341
یکشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۶
10
گزارش «صبح نو» از بورس خریدوفروش برخی از وسایل ممنوعه انتظامی

پرسه در بازار شوکر و گاز فلفل

فرمانده نیروی انتظامی تهران سردار «حسین رحیمی» به تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرده است: «پلیس با فروشندگان تجهیزات پلیسی برخورد می‌کند.» منظور فرمانده نیروی پلیس از تجهیزات انتظامی، شوکرهای برقی، اسپری فلفل، دستبند و تجهیزات دیگری است که پلیس انتظامی در مأموریت‌های خود استفاده می‌کنند. در ادامه سری به فروشگاه‌های خریدوفروش تجهیزات پلیس زده‌ایم تا ببینیم که واقعاً حرف فرمانده نیروی انتظامی اجرا می‌شود یا خیر.

شهر دلخواه سازمان ملل برای ایرانیان

صبح نو

گزارش «صبح نو» از بورس خریدوفروش برخی از وسایل ممنوعه انتظامی

پرسه در بازار شوکر و گاز فلفل

فرمانده نیروی انتظامی تهران سردار «حسین رحیمی» به تازگی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرده است: «پلیس با فروشندگان تجهیزات پلیسی برخورد می‌کند.» منظور فرمانده نیروی پلیس از تجهیزات انتظامی، شوکرهای برقی، اسپری فلفل، دستبند و تجهیزات دیگری است که پلیس انتظامی در مأموریت‌های خود استفاده می‌کنند. در ادامه سری به فروشگاه‌های خریدوفروش تجهیزات پلیس زده‌ایم تا ببینیم که واقعاً حرف فرمانده نیروی انتظامی اجرا می‌شود یا خیر.

طبق ماده یازده قانون مجازات قاچاق اسلحه، مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز مصوب سال 1390 هر کس که به‌طور غیرقانونی دست به خریدوفروش اقلام انتظامی بزند به 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم می‌شود. برای این‌که ببینیم واقعاً در هیچ مغازه‌ای وسایل و تجهیزات نیروی پلیس به فروش نمی‌رسد، سراغ میدان گمرک، یکی از قلب‌های فروش وسایل پلیس در تهران رفتیم.

برقش را داریم، شوکرش را نه
صبح پنجشنبه است. ساعت عدد 10 را نشان می‌دهد. خیابان اما خیلی شلوغ است. تعداد موتورسیکلت‌ها از تعداد عابران پیاده و ماشین‌ها بیشترند. دورتادور میدان را با پارچه سفیدی پوشانده‌اند. سر مجسمه رازی اما از پشت پارچه پیداست. تابلوی گرد «میدان‌گمرک» درست پشت به پارچه، قرار دارد. همه مغازه‌ها باز هستند، هیچ مغازه بسته‌ای دیده نمی‌شود. سر مغازه‌داران شلوغ است. در هر مغازه‌ای یکی- دو تا مشتری وجود دارد. انواع مدل لباس‌های پلنگی سبز و کرم و کاپشن‌های نایلونی تمام دیوارهای مغازه‌ها را پوشانده است. روی زمین هم پر از وسایل است. تنها یک راهروی باریک برای خریداران باز گذاشته‌اند. پوتین‌های خاکی، کیسه‌خواب و اجاق‌گاز کوچک دستی مخصوص کوهنوردی روی زمین چیده شده‌اند. در کنار لباس سبز و پلنگی انتظامی، وسایل کوهنوردی هم به فروش می‌رسند. در میان بی‌نظمی منظم سبز و خاکی مغازه‌ها، اثری از وسایل ممنوعه مثل دستبند، شوکر برقی و گاز فلفل نیست. به نظر می‌رسد که همه فروشندگان پاک هستند. واکنش همه فروشندگان در سؤال: «آقا شوکر برقی دارید؟» یک‌جور است: بعد از شنیدن این سؤال، لبخند بر لبان همه‌شان خشک می‌شود، لحظه‌ای گنگ نگاه می‌کنند،  دستان‌شان را توی جیب‌شان جا می‌دهند و همان‌طور که رو برمی‌گردانند، قاطع و محکم، گاهی هم از سر بی‌حوصلگی، جواب می‌دهند: «نه». از مغازه که بیرون می‌آییم، سنگینی نگاه فروشنده احساس می‌شود. همه‌شان با نگاه خیره‌شان بدرقه‌مان می‌کنند. جو‌همه مغازه‌ها سنگین است، با شنیدن این سؤال هم سنگین‌تر می‌شود. در یکی از مغازه‌ها باتوم پیدا می‌شود. فروشنده باتومش را داخل یک کیسه‌خواب جاسازی کرده است، سر سیاه‌رنگ باتوم اما پیداست. او توضیح می‌دهد: «قیمت باتوم 10 هزار تومان است. جنسش هم از پلاستیک فشرده است.» از شوکر که می‌پرسیم، واکنشش تقریباً شبیه به بقیه هم‌صنفانش است، البته توضیح می‌دهد: «اینجا دنبال شوکر و فلفل نگرد، در هیچ مغازه‌ای پیدا نمی‌کنی.» گویا در هیچ یک از مغازه‌های میدان گمرک وسایل ممنوعه به فروش نمی‌رسند، حتی در مغازه‌هایی که در کوچه‌های تنگ و بن‌بست قرار دارند. مغازه‌های خریدوفروش وسایل انتظامی به پایان می‌رسند، تازه راسته موتورسیکلت‌ها و دوچرخه‌ها شروع می‌شود. فروشنده آخر با شنیدن اسم شوکر برقی، با خنده می‌گوید: «برقش را داریم. شوکرش را نه!»

