342
دوشنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۶
5
تیلرسون توطئه‌های جدید آمریکا را در ریاض رونمایی کرد

صلح با قطر یا تقسیم سوریه

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که سفرهای دوره‌ای خود در کشورهای حاشیه خلیج فارس را از روز گذشته آغاز کرده، در صدد است تا با ایجاد کاهش تنش میان دوحه و ریاض، درهای جهان عرب را روی ایران ببندد.

نعیم قاسم: اگر مقاومت نبود آمریکا و اسرائیل شکست نمی‌خوردند

کشتارصدها افغان در سه روز

پدیده افراط گرایی سوغات آمریکا در افغانستان

صبح نو

کشتارصدها افغان در سه روز

پدیده افراط گرایی سوغات آمریکا در افغانستان

انفجارهای انتحاری درحالی این روزها در افغانستان افزایش یافته که هر روز شاهد کشته و مجروح شدن ده‌ها شهروند افغانستانی به دست گروه‌های تروریستی طالبان و داعش در مناطق مختلفی از این کشور جنگ زده هستیم. کشته شدن 15 تن در مقابل دانشگاه نظامی کابل و قربانی شدن 40 تن در مسجد شیعیان کابل را می‌توان از تازه‌ترین اقدامات گروه‌های طالبان وگروه تروریستی داعش در افغانستان برشمرد که این روزها حملات انتحاری و تروریستی خود را در این کشور افزایش داده‌اند.   پیش از این نیز، طالبان که اقدامات تروریستی خود را برخی مواقع با خودروهای زرهی بمب‌گذاری شده هدایت می‌کند در منطقه «هاموی» به یک پایگاه نظامی در ولایت «قندهار» حمله ور شدند که 43  کشته برجای گذاشت. هفته گذشته هم، حمله طالبان به ساختمان والی و پلیس در ولایت‌های «غزنی» و «پکتیا» به کشته شدن 70 نفر منجر شد. یکی از سخنگویان طالبان نیز حملات اخیر این گروه را «پیامی صریح» به آمریکا خواند و گفت: به دشمنی که گمان می‌کرد با استراتژی ترامپ ما را ترسانده، درس خوبی داده شد. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که گروه‌های تروریستی با حمله به مساجد به‌دنبال ایجاد تفرقه بین مردم افغانستان هستند.
آوای افغانستان در گزارشی با اشاره به سفر اشرف غنی به ولایت پکتیا که روز گذشته در میان عزاداران این منطقه حضور یافته بود، گفت: ما دست صلح به سوی همه دراز کرده‌ایم ما از طریق مذاکرات بین‌الافغانی با حزب اسلامی به نتیجه رسیدیم و برای حل مشکلات، راه بهتر و مفید درافغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی است.
رئیس‌جمهور افغانستان، افزود: ما مشکلات را از راه منطق حل کرده و به گونۀ هدفمند حرکت می‌کنیم، دشمنان این فکر که مردم را می‌توانند پراکنده کنند، از سر دور کنند. توپ و طیاره نتوانست ما را جدا کند. دست ما همچنان دست صلح است، زیرا صلح با عزت و پایدار خواست اساسی مردم ماست و در روز غم، پیام صلح، پیام بزرگی است. از سویی دیگر؛ حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان نیز در واکنش به حملات تروریستی در این کشور، اعلام کرد که این حملات باعث استحکام بیشتر وحدت مردم افغانستان در برابر دشمنان این کشور می‌شوند. «حامدکرزی» تصریح کرد: افغانستانی بهای تلاش آمریکا برای وارد کردن پدیده افراط گرایی از کشورهای عربی به افغانستان را می‌پردازند. وی افزود: آمریکا برای اهدافش از تروریسم به عنوان ابزار استفاده می‌کند اما بهای آن را افغانستان و کشورهای منطقه می‌پردازند.
کرزی اظهار داشت نیروهای خارجی در افغانستان برای ایجاد اختلافات قومی و زبانی در این کشور تلاش می‌کنند و می‌خواهند تا فرقه‌گرایی را در این کشور ترویج دهند اما وحدت مردم افغانستان باعث شکست توطئه آنها شده است. از سویی دیگر؛ درگیری‌های نیروهای امنیتی افغانستان با طالبان در مناطقی از این کشور موجب کشته شدن بیش از 400 تن از اعضای طالبان شد
طلوع نیوز، با پرداختن به گزارشی در این باره نوشت: در نتیجۀ عملیات‌ نیروهای امنیتی در نزدیک به سه ماه گذشته در  ولایت هلمند، بیش از ۴۰۰ نیروی طالب، کشته و ۶۵ تن دیگر  زخمی شده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین