340
شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۶
5
فتنه آمریکایی برای کاهش روند آزادسازی کامل سوریه

طرح تجزیه‌طلبانه کُردها در رقه کلید خورد

اصرار بر «همه‌پرسی» استقلال از عراق و نامیدن آن به‌عنوان «روز ملی» توسط «مسعود بارزانی» به چالش جدید منطقه تبدیل شده؛ چالشی که پس از ظهور پدیده داعش در منطقه غرب آسیا روی خواهد داد. زوایای گسترده اثرگذاری این همه‌پرسی، به نحوی بوده است که بازیگران عرصه سیاست بین‌الملل، اعم از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، از غرب تا شرق، نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند که اکثریت قریب به اتفاق آن جهت‌گیری‌ها، ناظر بر رد این همه‌پرسی و مخالفت با نتایج برگزاری آن است.

کاتالونیا چه ربطی به سوریه دارد؟

صبح نو

فتنه آمریکایی برای کاهش روند آزادسازی کامل سوریه

طرح تجزیه‌طلبانه کُردها در رقه کلید خورد

اصرار بر «همه‌پرسی» استقلال از عراق و نامیدن آن به‌عنوان «روز ملی» توسط «مسعود بارزانی» به چالش جدید منطقه تبدیل شده؛ چالشی که پس از ظهور پدیده داعش در منطقه غرب آسیا روی خواهد داد. زوایای گسترده اثرگذاری این همه‌پرسی، به نحوی بوده است که بازیگران عرصه سیاست بین‌الملل، اعم از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی، از غرب تا شرق، نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند که اکثریت قریب به اتفاق آن جهت‌گیری‌ها، ناظر بر رد این همه‌پرسی و مخالفت با نتایج برگزاری آن است.

 
سیطره نیروهای دموکراتیک سوریه بر رقه را می‌توان یک اشغالگری جدید به‌جای گروه تروریستی داعش در این شهر به شمار آورد. اشغالگری‌ای که روز گذشته با حمایت آمریکا صورت گرفت. نصب تصویر عبدالله اوجالان، رهبر حزب (پ.ک.ک) در میدان النعیم استان رقه، یادآور خوشحالی داعشی‌ها هنگام اشغال این شهر در سال 2013 است.

اشغال رقه و روشن نگه‌‌داشتن شعله جنگ
20روز پیش بود که چندین اتوبوس مسافربری وارد شهر رقه شدند و این کافی بود تا بر گمانه‌زنی درباره خروج نیروهای داعش از شهر و توافق با گروه‌های عضو ائتلاف موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه صحه بگذارد؛ داعشی‌ها با گروه‌های ائتلاف موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه معامله کردند و شهری که ابوبکر البغدادی آن را به‌عنوان مرکز امارت اسلامی داعش در سوریه معرفی کرد، روز گذشته توسط گروهی دیگر به اشغال درآمد.
آمریکا با حمایت تروریست‌ها در سوریه و فرستادن آنها به رقه همچنان به دنبال روشن نگه‌داشتن شعله جنگ در این کشور است تا بتواند محور مقاومت را تضعیف سازد. هر چند از سفر تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس هم نمی‌توان به سادگی عبور کرد چراکه خود نشان‌دهنده ادامه تنش‌ها
در منطقه است.
دنبال کردن طرح تجزیه‌طلبانه کُردها در رقه
با اعلام رسمی آزادسازی شهر رقه از سوی نیروهای کردی به رهبری آمریکا، سایت الحدث از نابودی
80 درصدی این شهر خبر داد و نوشت: طی عملیات «قسد» که با پشتیبانی آمریکا، در رقه صورت گرفت بیش از هزار نفر کشته، ده‌ها نفر مفقود و هزاران تن آواره شده‌اند. بمباران‌های هوایی آمریکا و توپخانه‌ای نیروهای کرد، موجب نابودی تمامی زیرساخت‌های شهر رقه شده است. در‌حالی‌که در عملیات آزادسازی شهر موصل عراق، حملات هوایی و توپخانه‌ای به‌علت جلوگیری از نابودی زیرساخت‌ها و حفظ جان غیر نظامیان انجام نمی‌شد.
از سویی دیگر «محمد حجازی» نایب رییس شورای استانداری رقه در واکنش به این مساله، به خبرگزاری اسپوتیک‌ گفت: تسلط کُردها بر شهر رقه اشغالگری جدید با حمایت آمریکاست. قرار دادن تصویر رهبر حزب کارگران کردستان،
یاد آور جشن‌های داعش در همان میدان و با همان شیوه است که «بر پیکره سکان عرب برگزار می‌شود، در‌حالی‌که شهر خالی و نابود شده است.» هدف از تسلط کردها بر رقه نابودی این شهر است و اینکه ویرانه‌های آن در اختیار طرح تجزیه‌طلبانه کُردها قرار گیرد.

