342
دوشنبه، ۰۱ آبان ۱۳۹۶
13
انتقاد فیاض از وضعیت کتاب و آموزش در کشور

درِ دانشگاه‌ها باز شوند دیگر فرار مغزها نداریم

«با این همه دانشگاه چرا در دانشگاه‌ها را باز نمی‌کنند تا هر کس هر رشته‌ای دوست دارد بخواند. اگر این کار را انجام دهیم دیگر فرار مغزها نداریم» این جملات نویسنده کتاب «دین، فرهنگ و توسعه در ایران»، آقای ابراهیم فیاض، جامعه شناس و انسان شناس است که معتقد است: «اول باید شخصیت مان را پیدا کنیم. چرا که همه از معلم تا پدر و مادر در مسائل آموزشی بچه‌ها دخیل هستند. در کشور نسل به نسل انحطاط فکری را پرورش دادیم و این انحطاط تبدیل به حافظه تاریخی شده است. اگر ماهیت هر چیزی برای بچه‌ها مشخص شود، بچه‌ها خلاق می‌شوند.» وی در این گفت‌وگو از کتاب و ایرادهای آموزشی در کشور می‌گوید.

خبر

صبح نو

خبر

یراحی آلبومی با زبان عربی منتشر می‌کند
آقای مهدی یراحی، خواننده موسیقی پاپ، تازه‌ترین آلبوم خود را به زبان عربی منتشر خواهد کرد.به گزارش خبرگزاری مهر، پروژه تولید نخستین آلبوم تمام عربی موسیقی پاپ ایران با صدای مهدی یراحی این روزها دوباره به جریان افتاده است.مهدی یراحی چندی پیش برای نهایی‌کردن شعر و ملودی‌های این آلبوم عربی عازم زادگاه خود یعنی استان خوزستان شد و قصد دارد با همکاری هنرمندان ساکن در این منطقه، قطعات آلبوم جدیدش را تولید کند.هنوز جزییات دقیقی از این اثر عنوان نشده اما مهدی یراحی از حدود دو سال و نیم پیش در گفت‌وگوها و مطالب صفحه شخصی خود از ایده‌اش برای تولید چنین مجموعه‌ای با حال و هوایی عاشقانه و اجتماعی خبر می‌داد.یراحی در حالی این روزها قصد به سرانجام رساندن پروژه چند ساله خود را دارد که وی تاکنون سه تک‌آهنگ عربی را به نام‌های «علی مودک» و «من علمک» و «غزال» منتشر کرده است. این خواننده در برخی کنسرت‌هایش هم قطعه «نسینی الدنیا» را اجرا می‌کند.

انتشار «مجموعه آثار غلامحسین بیگجه‌خانی»
«مجموعه آثار غلامحسین بیگجه‌خانی: قطعات موسیقی کلاسیک ایرانی» منتشر شد.به گزارش ایسنا، این مجموعه با نت‌نگاری و تجزیه و تحلیل محمد عبدلی در  مؤسسه فرهنگی- هنری ماهور راهی بازار شده است. درباره این کتاب به قلم محمد عبدلی  آمده است: این مجموعه با هدف تحلیل شیوه نوازندگی استاد بیگجه‌خانی طراحی و اجرا شده است. بدیهی است که طراح ناگزیر به درهم شکستن پاره‌ای از قواعد و عوامل بصری در قیاس با نمونه‌های مشابه بوده است. با وجود تلاش بسیار برای ثبت تمامی حالات و جزئیات شاید نتوان همه اختلاف‌های جزئی  موجود در شدت و سرعت اجرا، لحن ارائه صوت، تعادل دینامیک، طنین و نحوه بیان مورد نظر او را حتی هنگامی که آن‌ها را به وضوح مشخص می‌کند، به طور دقیق نشان داد. برای رسیدن به چنین خواسته‌ای محتاج تولید علائم بسیار با تنوع فراوان بودم که این تنوع در تئوری قابل اجرا، اما در عمل کاری سخت و در پاره‌ای مواقع غیرممکن بود. از آنجا که تمام عوامل و تکنیک‌ها در اجرا  هویتی مستقل دارند ناگزیر برای بخشی از حرکات، علائمی را طراحی کردم که امید است مورد قبول واقع شود.

