340
شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۶
13
حجت‌الاسلام پیروزمند الزامات «حوزه انقلابی» را بررسی کرد

سخن بزرگان فلسفه و فقه باید نقد شود

کرسی ترویجی «چیستی و الزامات حوزه انقلابی» با سخنرانی حجت‌الاسلام دکتر علیرضا پیروزمند، روز پنج‌شنبه در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار شد. در این نشست پیروزمند تفسیر خودش از مفهوم «حوزه انقلابی» را در قالب تلاش تخصصی برای تمدن‌سازی اسلامی ارائه کرد.

خبر

صبح نو

خبر

«فلسفه تربیت اسلامی» در قالب یک کتاب
«کتاب «فلسفه تربیت اسلامی؛ رویکرد وحیانی» نوشته آقای بهروز رفیعی از سوی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه منتشر شد.به گزارش خبرگزاری مهر، در فصل نخست کتاب «فلسفه تربیت اسلامی؛ رویکرد وحیانی»  به بازکاوی مفهوم فلسفه، فلسفه مضاف، تربیت، تعلیم، رابطه و نسبت تربیت به تعلیم و فلسفه تربیت پرداخته شده است تا زمینه لازم برای گفتار درباره آبشخور فلسفه تربیت اسلامی که هدف اصلی این فصل است فراهم آید. در فصل دوم، سخن بر سر مبانی هستی‌شناختی تعلیم و تربیت اسلامی است. فصل سوم از هستی‌شناسی مفهومی و کندوکاو در هستی و چیستی روابط انسان سخن گفته است. در فصل چهارم با عنوان مبانی انسان‌شناختی تعلیم و تربیت اسلامی، کوشش می‌شود به‌گونه‌ای دیگربه انسان پرداخته شود. فصل پنجم، درباره مبانی معرفت‌شناخت تعلیم و تربیت اسلامی است. مبانی ارزش‌شناخت تعلیم و تربیت اسلامی موضوع فصل فرجامین کتاب است. یادآور می‌شود، بهروز رفیعی جایزه بیست ‌و یکمین کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را برای کتاب «آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن» دریافت کرده است.

برگزاری مناظره علمی با عنوان «اخلاق؛ در میانه فلسفه و کلام»
نخستین جلسه از مناظره‌های خانه اخلاق پژوهان جوان ‌با حضور محسن جوادی و حجت‌الاسلام محمدتقی سبحانی در قم برگزار می‌شود.جلسه نخست از مناظره‌های اخلاقی که با حضور طلاب و دانشجویان علاقه مند به مباحث فلسفی و اخلاقی، ‌در قم برگزار می‌شود به «مباحثه علمی» میان محسن جوادی، مدیر گروه آموزشی فلسفه اخلاق دانشگاه قم و حجت‌الاسلام محمدتقی سبحانی مدیر بنیاد فرهنگی امامت اختصاص دارد.
این نخستین برنامه از این مباحثه‌هاست و به گفته دست‌اندرکاران این نشست‌ها و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی این مجموعه،در سال تحصیلی ۹۶-۹۷، حدود ۱۰ جلسه از این مناظره‌ها برای مخاطبان علاقه‌مند برگزار می‌شود.شرکت برای عموم دانشجویان و طلاب علاقه‌مند به مباحث فلسفی و اخلاقی آزاد است و این افراد می‌توانند مباحث و صوت این جلسات را از طریق سایت خانه اخلاق پژوهان به آدرس EthicsHouse.ir  یا کانال تلگرام https://Telegram.me/EthicHouse پیگیری کنند.مناظره در روز دوشنبه اول آبان ماه ساعت ۱۶ برگزار می‌شود. این برنامه هر ماه یک بار و به میزبانی خانه اخلاق به آدرس قم، بلوار محمدامین؟ص؟ کوچه ۱۳ پلاک ۲۹ برگزار می شود.

کتاب «رابطه دین و فناوری» منتشر شد
کتاب «رابطه دین و فناوری» به قلم حسین مطیع با همکاری دانشگاه معارف اسلامی منتشر شد.به گزارش خبرگزاری مهر،  کتاب «رابطه دین و فناوری» محصول چندین سال پژوهش نویسنده درباره مسأله رابطه دین و فناوری (تکنولوژی) است که از راهنمایی مهدی گلشنی (استاد برجسته دانشگاه صنعتی شریف) و حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه (رییس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران) نیز بهره برده است. کتاب حاضر از پنج فصل تشکیل شده است: فصل نخست: با کلیات شامل چیستی دین، چیستی فناوری، نسبت فناوری با علوم تجربی، پیش‌فرض‌های فناوری و آثار و لوازم فناوری؛ فصل دوم با عنوان «موضع دین درباره فناوری»،‌ به این سؤال پاسخ می‌دهد که دین کدام‌یک از پیش‌فرض‌های فلسفی، اخلاقی و روانی فناوری را می‌پسندد یا طرد می‌کند؟ همچنین تأثیر دین بر آثار و لوازم فناوری چیست؟ در فصل سوم با تأثیر فناوری بر دین آشنا می‌شویم که شامل تأثیر فناوری بر معرفت دینی و رفتار جامعه دینی است؛ در فصل چهارم به بررسی و نقد آرای دیگران پرداخته می‌شود؛ در فصل پنجم یا نتیجه‌گیری، به این موارد توجه شده است: رابطه دین و فناوری در دوره‌های تاریخی (ادبیات موضوع)، شیوه‌های جلوگیری از تکوین تکنولوژی‌های مضر به جوامع اسلامی و محیط زیست، روش‌های حاکم شدن جهان‌بینی اسلامی بر برنامه‌ریزی‌های تکنولوژیک، و فناوری اسلامی.کتاب «رابطه دین و فناوری» به قلم حسین مطیع (عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان) با همکاری دانشگاه معارف اسلامی در ۲۸۰صفحه به قیمت ۱۳۵۰۰تومان منتشر شده است.

اشک در خدمت عقل باشد
آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در جلسه درس اخلاق عمومی خود با اشاره به اینکه جمله «أعظم الله أجورنا بمصابنا بالحسین» شعار شیعیان است، گفت: این جمله دو پیام دارد که نخستین آنها تعزیت و درخواست اجر از خداوند بوده و دومین پیام آن که بسیار هم مهم‌تر است به ما درس مبارزه علیه ظلم و عزاداری حقیقی می‌دهد و رابطه تنگاتنگی با قرآن کریم دارد.به گزارش خبرگزاری رسا، آیت الله جوادی آملی با بیان اینکه اشک و عاطفه باید در خدمت عقل در آید، عنوان کرد: در زمینه ارتباط «اشک و عقل» و «عاطفه و عقل» نباید عقل را معذور و محکوم این دو کرد، بلکه عقل باید حاکم بر این دو باشد تا با مدیریت این سلاح‌ها بتواند بر دشمن درونی و بیرونی پیروز شود. آیت‌الله جوادی آملی با بیان اینکه در بخشی از نامه 67 نهج‌البلاغه بر راه‌اندازی امور مردم تأکید شده است، تصریح کرد:‌ آن حکومتی مردمی است که مردم از آن رنجی متحمل نشوند؛ رهبری خوبی داشتن یک قضیه جدا است؛ اگر مسؤولان یک حکومت لغزش داشته باشند، حتی اگر رهبر آن حکومت امام معصوم؟ع؟ هم باشد به یقین آن حکومت شکست خواهد خورد.

 

captcha
شماره‌های پیشین