خطر تقسیم مناطق شمالی سوریه
هر چند از اشغالگری شهر رقه توسط نیروهای موسوم به «دموکراتیک سوریه» نمی‌توان گذشت اما تصرف بخش‌هایی از شمال این کشورکه مدتی است از سوی نیروهای ترکیه اشغال شده است‌، نگرانی‌هایی در خصوص تقسیم سوریه شمالی را نشان می‌دهد.
ازسویی، ترکیه نگاه تجزیه‌طلبانه روی شهر ادلب دارد و پیشینه آن را جزء تاریخ و فرهنگ خود توصیف می‌کند، سخنی که دولت سوریه آن را به‌شدت محکوم کرد و خواستار خروج نیروهای ترکیه از این بخش از شمال سوریه شد.
بر اساس توافق آستانه، ارتش ترکیه وظیفه ایجاد منطقه کاهش تنش در ادلب را بر عهده داشت که این کار با همراهی ارتش آزاد به سرانجام رسید.
 ترک‌ها از این موضوع در هراس بودند که مبادی این شهر به تصرف کردها درآید لذا در عملیاتی که انجام گرفت دو هدف را دنبال کرد؛ نخست: جلوگیری از مداخله نظامی آمریکا به ‌بهانه مقابله با النصره است که به‌سود هیچ‌یک از طرف‌های منطقه‌ای نیست و دوم؛ جلوگیری از تشکیل کانون واحد در شمال سوریه از سوی کردهای این کشور که با محاصره عفرین رقم خواهد خورد.
مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، در خصوص حضور نیروهای آنکارا در ادلب گفت: «هدف ما از استقرار نیروهایمان (در ادلب) توقف کامل هرگونه درگیری‌های مسلحانه است.»
تداوم همکاری ایران و سوریه برای مقابله با تروریسم از آنجا که رژیم اشغالگر قدس در تلاش است تا با تهدیداتش مانع پیشرفت محور مقاومت در سوریه شده و تاثیرگذاری ایران را در منطقه غیر واقعی نشان دهد، در این روزها شاهد سفر عالی‌ترین مقام نظامی جمهوری اسلامی ایران به جبهه‌های مقاومت در سوریه هستیم.
سفرسرلشکر محمد باقری رییس ستادکل نیروهای مسلح که به‌همراه یک هیات عالی رتبه در حالی  به سوریه صورت گرفت که می‌توان آن را جهت بالا بردن ارتقای همکاری‌های دفاعی و نظامی ایران و سوریه، همفکری و تداوم همکاری‌ها برای مبارزه با تروریسم و همچنین بررسی راهکارهای ثبات و امنیت در منطقه به شمار آورد.
در حقیقت می‌توان گفت که نیروهای تروریستی داعش قلمرو سرزمینی که بتوانند اقدامات تروریستی خود را جولان دهند، ندارند و آنگونه که نیروهای ارتش سوریه و محور مقاومت مبارزه می‌کنند به زودی شاهد آزادی کامل سوریه از دست گروه‌های تروریستی داعش خواهیم بود و شطرنج خاورمیانه برای آمریکا تبدیل به کابوس می‌شود کابوسی که به زودی اشغالگران شهرهای شمالی سوریه را گرفتار خواهد کرد.
نیروهای موسوم به «دموکراتیک سوریه» دیروز جمعه رسماً «آزادی کامل» شهر رقه سوریه را اعلام کردند. این شهر برای بیش از سه سال، پایتخت غیررسمی گروه تروریستی داعش بود.
رقه از این جهت حائز اهمیت است که به سه استان راهبردی «دیرالزور»، «حسکه» و«حلب» همسایه است، همچنین وجود فرودگاه در این شهر و همجواری با رودخانه فرات، اهمیت آن را دوچندان می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین