341
یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶
2

کی بود کی من نبودم دولتی‌ها برای دری اصفهانی

هلگا اشمید: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

رایزنی‌های برجامی عراقچی در مسکو

نشست دو روزه خلع سلاح هسته‌ای با حضور هیات های ۴۰ کشور در مسکو برگزار شد که برجام ، بررسی وضع اجرای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان.پی.تی) و دورنمای بازنگری آن تا سال ۲۰۲۰ از موضوعات اصلی نشست خلع سلاح هسته‌ای مسکو بود، اما در این برنامه دیدارها و رایزنی‌هایی هم درباره برجام صورت گرفت.

دادگاه بانوی بازداشت شده ایرانی در استرالیا اوایل آبان برگزار می‌شود

قاسمی: با شدت پیگیر وضعیت نگار قدسی کنی هستیم

صبح نو

دادگاه بانوی بازداشت شده ایرانی در استرالیا اوایل آبان برگزار می‌شود

قاسمی: با شدت پیگیر وضعیت نگار قدسی کنی هستیم

دادگاه بررسی استرداد نگارقدسی‌کنی به آمریکا، بانوی باردار ایرانی که در زندان‌زنان‌استرالیا زندانی است، اواخر اکتبر سال جاری برگزار می‌شود. دستگیری این شهروند ایرانی مقیم استرالیا یکی از اقدامات خصمانه دولت ترامپ بود که 5 ماه پیش صورت گرفت.

«نگار» منتظر نجات
«نگار قدسی کنی» یک شهروند ایرانی مقیم استرالیاست که به اتهام نقض قوانین تجاری ایالات متحده، از ۱۶ ژوئن ۲۰۱۷ بنا بر تقاضای استردادی که دولت آمریکا داده بود، از سوی مقامات قضایی استرالیا بازداشت شده است. این بانوی ایرانی اما هنگام دستگیری باردار بوده و اکنون ماه‌های پایانی بارداری را در زندان می‌گذراند و وضعیت جسمی او سبب نگرانی افکار عمومی شده است.
مقام‌های استرالیایی تقاضاهای مکرر جمهوری اسلامی ایران برای بهبود شرایط نگهداری او را نادیده گرفته و اخیراً دادگاه رسیدگی کننده، تقاضای آزادی وی با قرار وثیقه را رد کرده است؛ موضوعی که نشانگر نقض حقوق بشر و ادعاهای پوشالی غرب و حامیان آمریکا در این باره است. این برای نخستین بار است که یک بانوی ایرانی بنا بر تقاضای استرداد آمریکا، از سوی دولت استرالیا دستگیر شده و قرار است تحویل واشنگتن شود.

پیگیری وضعیت قدسی با دیپلماسی پارلمانی
آقای علی مطهری، نایب رییس مجلس با اشاره به زندانی شدن نگار قدسی کنی گفت: آمریکا و استرالیا باید با توجه به ادعای های حقوق بشری خود، بارداری و وضعیت نامناسب جسمانی وی را در نظر گرفته و با وی همراهی کند. رویکرد ضد حقوق بشری استرالیا نسبت به نگار قدسی کنی به ضرر این کشور و آمریکا خواهد بود. این دو کشور مدعی حقوق بشر و حقوق زنان، باید مراقب انعکاس بین المللی این رویکرد ضدانسانی باشند. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت دیپلماسی پارلمانی قوه مقننه برای پیگیری این موضوع، گفت: وظیفه اصلی پیگیری این موضوع بر عهده وزارت خارجه است؛ در عین حال می‌توان این موضوع را از طریق ملاقات‌های پارلمانی دنبال کرد.
طبعاً مجلس می‌تواند از دستگاه‌های مسوول بخواهد تا سریع‌تر و جدی‌تر این موضوع را پیگیری کنند. همچنین آقای علاءالدین بروجردی ،رییس کمیسیون امنیت ملی، در خصوص دستگیری خانم نگار قدسی کنی در استرالیا به دلیل اتهام نقض قوانین تجاری آمریکا، گفت: «وزارت امور خارجه تاکنون برای چهار مرتبه سفیر استرالیا را احضار و هشدار لازم مبنی بر لزوم عدم تحویل وی به دولت آمریکا را داده است، بعد از این هم اقدامات لازم برای آزادی این خانم باید ادامه پیدا کند.»
وی در گفت وگو با خبرگزاری مجلس تصریح کرد: «دولت استرالیا به عنوان یکی از مدعیان جهانی حمایت از حقوق بشر و زنان، باید از بازداشت این خانم باردار خودداری کند، زیرا بازداشت وی اقدام غیرانسانی است.
دولت استرالیا باید هر چه سریع‌تر نگار قدسی کنی را با قید وثیقه آزاد کند تا دوران سخت بارداری را به لحاظ مسائل انسانی، سپری کند. خانم نگار قدسی کنی تا حصول نتیجه در استرالیا خواهد ماند لذا نگرانی در این مورد وجود ندارد. وزارت امور خارجه تا آزادی این خانم نباید از موضع خود کوتاه بیاید.»

زمان دادگاه بررسی استرداد نگار قدسی کنی به آمریکا
حال اما روز گذشته، خبری درباره زمان دادگاه بانوی ایرانی منتشر شد که بر این اساس، دادگاه بررسی استرداد نگارقدسی‌کنی به آمریکا، اواخر اکتبر سال جاری برگزار می‌شود. پیش از این، سه دادگاه در خصوص بررسی قبول یا رد حبس‌خانگی وی با وثیقه برگزار شده که به نتیجه‌ای نرسیده اما تاکنون هیچ دادگاهی در خصوص بررسی جرم وی ترتیب داده نشده است.

آقای بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه  در گفت و گو با روزنامه صبح نو درباره پیگیری وضعیت نگار قدسی کنی، گفت: «این خانم شهروند ایران است که مقیم استرالیاست و به دلیل برخی از اقدامات تجاری در دوران تحریم که اکنون وجود ندارد متهم شده است و در زندان به سر می‌برد. او در حال حاضر در وضعیت وخیم و بدی به سر می‌برد و  از افرادی است که از سوی دولت آمریکا تحت تعقیب است و آنها از دولت استرالیا خواسته‌اند که وی را به آمریکا بازگرداند. از مدت‌ها پیش وزارت خارجه از کانال‌های مختلف در خصوص پیگیری وضعیت وی تلاش‌های لازم را داشته است و با شدت پیگیر وضعیت او هستیم.»وی افزود: «وزارت امور خارجه با تمام توان و ظرفیت در جهت کمک به خانم نگار قدسی تلاش کرده و دائماً در حال تماس و پیگیری است؛ پیگیری‌ها از تمامی کانال‌ها حتی سفیر استرالیا در ایران ادامه دارد.»

 

captcha
شماره‌های پیشین