341
یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶
5
آیا حماس در تهران به فکر جبران اشتباهات خود است

بازگشت حماس به تهران

دستیابی گروه‌های سیاسی فتح و حماس به توافق آشتی ملی درحالی درفلسطین دنبال می‌شود که این روزها تهران میزبان یک هیأت بلند پایه از رهبران حماس به ریاست صالح عاروری نایب رییس دفتر سیاسی این جنبش است تا جزییات این توافق به مقامات ایرانی اعلام شود.

خبر

صبح نو

آیا حماس در تهران به فکر جبران اشتباهات خود است

بازگشت حماس به تهران

دستیابی گروه‌های سیاسی فتح و حماس به توافق آشتی ملی درحالی درفلسطین دنبال می‌شود که این روزها تهران میزبان یک هیأت بلند پایه از رهبران حماس به ریاست صالح عاروری نایب رییس دفتر سیاسی این جنبش است تا جزییات این توافق به مقامات ایرانی اعلام شود.


رابطه حماس و محور مقاومت بعد از آغاز بحران در سوریه در سال 2011 قطع شد زیرا حماس نه تنها حاضر به حمایت از دولت بشار اسد نشد بلکه از مخالفان دولت اسد و در رأس آنها اخوان المسلمین سوریه حمایت کرد .این وضعیت باعث شد دولت سوریه، سران حماس و در رأس آنها خالد مشعل (رییس وقت دفتر سیاسی حماس) را از سوریه اخراج و دفاتر حماس در دمشق را پلمب کند. خالد مشعل بعد از آن اتفاقات به قطر رفت.
اما امروزه با پیروزی و موفقیت‌های چشمگیر محور مقاومت در سوریه شاهد نزدیک شدن رهبران حماس به ایران و سایر کشورهای حامی مقاومت هستیم. از این روست که هیأت بلندپایه رهبران حماس به ریاست صالح عاروری، نایب رییس دفتر سیاسی این جنبش این روزها در تهران به سر می‌برند تا آخرین تحولات آشتی ملی فلسطین و تحولات اوضاع سرزمین اشغالی را با مقامات ایرانی در میان بگذارند. پیش از این هم رهبران حماس در مراسم تحلیف رییس جمهور به تهران آمدند و توافقی نسبی در این باره با دولتمردان ایرانی به انجام رساندند.

دیدار معاون حماس با ولایتی، لاریجانی و شمخانی
از سوی دیگر، صالح عاروری معاون سیاسی جنبش حماس ملاقات‌هایی هم با سران جمهوری اسلامی ایران در تهران داشت که می‌توان به دیدار با مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری اشاره کرد.
علی اکبر ولایتی در دیدار خود با هیأت حماس، تأکید کرد: مهم‌ترین تلاش حکومت فعلی آمریکا در جهت تقویت صهیونیست‌هاست اما همه این اقدامات به شکست منجر می‌شود.
همچنین این هیأت به دیدار با رییس قوه مقننه به بهارستان رفت. علی لاریجانی هم با تأکید بر اینکه رژیم صهیونیستی از روز اول تصمیم بر حذف نیروهای مقاومت داشته است؛ در این دیدار عنوان کرد: آنچه مهم است اینکه گروه‌های فلسطین اختلافات را کنار گذاشته و علیه رژیم اسرائیل متحد باشند. دیدارهای روز گذشته هیأت سیاسی حماسی با شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه یافت.
البته برخی از تحلیلگران از نبود افقی روشن برای آینده توافق جدید حماس و فتح خبر می‌دهند چرا که پیش از این هم این گروه‌ها در قاهره و مکه به توافقاتی دست یافته بودند که با شکست روبه‌رو شد.

هنیه: روابط حماس با ایران قطع نخواهد شد
اسماعیل هنیه رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس در خصوص توافق آشتی ملی که در مصر نهایی شده است، در رسانه‌های فلسطینی، عنوان کرد: شرکت کنندگان در آن پیرامون موضوعات مختلف پرونده آشتی ملی برای کاهش رنج و محنت‌های ملت فلسطین و بهبود وضعیت معیشتی مردم نوار غزه بحث و گفت‌وگو کردند. رییس دفتر سیاسی جنبش حماس در غزه در سخنانی تأکید کرد که این جنبش هرگز روابط خود با ایران را قطع خواهد نکرد.
از سویی دیگر؛ شبکه تلویزیونی المیادین به نقل از یحیی السنوار رییس دفتر سیاسی حماس در غزه گفت: گفت‌وگوهای قاهره سخت و جدی بود و ما توانستیم دستاورد مهمی کسب کنیم. در صورت وارد شدن رییس تشکیلات خودگردان به غزه از او حفاظت می‌کنیم و ارتش رژیم اسرائیل را در صورتی که به فکر ارتکاب حماقتی جدید باشد در هم خواهیم شکست.
السنوار با اشاره به اینکه کسی نمی‌تواند ما را مجبور کند که اسرائیل را به رسمیت بشناسیم، افزود: روابط خود را با ایران و سایر طرف‌ها هرگز قطع نخواهیم کرد. در جهان کسی نمی‌تواند سلاح‌های ما را بگیرد. کسی نمی‌تواند از ما بخواهد رژیم اشغالگر را به رسمیت بشناسیم.

