341
یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶
6
گزینه وزارت علوم در وزارت نفت منصوب شد

بده بستان سیاسی در پژوهشگاه علمی

خیز دوباره دادستانی تهران برای جمع‌آوری قلیان‌ها

آبی که آتش را خاموش نمی‌کند

طرح جمع‌آوری قلیان از سطح شهر در ماه‌های اخیر داغ‌تر شده است و این طرح در برخی از شهرها مانند استان البرز و قم اجرایی شد اما در تهران این طرح مخالفان زیادی داشت با این حال دادستان تهران اعلام کرده که رأی جمع آوری قلیان‌ها ابتدا از طریق صنف به مراکز اخطاریه داده می‌شود. رشد سریع قهوه‌خانه‌ها در شهرها و روستاها و گرایش شدیدتر مردم به ویژه قشر جوان به این مواد دخانی، باعث شده تا رشد بیماری‌های ریوی و تنفسی و حتی سرطان‌های ناشی از مصرف آن نیز افزایش یابد. این رشد به قدری سریع اتفاق افتاد که در چشم برهم زدنی گوشه و کنار شهرها پر شده از قهوه‌خانه‌هایی که اکثر مشتریانش جوانان 18 تا 30 سال هستند.

صبح نو

گزینه وزارت علوم در وزارت نفت منصوب شد

بده بستان سیاسی در پژوهشگاه علمی

شاید در کنار معرفی دو وزیر باقی مانده کابینه دوازدهم به مجلس، مهم‌ترین خبر انتصاب‌های دولتی، حضور یکی از جدی‌ترین گزینه‌های وزارت علوم، در وزارت نفت بود.
دیروز وزیر نفت در حکمی، دکتر «جعفر توفیقی» وزیر علوم دولت اصلاحات و سرپرست وزارت علوم دولت یازدهم را به ریاست پژوهشگاه صنعت نفت برگزید.
در حکم آقای «بیژن نامدار زنگنه» آمده است:« «با عنایت به مراتب علمی، تعهد و سوابق ارزنده مدیریتی جنابعالی، به استناد ماده «6» اساسنامه پژوهشگاه صنعت نفت و تأیید سرپرست محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به موجب این حکم به سمت «رییس پژوهشگاه صنعت نفت» منصوب می‎شوید.
انتظار دارد با بهره گیری از ظرفیت‎های مدیران و متخصصان صنعت نفت و پژوهشگران آن پژوهشگاه، به ویژه استعدادهای جوان، در گسترش پژوهش‎های کاربردی و توسعه‎ای و ایفای نقش مؤثر در اکتساب و توسعه فناوری‎های کلیدی و تجاری‎سازی آنها کوشش نموده،ضمن هماهنگی با معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت در ارزش‎آفرینی برای صنعت نفت ایران مشارکت مؤثر داشته باشید.»
زنگنه همچنین آقای «حمیدرضا کاتوزیان» رییس قبلی این پژوهشگاه را به روال معمول انتصاب‌های دولتی در ایران، با حکم تشریفاتی «مشاور» بدرقه کرد.
حالا سکان یکی از قطب‌های پژوهشی و علمی کشور، به توفیقی 62 ساله سپرده شده است تا روال حضور مدیران در پیرترین کابینه، به سازمان‌ها و اداره‌ها و مراکز زیر مجموعه وزارتخانه‌ها نیز کشیده شود.
توفیقی طی سال‌های 1382 تا 1384 با کسب رأی اعتماد مجلس، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود و پیش از آن نیز به عنوان معاون آموزشی وزارت علوم و رییس شورای گسترش آموزش عالی فعالیت داشت.
تدریس دروس مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، انتشار 25 مقاله علمی پژوهشی در مجلات علمی داخلی و خارجی، ارائه 61 مقاله در کنفرانس‌های علمی ملی و بین‌المللی، انجام 10 پروژه تحقیقاتی صنعتی برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، راهنمایی و مشاوره بیش از 40 پایان‌نامه کارشناسی ارشد و راهنمایی و مشاوره 6 مورد پایان نامه دکتری از فعالیت‌های علمی آموزشی و پژوهشی دکتر توفیقی است.
توفیقی پیشتر از این‌ها گفته بود:« استقلال دانشگاه‌ها و مراکز علمی دارای اهمیت بسزایی است. دانشگاه باید از تعرضات بیرونی مصون باشند، در تمام زمینه‌های فرهنگی ، سیاسی و صنفی دانشگاه دارای هویت مستقل برای اندیشه پردازی است.»
حالا اما او در جریانی که بیشتر شبیه بده بستانی سیاسی است، به جای وزارت علوم، سر از مرکزی پژوهشی در وزارت نفت
درآورده است.
توفیقی که در تمام سال‌های دولت روحانی، همواره یکی از گزینه‌های مطرح برای تصدی وزارت علوم بوده است، همواره در موج سازی‌های رسانه‌ای انتخاب وزیر نقش فعالی را ایفا کرده است. او البته این را هم می‌داند که به دلایلی، امکان پوشیدن لباس وزارت، برای او سخت‌تر از همیشه است؛ اما رسانه‌های طیف نزدیک به دولت و اصلاحات، همیشه با نام او بازی‌های سیاسی به راه انداخته‌اند تا روند معرفی وزیر علوم را در دوره‌های مختلف تحت تأثیر
قرار دهند.
جست و جویی کوتاه در اخبار، گفت و گوها و اظهارنظرهای مربوط به معرفی وزرای دولت یازدهم، کافی است تا نقش پررنگ رییس جدید پژوهشگاه صنعت نفت در آن هویدا شود.
رسانه‌های طیف اصلاحات در تمام این دوره‌ها با گفت و گوهایی پرشمار، سعی کرده‌اند او را به عنوان گزینه بالقوه وزارت علوم مطرح کنند و نامش را در میان کاندیداهای این وزارتخانه پررنگ جلوه دهند تا از این راه بتوانند رخنه‌ای برای حضور او در بدنه دولت
پیدا کنند. وزیر محبوب اصلاحاتی‌ها، حالا با حکم وزیر نفت، راهی پژوهشگاه صنعت نفت شده است تا بلکه بخشی از سیاست بازی‌های طیف سهم خواه از دولت به نتیجه برسد. نتیجه‌ای که معلوم نیست چه سرنوشتی را برای یکی از مهم‌ترین مراکز پژوهشی و استراتژیک کشور رقم خواهد زد.

captcha
شماره‌های پیشین