سوگواره شعر آیینی «برآستان اشک» برگزار می‌شود
شب شعر آیینی «برآستان اشک» همزمان با فرا رسیدن ماه صفر با حضور برجسته‌ترین شاعران آیینی در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.به گزارش خبرگزاری فارس، آقای محمد میثم میثمی، مدیر فرهنگی هنری منطقه7 و رییس فرهنگ سرای اندیشه از چهارمین دوره سوگواره شعر آیینی «بر آستان اشک» در ماه صفر  خبر داد و افزود: همزمان با فرارسیدن ماه صفر چهارمین سال ویژه برنامه سوگواره شعر آیینی برآستان اشک -شب شعر و مرثیه خوانی هم نوا با کاروان اسرای کربلا-به مناسبت شهادت حضرت رقیه؟س؟ روز چهارشنبه سوم آبان‌ماه مصادف با 5 صفر ساعت 18 در فرهنگ سرای اندیشه برگزار می‌شود.وی افزود: در  این مراسم که با اجرای آقای محمود حبیبی کسبی همراه است، آقایان محمد علی مجاهدی، مرتضی امیری اسفندقه، محمد سهرابی، احمد بابایی، هادی جانفدا، قاسم صرافان، محمد مهدی سیار و میلاد عرفانپور به شعرخوانی و محسن عرب خالقی به مرثیه خوانی خواهند پرداخت.علاقه مندان برای شرکت در این مراسم می‌توانند به خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، بوستان اندیشه، فرهنگ سرای اندیشه مراجعه  یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 88765509 و 88766030 تماس بگیرند.

سرنوشت آلبوم جدید شجریان
آقای فردین خلعتبری، ضمن اعلام تاریخ انتشار تازه‌ترین آلبوم موسیقایی خود به خوانندگی آقای همایون شجریان از مراحل آماده سازی پروژه «کافه‌های تهران» خبرداد.فردین خلعتبری آهنگساز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر توضیح داد: کارهای فنی آلبوم به اتمام رسیده و تا پایان سال منتشر می‌شود.وی درباره تاریخ انتشار آلبوم «کافه‌های تهران» هم بیان کرد: تمامی بخش‌های اصلی پروژه «کافه‌های تهران» انجام گرفته و اکنون نیز کار در مرحله میکس و مسترینگ قرار دارد که این آلبوم نیز در آینده‌ای نزدیک ارائه می‌شود. در این آلبوم آنسامبل «ذاستا» به سرپرستی بهنام ابوالقاسم و نوازندگانی چون آقایان و خانم‌ها پدرام فریوسفی، آتنا اشتیاقی، شقایق صادقیان و سایوری شفیعی به کارگردانی هنری رضا موسوی آثار مورد نظر را در چند کافه شهر تهران ضبط کرده‌اند که هر یک از موسیقی‌ها بنا به فضای موجود کافه‌ها ساخته شده‌اند.زنده یاد افشین یداللهی، آقایان و خانم‌ها بهنام ابوالقاسم ایده پرداز، پدرام فریوسفی نوازنده ویولن اول، پانیذ فریوسفی نوازنده ویولن دوم، پریسا پیرزاده نوازنده آلتو، آتنا اشتیاقی نوازنده ویولن سل، مهیار طریحی نوازنده سنتور، کاوه صالحی نوازنده ساز جدید «لوتار» و آیین مشکاتیان نوازنده پرکاشن، گروه اجرایی این آلبوم را تشکیل می‌دهند.

 

captcha
شماره‌های پیشین