342
دوشنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۶
15
روایت «صبح‌نو» از یک کتاب فروشی کوچک در بابل

نماز و روزه استیجاری برای سرپا نگه‌داشتن کتاب فروشی

آقای کوروش نیک‌عهد، بیش از یک دهه است که با کتاب و فعالیت فرهنگی زندگی می‌کند. کتاب فروشی برای او «مسأله» اصلی نیست. کتاب‌فروشی و فروشگاه جمع و جور اما با ریشه‌اش در بابل (فروشگاه کتاب مهتاب) سرریز فعالیت‌های متعدد فرهنگی است که در حوزه کتاب انجام می‌دهد. به قول خودش حتی اگر شده به ضرب و زور کارگری و عملگی هم چراغ این فروشگاه را روشن نگاه می‌دارد. نیک‌عهد از آتش به اختیارهایی است که بعضاً چرخش کجدار و مریز اقتصادی کتاب فروشی‌اش را با نماز و روزه مستحبی می‌چرخاند تا کرکره این کتاب فروشی دنج و کوچک در چهارسوق قدیم شهر بابل پایین نیاید.

خبر

صبح نو

خبر

شعر غلطی که به قیصر منسوب کردند
آقای مرتضی امیری اسفندقه، کارشناس مجری بخش ادبیات «چشم شب روشن» میزبان آقای سعید بیابانکی برای گفت‌وگو درباره فضای مجازی شعر بود.سعید بیابانکی در ابتدای برنامه گفت: یکی دو دهه است که جهان مجازی وارد جهان واقعی ما شده و آن قدر به ما نزدیک شده که گاهی انگار واقعی‌تر از جهان ماست. او ادامه داد: از زمانی که تولید متن فارسی در اینترنت میسر شد، یعنی از اوایل دهه 80 با پیدایش وبلاگ‌های فارسی، شاعران جوان هم وارد این عرصه شدند و ما با بستر و فضای مدرن روبه‌رو شدیم که به راحتی می‌شد اشعار را آنجا گذاشت و در لحظه از نظرات مخاطبان استفاده کرد.بیابانکی در توضیح میزان تأثیر فضای مجازی عنوان کرد: درباره اینکه این فضا چقدر به شعر کمک کرده است، معتقدم باز هم در حوزه شعر جهان مجازی، هنوز مجازی است؛ یعنی شعر و شاعرانی داریم که در جهان مجازی فعال هستند و دیگرانی داریم که خارج از این جهان. گویی ما با دو جهان طرف هستیم که آن چنان به هم پیوسته نیستند.بیابانکی با اشاره به این مصرع «گاهی بساط عیش خودش جور می‌شود» گفت: این شعر پر از اغلاط وزنی دست به دست در فضای مجازی می‌چرخید و شاعر آن‌را هم قیصر امین‌پور معرفی کرده بودند! تا جایی که یکی از ناشران کتاب‌های آموزشی به غلط این شعر را پشت کتاب ادبیات خود چاپ کرد و باعث اعتراض خیلی‌ها شد.او ادامه داد: این اتفاقات در جهان مجازی بسیار رخ داده است و به جهان واقعی شعر هم که من معتقدم در عرصه کتاب اتفاق می‌افتد، تسری پیدا کرده است و کتاب‌های شعری با غلط‌های وزنی، دستوری و قافیه چاپ شده و اتفاقاً فروش بالایی هم دارند!

چاپ دوم کتاب بهزادپور
انتشارات کتاب نیستان چاپ دوم نمایشنامه «فوق سری» را روانه بازار نشر کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا،‌ آقای بهزاد بهزادپور در یک کلمه اهل غافلگیری مخاطب خودش است؛ چه در تجربه‌های نوشتاری سابق خود که برخی از آنها پیش از این با همکاری آقایان سید مهدی شجاعی و مجید مجیدی تألیف و منتشر شده است و چه در تجربه‌های سینمایی خود که از میان آنها می‌توان به اثر سینمایی «خداحافظ رفیق» اشاره کرد که به دلیل پرداخت سینمایی بدیع خود، با نظر مثبت منتقدان و مخاطبانش روبه رو شد که عمده آن ناشی از خلق نگاهی تازه و بکر در روایت از دفاع مقدس بود.
«فوق سری» اما تازه‌ترین تجربه اوست که در ژانر فیلمنامه تألیف و اثری قابل توجه و از چند منظر بکر و ناب به شمار می‌رود. داستان این فیلمنامه ماجرای حمل یک محموله سری توسط یک کشتی ایرانی در بحبوحه جنگ تحمیلی، از سمت غرب آسیا به ایران را روایت می‌کند؛ محموله‌ای که به دلیل شرایط خاص آن کاپیتان کشتی حتی از ورود و خروج ملوانان کشتی نیز ممانعت به عمل می‌آورد و این سختگیری‌هاست که حساسیت‌برانگیز شده و در نهایت نیز با پیدا شدن چند ملوان جاسوس در کشتی ماجرای حمل این محموله به ایران با مخاطرات جدی مواجه می‌شود.این اثر در همان بخش نخست برخورد با مخاطبش وی را با لوکیشنی بکر و تازه که دریا و کشتی اقیانوس‌پیماست؛ مواجه می‌کند. موقعیتی که در آثار نوشتاری و سینمایی ایرانی کمتر مواجهه‌ای با آن ایجاد شده است؛ به ویژه اینکه بهزادپور در بخش‌های زیادی از داستانش، این کشتی و سرنشینان آن را در خارج از ایران به تصویر می‌کشد و شرح سفر آنها به بیش از دو کشور و مواجه شدن آنها با انسان‌هایی غیر ایرانی و موقعیت‌های داستانی غیر بومی برای مخاطب داخلی را به نمایش می‌کشد.

روایت نفوذ نیروهای اطلاعاتی داعش تا تهران
به چاپ پنجم رسید
رمان «تکفیری» که روایتی از نفوذ نیروهای اطلاعاتی داعش تا قلب پایتخت ایران است برای پنجمین مرتبه تجدید چاپ شد.به گزارش فارس، رمان «تکفیری» اثر آقای مهدی دریاب که انتشارات کتابستان معرفت آن را منتشر کرده، به چاپ پنجم رسید.
داعش یکی از نیروهای زبده خود را برای انجام سلسله مأموریت‌هایی تروریستی در پوشش یک بیمار به ایران اعزام کرده تا پس از شناسایی و گردآوری اطلاعات بتواند به جمهوری اسلامی ایران که محور مقاومت در خاورمیانه است ضربه بزند.«منصور» آن نیروی زبده اطلاعاتی است که با پیشنهاد عبدالقادر اُردنی به بهانه درمان نارسایی کبد و با ظاهر یک شیخ عرب به عنوان توریست درمانی وارد خاک ایران می‌شود که پس از پا گذاشتن به کشور عناصر موجود در ایران با او مرتبط می‌شوند و عملیات شناسایی طرح‌ریزی می‌شود.
مهدی دُریاب در رمان «تکفیری» فضایی را رقم زده که در آن خواننده بین خیال و واقعیت معلق است و به خوبی این بخش‌ها را با هم تلفیق کرده است. شهید علی اکبر پیرویان شخصیتی است که مرز بین واقعیت و تخیل را در این رمان به وجود آورده و همین سبب می‌شود در بخش‌هایی شخصیت «منصور» که در دوره حمله ارتش شوروی به افغانستان با این شهید آشنا شده، واقعی و مستند جلوه کند.

 

captcha
شماره‌های پیشین