایت‌ها بیاید ما بر اساس چه استناد قانونی چنین موضوعاتی را در دستور کار قرار می‌دهیم.» او ادامه داد: «الزامی برای برگزاری ۸ جلسه در ماه نداریم. ما می‌توانیم دو جلسه برگزار کنیم اما اجازه دهید موضوعات در کمیسیون‌ها پخته شوند تا برای صحن علنی موضوع داشته باشیم وگرنه می‌توان تفسیر آیت الکرسی را دستور کار جلسه قرار داد و از آن هم حتماً لذت می‌بریم.»
امینی هم پاسخ داد: «اینکه چشم انداز برنامه‌های کمیسیون‌ها در صحن ارائه شود و همه از آن مطلع شوند و اطلاع اجمالی داشته باشند، مشکلی ندارد و بهتر است مته به خشخاش نگذاریم.»
اینجا بود که آقای «افشین حبیب زاده» هم به ماجرا وارد شد در جواب انتقاد الویری گفت: «مصوبه هفته گذشته تکراری نبود و پیشنهاد شما در صحن به رأی گذشته شد که رأی نیاورد و نباید دوباره آن را مطرح کرد، اگر مصوبه‌ای وجود داشته چرا روال قانونی رعایت نمی‌شده؟ مصوبه هفته گذشته شورا تأکید بر اجرای ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها بوده است و درست نیست این موضوع را دوباره تکرار کنیم.»
ماجرای دیروز صحن علنی شورا، بالاخره به کنایه و پادرمیانی و پاسخ‌های پینگ پنگی تمام شد؛ اما به نظر می‌رسد اعضای شورای پنجم باید فکری به حال جلسه‌های آینده کنند. جلسه‌هایی که در صورت تکرار روند کنونی «دست خالی» شورای پنجم را بیش از همیشه به نمایش خواهد گذاشت.

 

captcha
شماره‌های پیشین