341
یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶
11
گفت‌وگو با کارگردانی که سراغ حمایت از تولید ملی رفته است

مأموریت بزرگ «قهرمانان کوچک»

سینمای کودک و نوجوان همیشه جزو ژانرها و فضاهایی بوده است که حداقل در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته و بودجه برایش صرف شده است. این در حالی است که مسوولان فرهنگی و حتی خانواده‌ها هم از هجوم تولیدات خارجی به ستوه آمده‌اند و مدام از این ماجرا گلایه‌مندند.

خبر

صبح نو

گفت‌وگو با کارگردانی که سراغ حمایت از تولید ملی رفته است

مأموریت بزرگ «قهرمانان کوچک»

سینمای کودک و نوجوان همیشه جزو ژانرها و فضاهایی بوده است که حداقل در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته و بودجه برایش صرف شده است. این در حالی است که مسوولان فرهنگی و حتی خانواده‌ها هم از هجوم تولیدات خارجی به ستوه آمده‌اند و مدام از این ماجرا گلایه‌مندند.

در این میان همچنان هستند کسانی که در بحبوحه بی‌توجهی‌ها، با علاقه دست به تولید آثاری در این حوزه می‌زنند و تلاش دارند تا جای خالی آنها را پر کنند. آقای حسین قناعت از جمله این افراد است که مدتی است در این حوزه با نگاهی نو حضور دارد و این روزها نیز فیلم «قهرمانان کوچک» او روی پرده رفته است، فیلمی که بازخوردهای زیادی را از سوی اهالی فرهنگ وهنر داشته است. اخیراً وزیر ارشاد در توییتی درباره آن نوشت «دخترم با مادرش به دیدن فیلم قهرمانان کوچک» رفته بود، سینمای کودک موضوع نویی را تجربه می‌کند: «خرید کالای ایرانی. فیلم را پسندیده بود.» این موضوع بهانه‌ای شد تا ما هم در «صبح نو» گفت‌و‌گویی با کارگردان این اثر که در هفته گذشته عنوان سومین فیلم پرفروش هفته را کسب کرد، داشته باشیم.
قناعت ابتدا درباره بازخوردی که از سوی وزیر ارشاد و برخی دیگر از هنرمندان داشت گفت:  من از آقای وزیر تشکر می‌کنم که این حمایت را انجام داد، همچنین در خبرها دیدم که آقای لشکری قوچانی، تهیه کننده فیلم قاتل اهلی هم نگاه مثبتی به این اتفاق داشته و پیامی را برای حمایت از فیلم در فضای مجازی منتشر کرد . از ایشان هم تشکر می‌کنم. این اتفاق برای من جای شادمانی دارد که فیلم، هم توانسته با بچه‌ها ارتباط برقرار کند و هم با بزرگسالان، رخدادی که از ابتدا با هدفی که ما دراین اثر داشتیم همراه بود، یعنی حمایت از تولید داخلی، در کنار یک فیلم رزمی و کمدی شاد.
وی درباره شکل گیری این فیلم و نگرانی‌هایی که شاید در ابتدا درباره ورود به حوزه کودک در سایه کم توجهی به سینمای کودک و نوجوان وجود دارد، افزود: جرقه اصلی این کار را آقای علی عبدی و پرویز امیری زدند که سرمایه گذاران و مالکان فیلم هستند. این 2 نفر تنها حامیانی بودند که از روز اول که صحبت این قصه شد تا امروز، همراهی‌ام کردند. در این میان حمایت از تولید ملی و جریان سازی در بخش هنر درباره این موضوع، از جمله مواردی بود که دغدغه این عزیزان هم بود، چرا که ما می‌بینیم که پرداخت به این موضوع در سطح کشور تنها در حد شعار اتفاق افتاده و کار جدی صورت نگرفته. همچنین خود من هم نگران بودم که یک وقت این کار کلیشه‌ای و شعاری از آب دربیاید، اتفاقی که از آن فراری هستم و در این سال‌ها هم تلاش كردم تا فیلم سفارشی نسازم، به همین دلیل نگران این اتفاق بودم، اما وقتی كه تحقیقاتی را انجام دادم، خانواده‌هایی را دیدم كه به خاطر بحث قاچاق كالا و عدم توجه مردم به اجناس داخلی، گرفتار مشكلاتی شده‌اند كه جای تأسف دارد.
 