روح الله زاده: توافقی بدون چشم انداز میان فتح و حماس
«احمدرضا روح‌الله زاد»، دبیر کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه صبح نو در پاسخ به چرایی سفرهیأت ارشد حماس به تهران، گفت: هیأت بلندپایه رهبران حماس که به ریاست «صالح عاروری» نایب رییس دفتر سیاسی این جنبش که اکنون در تهران به سر می‌برند، به منظور تقویت روابط و همچنین پیگیری توافقی قبلی آنها در تهران صورت گرفته است.
دبیر کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین با اشاره به اینکه محدودیت‌های مصر و رژیم صهیونیستی مانع سفر اسماعیل هنیه رییس دفتر حماس به تهران شده است، افزود: نباید به توافق جدید حماس و فتح که به تازگی در قاهره صورت گرفته خوشبین بود چرا که پیش از این هم شاهد چندین توافق میان این گروه‌ها در سال‌های 2007، 2012 و 2014 بودیم که به توافق قاهره و مکه معروف است اما به دلایلی مطالبات جناحی به مطالبات ملی در توافقات‌شان روی داد و در دستیابی به تصمیمات‌شان موفق عمل نکردند. از سویی دیگر، نیروهای میانجی صداقت کاملی در اعمال و نظارت این‌گونه توافقات از خود نشان ندادند.
این کارشناس امور سیاسی فلسطین با بیان اینکه بیشتر تحلیل‌ها شکست توافق جدید میان فتح و حماس را نشان می‌دهد، تصریح کرد: در توافق نامه جدید این دو گروه نه حماس اعلام کرده که از راهبرد خود که مقاومت است عدول می‌کند و نه فتح گفته که از راهبردش که مذاکره با رژیم صهیونیستی است دست می‌کشد. متأسفانه جریان سلطه در بخشی از سرزمین فلسطین به دنبال سیاست‌های خودش است. از این روست که شاهد خنثی شدن 40 درصد از عملیات‌های استشهادی نیروهای حماس به دست نیروهای سلطه(محمود عباس) هستیم که با رژیم صهیونیستی هماهنگ‌اند.

روابط تهران و حماس نیازمند ترمیم و زمان است
روح الله زاده با بیان اینکه مقاومت در جریان سلطه به رهبری محمود عباس جایی ندارد، یادآور شد: به نظر می‌رسد از طرف محمود عباس به خاطر مجازات‌هایی که تعدیل کرده حماس در سیاست‌های اعمالی خود از مقاومت عدول کرده باشد و این موضوعی است که تهران که رهبری محور مقاومت را بر عهده دارد، عکس‌العملی نسبت به این موضوع داشته باشد.
دبیر کمیسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین، با اشاره به اینکه صالح عاروری برای بیان جزئیات توافق جدید به تهران آمده است، اظهار داشت: صالح عاروری که اکنون در تهران به سر می‌برد آمده است تا نگرانی‌های تهران را در خصوص مقاومت برطرف سازد. تأکید می‌کنم که تهران از هر گونه اقدامی که برای همبستگی فلسطین باشد استقبال می‌کند اما این نگاه را هم دارد که مقاومت با چالش روبه‌رو نشود.
این کارشناس امور سیاسی فلسطین با اعلام اینکه توافق جدید فتح و حماس به زودی در قاهره نهایی می‌شود، اعلام کرد: اکنون تهران نسبت به تصمیمات سیاسی حماس حساس است و این امر هم نیازمند ترمیم از سوی آنهاست چرا که در مورد سوریه، حماس نظری خلاف محور مقاومت اتخاذ کرد و همچنین به خاطر برخی تحلیل‌های اشتباه به جای حمایت از بشار اسد در مقابل محور مقاومت قرار گرفتند. به نظر من این توافق جدیدی که میان حماس و فتح صورت گرفته افق روشنی ندارد و دلبستگی زیادی را نمی‌طلبد. رژیم صهیونیستی و آمریکا جریان سلطه (محمود عباس) را در فلسطین تقویت می‌کنند که نگاهی متفاوت با مقاومت دارد.
صالح عاروری نایب رییس دفتر سیاسی این جنبش که اکنون در تهران به سر می‌برد از اسرای سابق فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی بود که به خارج از فلسطین تبعید شده است. وی از سال ۲۰۱۰ به عضویت دفتر سیاسی حماس انتخاب شده است.

captcha
شماره‌های پیشین