340
شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۶
3
فرانسه؛ پلیس خوبی که اهداف آمریکا را رله می‌کند

تابع محض!

زمانی که همه در انتظار بودند دود سفید از فراز هتل کوبورگ بلند شود، لوران فابیوس مقابل خبرنگاران اعلام کرد، توافقی که آمریکا در ژنو درباره آن با ایران مذاکره می‌کند، «یک توافق کاملاً یکطرفه» است و به اندازه کافی ظرفیت‌های هسته‌ای ایران را محدود نمی‌کند. پلیس بد مذاکرات با گفتن این جمله مذاکرات را تا چندین ماه به تعویق انداخت، حال اما به نظرمی رسد که پلیس بد مذاکرات نقش پلیس خوب را در توافق هسته‌ای بازی می‌کند.

یک ترامپ برای جهان کافی است

سرنخ مرگ مشکوک مصطفی خمینی کجاست؟

صبح نو

فرانسه؛ پلیس خوبی که اهداف آمریکا را رله می‌کند

تابع محض!

زمانی که همه در انتظار بودند دود سفید از فراز هتل کوبورگ بلند شود، لوران فابیوس مقابل خبرنگاران اعلام کرد، توافقی که آمریکا در ژنو درباره آن با ایران مذاکره می‌کند، «یک توافق کاملاً یکطرفه» است و به اندازه کافی ظرفیت‌های هسته‌ای ایران را محدود نمی‌کند. پلیس بد مذاکرات با گفتن این جمله مذاکرات را تا چندین ماه به تعویق انداخت، حال اما به نظرمی رسد که پلیس بد مذاکرات نقش پلیس خوب را در توافق هسته‌ای بازی می‌کند.

سخنان هفته گذشته ترامپ درباره برجام و متهم کردن ایران به عدم پایبندی نسبت به توافق هسته‌ای واکنش‌های زیادی را بدنبال داشت، تمامی حامیان برجام از یکسو و اعضای دیگر 1+5 از سویی دیگر به‌دلیل سخنان غیرمسوولانه و غیردیپلماتیک رییس‌جمهور آمریکا در مورد ایران و برجام واکنش‌های بین‌المللی نشان دادند، در این میان اما موضع فرانسه کمی متفاوت‌تر به نظر می‌رسد.

مذاکرات 2025
«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه  در تازه‌ترین اظهارات خود درباره برجام، با بیان اینکه می‌توان رایزنی درباره دوران پسا برجام را آغاز کرد، از کنگره آمریکا خواست تا توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند و تاکید کرد: «‌از نظر ما توافق وین یک توافق خوب است، اشاعه هسته‌ای را محدود می‌کند و مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای می‌شود. این توافق قوی و منسجم است. درهای مذاکرات برای زمان پس از پایان توافق هسته‌ای، وقتی که محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم در ایران منقضی می‌شود، باز است، اما واشنگتن مایل است زمان این محدودیت‌ها افزایش یابد. اگر توافق حفظ شود، ما می‌توانیم مذاکرات اولیه با تهران را درباره آنچه پس از سال 2025 اتفاق می‌افتد، آغاز کنیم!» این سخنان وزیر امورخارجه نشانگر نقش جدید فرانسه در رابطه با توافق هسته‌ای و روابط با جمهوری اسلامی است، در واقع فرانسه این‌بار در نقش دوست ایران ظاهر شده است که در مقابل توطئه‌های آمریکا از برجام حراست می‌کند اما این تنها ظاهر ماجراست چراکه در واقع حمله ترامپ به ایران و برجام فرصتی جدید برای فرانسه ایجاد کرد تا میدان داری کرده و سخنان رییس‌جمهور آمریکا را در بسته‌بندی زیباتری به جهان القا کند؛ این‌بار جای نقش‌ها عوض شده و فرانسه نقش پلیس خوب را بر عهده دارد و ایالات متحده مسوولیت سنگ‌اندازی را  عهده‌دار است!  حدود یک ماه پیش بود که ترامپ در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان‌ملل متحد در نیویورک، با امانوئل ماکرون رییس‌جمهور فرانسه در خصوص امکان مذاکره مجدد بر سر برجام دیدار و گفت‌و‌گو کرد و خواستار اعمال بازرسی از اماکن نظامی ایران، اعمال محدودیت‌های دائمی بر سر برنامه هسته‌ای ایران و گنجاندن مساله توان موشکی ایران در برجام شد. همان‌طور که بارها و بارها «ژان ایو لودریان» تاکید کرده است، از نظر فرانسه «بسیار مهم است که برجام حفظ شود و پاریس تلاش خواهد کرد ترامپ را درباره مناسب بودن این گزینه متقاعد کند هر چند می‌توان آن را بعد از سال2025  تکمیل کرد.»

چراغ سبز فرانسه به ترامپ
ماکرون هم خود پیش از این اعلام کرده بود که مذاکره مجدد بر سر برجام امکان‌پذیر نیست اما چراغ سبزهایی به ایالات متحده برای مذاکره مجدد با ایران بر سر توافق هسته‌ای نشان داده است. فرانسویان معتقدند که می‌توان توافق هسته‌ای را با گنجاندن مسائل موشکی ایران تکمیل کرد. در واقع فرانسه اکنون در سخنان به ظاهر آرام خود، عملاً دو خواسته از سه خواسته ترامپ را پذیرفته است! این روزها در کنار آمریکا گزینه مذاکره برای الحاق متمم‌هایی به توافقنامه‌ای سخن می‌گوید که در سال 2025 به محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران پایان می‌دهد.

