341
یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶
2

کی بود کی من نبودم دولتی‌ها برای دری اصفهانی

هلگا اشمید: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

رایزنی‌های برجامی عراقچی در مسکو

نشست دو روزه خلع سلاح هسته‌ای با حضور هیات های ۴۰ کشور در مسکو برگزار شد که برجام ، بررسی وضع اجرای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان.پی.تی) و دورنمای بازنگری آن تا سال ۲۰۲۰ از موضوعات اصلی نشست خلع سلاح هسته‌ای مسکو بود، اما در این برنامه دیدارها و رایزنی‌هایی هم درباره برجام صورت گرفت.

دادگاه بانوی بازداشت شده ایرانی در استرالیا اوایل آبان برگزار می‌شود

قاسمی: با شدت پیگیر وضعیت نگار قدسی کنی هستیم

صبح نو

هلگا اشمید: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

رایزنی‌های برجامی عراقچی در مسکو

نشست دو روزه خلع سلاح هسته‌ای با حضور هیات های ۴۰ کشور در مسکو برگزار شد که برجام ، بررسی وضع اجرای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان.پی.تی) و دورنمای بازنگری آن تا سال ۲۰۲۰ از موضوعات اصلی نشست خلع سلاح هسته‌ای مسکو بود، اما در این برنامه دیدارها و رایزنی‌هایی هم درباره برجام صورت گرفت.

آقای سید عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه، روز پنجشنبه و در رأس هیاتی وارد مسکو شد تا علاوه بر حضور در نشست دو روزه خلع سلاح هسته‌ای با مقامات مسکو رایزنی و گفت وگو کند. دیداربا سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه اولین برنامه سفر عراقچی بود که در این دیدار دو طرف با انتقاد شدید از مواضع نسنجیده دونالد ترامپ درباره ایران و برجام، توافق هسته‌ای ایران و پنج بعلاوه یک را سندی بین المللی و غیرقابل خدشه عنوان کردند.
رایزنی‌ها در مسکو
در این نشست که در ساختمان وزارت امور خارجه روسیه برگزار شد، ریابکوف گفت که «تداوم مذاکرات ایران و روسیه بسیار ضروری است.» او همچنین رفتار آمریکا را «غیرمسوولانه» توصیف کرد.
عراقچی همچنین در  دیدار با همتای روسیه‌ای خود ضمن رد رفتارهای ضد برجامی آمریکا تاکید کرد که رویکردهای غیرمسوولانه دولت آمریکا وضعیت جدیدی برای برجام ایجاد کرده اما رفتار نادرست برجامی آمریکا جدید نیست و این کشور از ابتدای آغاز برجام در دولت گذشته و کنونی رفتاری مسوولانه نداشته است.
پس از آن نوبت به دیدار عراقچی، معاون حقوقی وزارت امورخارجه با اولگ سیرومولوتوف، معاون وزیر خارجه فدراسیون روسیه رسید که در این دیدار درباره همکاری دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و راه‌های گسترش آن تبادل نظر کردند.
در این ملاقات، معاونان وزرای خارجه دو کشور از عدم درک مشترک از تروریسم و استفاده ابزاری برخی کشورها از آن، انتقاد کردند.همچنین دو طرف ضمن ابراز رضایت از روند همکاری‌های بین دو کشور در مبارزه با تروریسم در منطقه، بر اراده سیاسی تهران و مسکو برای توسعه همکاری در عرصه دوجانبه و بین المللی تاکید کردند.

پنل تخصصی برجام در کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح مسکو
صبح روز گذشته همچنین، پنل تخصصی برجام در کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح در مسکو برگزار شد که در آن سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه، هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وندی شرمن معاون پیشین وزیر امور خارجه آمریکا و سرپرست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای این کشور و کرنل فروتا هماهنگ‌کننده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حضور داشتند.
در این برنامه، تمامی شرکت‌کنندگان در اظهارات خود تاکید داشتند که توافق هسته‌ای قابل مذاکره مجدد نیست و به اهداف خود دست یافته است.

هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام
یا الحاق ضمائم وجود ندارد
عراقچی در این نشست تخصصی گفت: «آمریکا در حالی که خود ناقض برجام است، ادعای نقض برجام از سوی سایرین را دارد و خود را در جای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار داده است و زیاده‌خواهی هم می‌کند! این روال مسلماً نمی‌تواند ادامه پیدا کند و آمریکا باید مسوولیت هرگونه تبعات این اقدام خود را بپذیرد.»
وی با بیان اینکه روشن و صریح می‌گویم هیچ امکانی برای مذاکره مجدد برجام یا الحاق ضمائم و اضافات به آن وجود ندارد، خاطرنشان کرد: «ایران بند به بند توافق هسته‌ای را اجرا کرده است و آژانس بین‌المللی هم آن را تأیید می‌کند. تمام سخنان و مواضع ترامپ علیه برجام و تخلف از برجام بوده و این اقدامات به معنای تخریب یک سند بین‌المللی و مورد تأیید شورای امنیت است.»

هلگا اشمید: هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد
هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست خلع تسلیحات هسته‌ای در مسکو گفت: «اتحادیه اروپا انتظار دارد  همه طرف‌های برجام اجرای همه مفاد توافق هسته‌ای ایران را ادامه دهند. این توافق نتیجه‌بخش بوده است و اتحادیه اروپا منافع بسیار زیادی در آن دارد و از این توافق محافظت می‌کند.»
اشمید همچنین گفت که اتحادیه اروپا از تلاش‌های تهران برای برقراری مجدد روابط اقتصادی با دیگر کشورها حمایت می‌کند.دیپلمات ارشد اروپایی با تاکید بر اینکه جایگزینی برای برجام وجود ندارد، گفت: مذاکره دوباره در مورد توافق هسته‌ای ایران امکان‌پذیر نیست.
البته در حاشیه نشست تخصصی برجام، رایزنی‌ها و گفت وگوهای دو نفره ای هم صورت گرفته است که رسانه‌ای نشده و نخواهند شد. به هر روی باید دید که عراقچی چه توشه‌ای از این سفر با خود به تهران می‌آورد.

 

captcha
شماره‌های پیشین