با مجوز یک‌میلیون تومانی
 در فضای مجازی اوضاع خریدوفروش وسایل ممنوعه طور دیگری است. به‌راحتی با چند دقیقه جست‌وجو، می‌توان فروشنده‌ای را پیدا کرد که کارش به‌طور خاص، فروش وسایل انتظامی به تمام نقاط کشور است. در سایتش انواع و اقسام، شوکرها، اسپری فلفل و دوربین دید در شب، وجود دارد. صدایش از پشت تلفن به میان‌سال می‌خورد. اسمش توفیق است و کمی هم لهجه دارد، تمام ک‌هایش را غلیظ ادا می‌کند. بعد از شنیدن دلیل تماس، سریع می‌گوید: «الآن من خودم مرز هستم. مرز بسته است. اصلاً وسایل انتظامی خیلی خیلی کم شده است. خودم از مرز وارد می‌کنم. از سلیمانیه، حوله می‌آورم. از این طریق وسایل را جاسازی می‌کنیم.» درباره انواع شوکر برقی‌هایش می‌گوید: «انواع مدل شوکر می‌فروشم که بسته به قدرت وات قیمت هریک فرق می‌کند. مدل چراغ‌خوابی هست که از 300 هزار تومان قیمتش شروع می‌شود تا 240 هزار تومان، است. قیمت‌ها به آن چیزی که شما می‌خواهید بستگی دارد؛ مثلاً مدل پرتابی دارد که شوک را تا چند متر فاصله پرتاب می‌کند، قیمتش از 450 هزار تومان شروع می‌شود. تحویل به تهران هم دارم.» توفیق درباره مجوز داشتن شوکرهایش توضیح می‌دهد: «اگر وسیله‌ای مجوز داشته باشد، قیمت آن بالاتر می‌رود. تا یک‌میلیون تومان یا یک‌ونیم میلیون تومان هم می‌رسد. اگر مجوز بخواهید، می‌توانیم برای شما جور کنیم. ولی لازم نیست. این شوکری که من می‌فروشم، شبیه به چراغ‌قوه است. اگر هم دستت باشد، کسی متوجه نمی‌شود که شوکر است. مگر اینکه خودت بگویی که این شوکر است.» به‌جز شوکر برقی، واردکننده، وسایل دیگری را هم می‌فروشد: «اسپری فلفل هم دارم، انواع مدل‌ها؛ ناتو، پایه‌بلند، پایه کوتاه، همه مدل‌ها را می‌فروشم. الآن دیگر پایه کوتاه از مرز نمی‌آید. پایه‌بلند، خواهان بیشتر دارد. پایه‌بلند، بزرگ‌تر است و موادش هم بیشتر است. 90 میلی‌گرم است. پایه کوتاه‌ها کوچک‌ترند. اگر اسپری بخواهی تحویلی در تهران 55 هزار تومان برایت آب می‌خورد، هم پلیسی و هم ناتو، قیمت‌هایش یکی است. ما با گاز هم کار نمی‌کنیم‌ها. چون ایرانی است و نشت دارد. این‌ها مهم است.» توفیق نطقش بازشده است و درباره تمام محصولاتش با جزییات تمام توضیح می‌دهد: «دوربین دید در شب هم دارم. البته برای همه دوربین نمی‌آورم‌ها. دوربین‌ها سفارشی‌اند. دید در شب‌ها گران است و آنها را مستقیم از عراق می‌آوریم. قیمتش هم در دامنه بردش متفاوت است. از 80 میلیون تا 100 میلیون است. بسته به این‌که کدام را انتخاب کنی، فرق می‌کند. بیسیم هم دارم. بیسیم مثل دوربین نیست. قیمتش ارزان‌تر است. تقریباً از یک‌میلیون و چهارصد هزار تومان شروع می‌شود و تا یک‌میلیون و نهصد هزار تومان هم دارد، در انواع و اقسام موتورها هم موجود است، موتورولا-‌زیمکس و آیکوم مدل‌هایش است. همه این‌ها را تحویل در تهران هم داریم.»