پلیس بد مذاکرات
در بین سال‌های 2013 تا 2015 میلادی، زمانی که مذاکرات هسته‌ای میان ایران و اعضای 1+5 در ژنو، لوزان و وین صورت می‌گرفت، جان کری و باراک اوباما نقش پلیس خوب را بازی می‌کردند و در طرف دیگر فرانسوا اولاند و لوران فابیوس فرانسوی همواره در مسیر توافق سنگ‌اندازی می‌کردند. برای مثال مذاکرات چهار روزه ژنو که به نظر می‌رسید ایران و گروه 1+5 در چند قدمی یک توافق مقدماتی هسته‌ای قرار دارند با یک غافلگیری بزرگ خاتمه یافت. در یک قدمی  توافق مقدماتی، فابیوس وزیر خارجه فرانسه با پیش کشیدن بحث رآکتور هسته‌ای اراک و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران، مدعی شد توافق هسته‌ای با  تهران تضمین شده نیست، او حتی پیش از برگزاری کنفرانس خبری وزیر خارجه ایران و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خبر به نتیجه نرسیدن مذاکرات را اعلام کرد.

پاداش اقتصادی فرانسه بعد از ایفای نقش در برجام
در مذاکرات هسته‌ای، فرانسه ایفای نقش پلیس بد در مذاکرات را به‌عهده گرفت تا در سایه مذاکرات استقلال سیاست خود را نشان دهد، البته اغلب کارشناسان بر این باورند که فرانسه از جانب کشورهای غربی و عربی و رژیم صهیونیستی نقش ویژه‌ای را در مذاکرات هسته‌ای ایفا می‌کند که وجود آن در مذاکرات ضروری است. البته فرانسه پاداش ایفای نقش خود را نیز از این کشورها دریافت کرد. دور جدید توافقات اقتصادی فرانسه و عربستان سعودی، قرارداد فروش جنگنده‌های رافائل فرانسوی، قرارداد فروش موشک و آموزش خلبان و تکنسین پرواز و مذاکرات برای احداث نیروگاه اتمی به ارزش 10 میلیارد دلار در عربستان را می‌توان بخشی از پاداش‌های فرانسه برای ایفای نقش پلیس بد در مذاکرات نام برد .

مرد بد توافق
این روزها اما ورق برگشته است. ترامپ در همان روزهای رقابت انتخاباتی‌اش برجام را توافق بد نامیده و از پاره کردن آن سخن به میان آورده بود و زمانی که بر مسند ریاست‌جمهوری نشست، تاکتیکی جدید را اتخاذ و با پررنگ‌تر کردن خطر ایران، رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی را به خود نزدیک کرد و به آنها سلاح فروخت. سپس نقش «مرد بد» را بین اعضای ۱+۵ بازی کرد و با حملات همه‌جانبه به توافق هسته‌ای، کاتالیزور انجام قراردادهای کلان اقتصادی غول‌های اروپا با ایران شد؛ قراردادهایی چون توتال، رنو، ایرباس، خودروسازهای آلمانی و...

جانشینی برای انگلیس
این روزها فرانسه جانشین انگلیس شده و آمریکا را در روابط خصمانه با ایران همراهی می‌کند؛ همان‌طور که پیش از این مقام معظم رهبری در نماز جمعه سال 90 فرمودند: «‌دولت فرانسه در دوران ژنرال دوگل که رییس‌جمهور فرانسه بود، نگذاشت انگلیس وارد اتحادیه اروپا شود، به خاطر ارتباط و اتصال و وابستگی به آمریکا. این مربوط به آن روز فرانسه است. این آقایی که امروز در فرانسه سر کار است، حرف‌های آمریکا را رله می‌کند؛ همان حرف هایی را که آنها می‌خواهند، آنچه در دل آنهاست، تکرار می‌کند؛ شده تابع محض!»

سناریوی جدید غرب
در سناریوی جدید غربی‌ها نقش‌ها تغییر کرده و فرانسویان می‌خواهند این‌بار نقش پلیس خوب را در مواجهه با ایران بازی کنند تا تکمیل‌کننده و رله‌کننده اهداف پلیس بد مذاکرات یعنی آمریکا باشند. به نظر می‌رسد آمریکا در طرح موضوعی که فرانسه پیشنهاد داده (مذاکرات مکمل) نقش اصلی را دارد و هدفش دائمی شدن محدودیت غنی‌سازی ایران است.

البته به گفته مسوولان جمهوری اسلامی، امکان مذاکره مجدد بر سر هیچ یک از بندها و مفاد توافق هسته‌ای وجود ندارد، اما باید به دستگاه دیپلماسی این هشدار را داد که در دام لبخندهای مسموم فرانسه نیفتند و دوستی خاله‌خرسه پلیس خوب، آنها را به حمایت اروپا به‌ویژه فرانسه امیدوار نکند که این، تنها سرابی است برای کشاندن مجدد جمهوری اسلامی به پای میز مذاکرات.

captcha
شماره‌های پیشین