انعکاس یک پیام ملی در فضای کمدی و شاد
او ادامه داد: از سوی دیگر اگر كیفیت كالایی كه تولید داخلی است پایین باشد، تولیدکننده باید وارد فضای رقابتی شده و تلاش كند تا محصول بهتری را تولید كند. از همین رو زمانی كه تحقیق كردم دیدم این مساله بغرنجی است كه باید روی آن كار شود، این روزها برخی از مردمی كه به شمال می‌روند تفریح شان خرید اجناس ارزان قیمت چینی است و همه این موارد نارحت کننده‌اند؛ به همین دلیل به نوعی احساس وظیفه كردم و دلم قرص شد كه به عنوان یك فیلمساز ایرانی می‌خواهم كاری كنم كه وظیفه‌ام است. من برای نوشتن هر طرح فیلمی تقریباً یک هفته وقت می‌گذارم، اما برای این كار حدود یک ماه زمان گذاشتم و در این مدت فكر می‌کردم كه چه باید كرد تا جذابیت فیلم از پیامش بیشتر باشد؛ به همین دلیل سراغ تكواندو برای بچه‌ها رفتیم و فضای كار را به سمت یك فیلم رزمی پیش بردیم. الان زمانی كه شما فیلم را می‌بینید 95 درصد آن دارای فضای سرگرم كننده است و سعی شده تا بدون بولد كردن آن پیام و شعاری شدنش، به این موضوع بپردازیم.
 
فروش کم سابقه یک کار کودک
استقبال از این فیلم موضوع دیگری بود كه قناعت درباره‌اش گفت: با وجود  فضایی كه از آن گفتم، بیننده در وهله اول با یك كار كمدی شاد و رزمی روبه رو می‌شود اما در آن پیام مورد نظر هم وجود دارد؛ از همین رو ما شاهد فروش خوبی برای قهرمانان كوچك بودیم، اتفاقی كه به گونه‌ای حتی فراتر از انتظار ما بود و من خیلی خوشحالم كه مخاطب توانسته با آن ارتباط برقرار كند و فیلم فروش خوبی داشته باشد. من هم امیدوارم كه این فروش ادامه داشته باشد، چرا كه این اتفاق نه تنها موجب سرگرمی و شادی بینندگان می‌شود، بلكه علاوه بر تولید ملی، به نوعی موجب حمایت از سینمای كودك هم می‌شود.  
انتخاب بازیگران و چیدمانی كه در این فضا وجود دارد، جزو مواردی بود كه وی درباره‌اش بیان كرد: از بین بازیگران كودك كه من با برخی از آن‌ها كار كرده بودم، چون آن‌ها قهرمانان فیلم دزد و پری 2 هم بودند، اما برای بازیگران بزرگسال تعدادی از آن‌ها جزو بازیگرانی بودند که قبل‌تر با آن‌ها همكاری داشتم و از این اتفاق راضی بودم، چهره‌هایی مثل ارژنگ امیر فضلی، نادر سلیمانی، رامین ناصرنصیر، شهرام قاعدی، بهنوش بختیاری، افشین سنگ چاپ و ... كه سعی كردم بازهم در این كار این همكاری شكل بگیرد. من حتی در زمان نوشتن هم حواسم هست كه آن نقش را برای چه كسی می‌خواهم بنویسم. در مورد چهره‌های دیگری چون بیژن بنفشه خواه و برزو ارجمند هم از آن‌ها دعوت كردیم تا در كار حاضر شوند.

عدم استقبال از کار کودک توسط برخی بازیگران
وی همچنین درباره سختی‌های جذب بازیگر برای كار كودك، گفت: برخی از بازیگران چندان از حضور در كار كودك استقبال نمی‌کنند، حال شاید این فیلم و فروش آن باعث شود كه برخی از بازیگرانی كه كار را جدی نمی‌گیرند، به این سمت جلب شوند. من هم در این كار سعی كردم تا جدا از کسانی که نسبت به سینمای کودک کم لطف‌اند، بازیگرانی را انتخاب كنم كه قبلاً در نقش‌های تلخ دیده نشده‌اند و كودك از آن‌ها ذهنیت خاصی ندارد. در این میان نباید فراموش کرد که بازیگران هر کاری ویترین آن هستند و برای اکران و دیده شدن فیلم به آن‌ها نیاز است.قناعت در پایان، با اشاره به نقش مؤثر دو سرمایه گذار و مالک اصلی این فیلم یادآور شد: برای تهیه کنندگی این فیلم ابتدا قرار بود آقای پرویز امیری که از تهیه کنندگان با سابقه تلویزیون هستند، این سمت را داشته باشند؛ اما اداره ارشاد این اجازه را به ایشان نداد و ما هم از کارت و امتیاز تهیه کنندگی فرد دیگری استفاده کردیم، وگرنه کلیه زحمات این پروژه و حمایت‌هایی که اتفاق افتاد، از روز اول تا به امروز،با همراهی علی عبدی و پرویز امیری صورت گرفته و من می‌خواهم از همراهی آن‌ها کمال قدردانی را داشته باشم.

 

captcha
شماره‌های پیشین