زیر نظر حکم انتظام
سردار رحیمی در گفت‌وگوی خود اعلام کرد: «افرادی که نیاز به استفاده از تجهیزات ایمنی و حفاظتی اعم از شوکر، افشانه و دستبند دارند، می‌توانند درخواست خود را به پلیس پیشگیری ارائه کرده یا مستقیماً با شرکت انتظام که زیر نظر فرماندهی انتظامی فعالیت می‌کند، مطرح کنند. تقاضای متقاضیان در شورا بررسی‌شده و نسبت به ارائه لوازم حفاظتی به آنها اقدامات لازم اجرا می‌شود. دریافت مجوز برای متقاضیان واجد شرایط کار سختی نیست و در یک جلسه نسبت به ارائه یا عدم‌ارائه این لوازم به افراد متقاضی تصمیم‌گیری می‌شود.» پیدا کردن شرکت‌های انتظام و پلیس پیشگیری ناجا کار سختی نیست. هزاران شرکت انتظام در کشور وجود داردند که کارشان، حفاظت و مراقبت است. بخش انتظامی شرکت شماره یک درباره دریافت مجوز شوکر برقی و افشانه‌ها توضیح می‌دهد: «اگر برای خودت بخواهی که ما به شما نمی‌توانیم مجوز شوکر بدهیم. شما باید از طریق پلیس پیشگیری اقدام کنید. یک درخواست می‌دهید 100 هزار تومان پول واریز می‌کنید، از شما چند تا سؤال می‌کنند و بعد از یک ماه، بعد از تائید صلاحیت شما، شوکر را درب منزل تحویل می‌گیرید.» شرکت دوم هم تقریباً همان جواب‌ها را می‌دهد، البته تأکید می‌کند: «ما به شخص نمی‌توانیم که شوکر بدهیم، ولی می‌توانیم در قالب یک قرارداد شوکر و افشانه‌مان را در اختیار شما قرار دهیم، مثلاً یک قرارداد یک‌ماهه. ولی باید اینجا بیایید، صلاحیت‌تان برای ما محرز شود، سوءپیشینه، سابقه اعتیاد به مواد مخدر نداشته باشید، به‌اضافه اینکه باید مدارک شخصی را هم همراه داشته باشید.» شرکت سوم طور دیگری حرف می‌زند: «این‌ها در حد خبر است. هنوز بخشنامه‌ای برای ما صادر نشده است. باید دستور از طرف نیروی انتظامی تدوین و بعد بخشنامه صادر شود. شاید همه این‌ها بالای یک سال هم‌زمان ببرد.» به نظر می‌رسد که طرح اهدای وسایل ممنوعه، داستان درازی پیش‌رو دارد. سایت‌های خریدوفروش وسایل ممنوعه هنوز به‌راحتی اقلامشان را می‌فروشند، حتی اگر کالایشان کم شده باشد. مغازه‌داران از ترس جریمه و اخطار کاری، دست به فروش کالاها نمی‌زنند. شرکت‌های انتظام و پلیس پشتیبانی هم از طرح اهدا و مجوز دادن وسایل انتظامی خبر ندارند.

 

captcha
شماره‌های پیشین