340
شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۶
2

خبر

از دمشق تا ونیـز ؛ گام بلند نیروهای مسلح ایران برای حضور در معادلات جهانی

دیپلماسی فعال نظامی

حضور رییس ستاد کل نیروهای مسلح در سوریه و دیدار با عالی‌ترین مقام‌های سیاسی و نظامی این کشور، حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش در ایتالیا و گفت‌و‌گوی تلفنی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با وزیر دفاع روسیه، همگی نشان از فعال شدن دیپلماسی نظامی ایران می‌دهد،‌ دیپلماسی‌ای که کلید آن با سفر عالی‌ترین مقام نظامی ایران به ترکیه در مرداد ماه سال جاری و با اجازه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده کل قوا زده شد.

صبح نو

خبر

نمی‌توانیم به آمریکایی‌ها اعتماد کنیم
آقای سیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی، درباره مطرح شدن «توافق ثانویه» در موضوع هسته‌ای اظهار داشت: آمریکایی‌ها می‌دانند که جمهوری اسلامی روز به روز درحال توسعه نفوذش است و در جهت استحکام نظام و قدرت دفاعی کشور، پیشرفت‌های قابل توجهی کرده است، بنابراین با این موجودیت مشکل دارند. طبیعتاً در میدان حضور واقعی ایران در منطقه نتوانستند جلوی نفوذ ایران را بگیرند و می‌خواهند به شیوه‌های دیگری متوسل شوند که از آن طریق پیشرفت جمهوری اسلامی را کنترل کنند.
وزیر اسبق امورخارجه افزود: وقتی که شما یک بار تجربه کردید و دیدید که چگونه زیر تعهداتشان می‌زنند؛ عقل ایجاب می‌کند که انسان دیگر در این میدان وارد نشود و بحث‌هایی هم که آن‌ها می‌کنند، قابل توجه نیست و جمهوری اسلامی در برابر چنین فشارهایی تسلیم نخواهد شد و راه خودش را ادامه خواهد داد. اگر اینها (آمریکایی‌ها) برجام را به درستی اجرا می‌کردند و به تعهداتشان پایبند بودند، شرایط دیگری پیش می‌آمد، اما الان طبیعتاً ما نمی‌توانیم به آنها اعتماد کنیم.

کنگره نظریه ترامپ را اجرا کند، توافق هسته‌ای به هم می‌خورد
آقای علاءالدین بروجردی، در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا برای اعزام فدریکا موگرینی دیپلمات ارشد خود به آمریکا برای دفاع از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اظهارداشت: موگرینی از سوی اتحادیه اروپا به آمریکا می‌رود تا کنگره را قانع کند که اشتباه ترامپ را تکمیل نکند.
 وی با بیان اینکه ترامپ اشتباه بزرگی در خصوص طرح کردن موضوع پاره کردن برجام مرتکب شد و نهایتاً تصمیم گیری در این موضوع را به کنگره سپرد، تصریح کرد: بر این اساس اگر کنگره بخواهد نظریه ترامپ را اجرا کند، توافق هسته‌ای بر هم خورده و نقض برجام صورت می‌گیرد. بنابراین مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تلاش است تا ایالات متحده آمریکا در تعهدات خود به برجام باقی بماند.

عراقچی در نشست خلع سلاح هسته‌ای در مسکو حضور یافت
نشست دو روزه خلع سلاح هسته‌ای با حضور هیات های ۴۰ کشور از جمله ایران و با حضور آقایان سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه و با سخنرانی سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گشایش یافت. برجام و بررسی دورنمای بازنگری معاهده ان. پی. تی تا سال ۲۰۲۰ از موضوع‌های اصلی دستورکار این نشست اعلام شده است. برگزاری این نشست با حضور بیش از ۲۰۰ مقام و کارشناس دست اندرکار امور انرژی هسته‌ای، ایمنی اتمی و جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای هسته‌ای از کشورهای مختلف توسط مرکز انرژی و امنیت روسیه برنامه ریزی شده است. ریاست این نشست دو روزه را آنتون خلوپکوف رییس مرکز انرژی و امنیت روسیه و مدیر شورای علمی شورای امنیت این کشور برعهده دارد.

پیش بینی افزایش ۲درصدی تورم
در سال آینده
خانم معصومه آقاپور علیشاهی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره میزان رشد اقتصادی ایران در سال آینده، اظهار داشت: صندوق بین المللی پول اعداد و ارقامی ارائه می‌دهد که گاهی با واقعیت منطبق نیست با این حال به واسطه تحرک در تولید بنگاه‌های کوچک و متوسط و توسعه سهم بازار، سال آینده با رشد اقتصادی مواجه می‌شویم.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی دلایل رشد اقتصادی را بیان کرد و افزود: در خصوص افزایش نرخ تورم در کشور باید گفت که فعلاً نرخ تورم در کشور تک رقمی است اما با افزایش قیمت نفت، این نرخ دستخوش تغییرات نه چندان چشم گیر می‌شود. با افزایش قیمت نفت، وضعیت بودجه کشور با رشد همراه و کسری بودجه را جبران می‌کند، با این حال قیمت نهادهای تولید و مواد اولیه که از خارج از کشور وارد می‌شوند افزایش می‌یابد به همین جهت پیش بینی ما این است که تورم رخ خواهد داد اما افزایش قابل توجه نیست و نزدیک ۲ درصد خواهد بود.

 

captcha
شماره‌های پیشین