342
دوشنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۶
5
تیلرسون توطئه‌های جدید آمریکا را در ریاض رونمایی کرد

صلح با قطر یا تقسیم سوریه

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که سفرهای دوره‌ای خود در کشورهای حاشیه خلیج فارس را از روز گذشته آغاز کرده، در صدد است تا با ایجاد کاهش تنش میان دوحه و ریاض، درهای جهان عرب را روی ایران ببندد.

نعیم قاسم: اگر مقاومت نبود آمریکا و اسرائیل شکست نمی‌خوردند

کشتارصدها افغان در سه روز

پدیده افراط گرایی سوغات آمریکا در افغانستان

صبح نو

تیلرسون توطئه‌های جدید آمریکا را در ریاض رونمایی کرد

صلح با قطر یا تقسیم سوریه

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که سفرهای دوره‌ای خود در کشورهای حاشیه خلیج فارس را از روز گذشته آغاز کرده، در صدد است تا با ایجاد کاهش تنش میان دوحه و ریاض، درهای جهان عرب را روی ایران ببندد.


تیلرسون که با یک هیات آمریکایی، خود را به نشست ریاض رسانده، در دیدارهای متفاوت با «ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی و«عادل الجبیر» وزیر خارجه این کشور بر افزایش تحریم‌ها علیه ایران سخن گفت. وی پس از نشست ریاض راهی دوحه قطر شد. طرح‌های جدید آمریکا درحالی توسط تیلرسون در ریاض رونمایی شدند که نشان دهنده فتنه جدیدی در منطقه است. الجزیره با اشاره به سفر تیلرسون به دوحه نوشت: «پرداختن به موضوعاتی چون امنیت و روابط اقتصادی کشورهای عربی، از مهم‌ترین رویکردهای سفر وزیرخارجه آمریکا به قطر و عربستان است.»
به نوشته این سایت قطری «بحران‌های سیاسی و اقتصادی موجود میان کشورهای حاشیه خلیج فارس با دوحه کاهش می‌یابد و این مشکلات به زودی برطرف خواهند شد.»

ایجاد استحکام یا افزایش تنش در منطقه
وزیر خارجه آمریکا، همچنین درصدد است تا بحران میان قطر و عربستان را به روابط مستحکم تبدیل سازد تا  کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بتوانند در تحرکات منطقه نقش آفرینی بیشتری داشته باشند. تیلرسون در سفر هشت روزه خود پس از دیدار با مقامات برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس، به پاکستان، هند و سوئیس سفرخواهد کرد.
بحران روابط قطر با کشورهای عربی حاشیه
خلیج فارس که با محوریت ریاض از چند ماه پیش صورت گرفت، به قطع روابط دیپلماتیک قطر با امارات متحده عربی، بحرین و مصر منجر شد. قطع این‌گونه روابط با دوحه بر اجلاس شورای همکاری خلیج فارس هم سایه انداخت.
عربستان، امارات، بحرین و مصر پیش از این سیزده شرط را برای از سرگیری روابط با قطر مطرح کرده بودند که از جمله این شروط، بسته شدن شبکه الجزیره، بسته شدن پایگاه هوایی ترکیه در دوحه، قطع روابط با اخوان المسلمین و کاهش روابط با ایران بود. قطر ضمن مخالفت با این شروط اعلام کرد که این شروط حاکمیت آن را تهدید و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.
همچنین، رسانه‌های عربی هدف سفر وزیر خارجه آمریکا به ریاض را مرتبط با بحران بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس توصیف می‌کنند اما رسانه‌های غربی از هدف دیگری سخن می گویند.
«آسوشیتدپرس» در این باره نوشت: تیلرسون امیدوار است چیزی را که دیپلمات‌های بلندپایه آمریکا برای یک نسل از تحقق آن ناتوان بودند، به‌دست بیاورد؛ یعنی تأسیس یک اتحاد جدید میان عربستان سعودی و عراق که در‌های جهان عرب را به روی ایران ببندد. به ویژه که این سفر، همزمان با حضور «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در ریاض است.

ریاض: از وحدت و ثبات عراق حمایت می‌کنیم!
از سویی دیگر، عربستان سعودی که از حامیان گروه‌های تروریستی داعش در عراق و سوریه در دوران اشغالگری تروریست‌ها در این کشورها بوده و هست؛ روز گذشته ملک سلمان پادشاه سعودی، در چرخشی متفاوت، پیروزی نیروهای عراقی بر تروریست‌ها را به حیدر العبادی نخست وزیر این کشور تبریک گفت و توافقنامه شورای هماهنگی سعودی - عراقی مبنی بر حمایت ریاض از وحدت و ثبات در این کشور را امضاء کرد.

العبادی: منطقه تحمل تقسیم‌های بیشتر را ندارد
درهمین حال، نخست وزیر عراق در این دیدار با اشاره به اینکه منطقه تقسیم‌ها و تجزیه‌های بیشتر را برنمی‌تابد، گفت: ما برنامه‌ای را برای آینده منطقه کلید زده‌ایم که به جای جنگ‌ها، بر مبنای توسعه است.
وی خطاب به شورای هماهنگی در ریاض، اظهار کرد: باید تمامی راه‌هایی که اجازه بازگشت تروریسم به عراق را می‌دهد، بسته شوند. العبادی که پس از نشست
شب گذشته خود در عربستان به قاهره سفر کرد، تصمیم دارد پس از آن راهی اردن، ترکیه و ایران شود.
صفیه السهیل، سفیر عراق در امان به روزنامه الغد گفت:«حیدر العبادی سفری چند ساعته به اردن خواهد داشت و بر روابط استراتژیک با اردن تاکید خواهد کرد. وی قرار است با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن به بررسی راه‌های همکاری دو کشور و جنگ علیه تروریسم بپردازد. همچنین سفر به مصر، ایران و ترکیه از دیگر برنامه‌های وی عنوان شده است.»

سفر غیر منتظره مقام سعودی به رقه
از سویی دیگر، رسانه محلی الوقت از سفر غیر منتظره مشاور وزیر پادشاه عربستان به رقه سوریه خبر داد ونوشت: هدف اصلی وی از سفر به رقه، اعلام کمک به آوارگان رقه نبوده بلکه برای تحویل گرفتن شماری ازعناصر سعودی داعش به آنجا رفته بود که شمار آنها بین 20 تا 30 نفر است؛ اما کارشناسان اعتقاد دارند که این سفر در راستای اجرای فتنه جدیدآمریکا در سوریه، یعنی تجزیه این کشور است.

captcha
شماره‌های پیشین