340
شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۶
11
در گفت و گوی «صبح نو» با شیوا مقانلو مطرح شد

تفاوت‌های دو نمایشگاه کتاب تهران و فرانکفورت

برخی معتقدند نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگ ترین آوردگاه کتاب جهان، چه از نظر کمی و چه از نظر میزان تاثیرگذاری بر محتوای نشر جهان است و این نمایشگاه سرآمد تمام نمایشگاه‌های کتاب دنیاست و نبض جهت‌گیری کتاب جهان طی یک سال، در نمایشگاه کتاب فرانکفورت می‌تپد. نمایشگاه کتاب فرانکفورت از 19 تا 23 مهرماه برگزار شد و ایران با 17 ناشر،2 آژانس ادبی و 5 تشکل صنفی نشر در غرفه‌اش حضور داشت. همه ساله از ایران نویسندگان و مترجمانی در این نمایشگاه شرکت می‌کنند. امسال یکی از افرادی که در این نمایشگاه حضور داشت، خانم شیوا مقانلو از انتشارات «شمع و مه» بود. با وی در این خصوص گفت و گو کرده‌ایم.

جورج ساندرز برنده جایزه بوکر 2017 شد

صبح نو

جورج ساندرز برنده جایزه بوکر 2017 شد


مراسم اعلام جایزه بهترین داستان من بوکر 2017 در حال برگزاری است و جورج ساندرز به عنوان برگزیده این مراسم انتخاب شد و هیات داوران از ساندرز برای اثر «بی‌همتا» و «فوق‌العاده»‌اش قدردانی کردند.
لولا یانگ، رئیس هیات داوران این جایزه در مراسم اعلام جایزه بوکر 2017 گفت: «صادقانه بگویم ملیت نویسنده برای ما اهمیتی نداشت. برای ما فقط خود کتاب و آنچه به ما می‌گوید اهمیت دارد. ملیت اصلاً مهم نیست.»
جورج ساندرز، نویسنده داستان کوتاه، مقاله و کتاب کودک است و «لینکلن بین مرگ وزندگی دوباره» اولین داستان بلند وی به حساب می‌آید.
وی تاکنون برنده جوایزی چون جایزه مجله ملی در سال 1994، 1996، 2000، و 2004، و برنده جایزه «اُ. هنری» در سال 1997 شده است.
 این دومین سالی است که یک نویسنده آمریکایی این جایزه را با خود به خانه می‌برد. سال گذشته پل بیتی، عنوان اولین نویسنده آمریکایی را به عنوان برنده جایزه بوکر برای کتاب «آدم‌فروش» به دست آورد.
لولا یانگ، رییس هیات داوران جایزه بوکر 2017 درباره کتاب «لینکلن بین مرگ و زندگی دوباره» گفت: «این کتاب برای خلاقیت بالا و سبک متفاوتش برای ما خاص بود. اینکه چطور ارواح مرده‌ای را در دنیای دیگر زنده کرد.
 شخصیت آبراهام لینکلنِ پدر که در غم از دست دادن فرزند است و لینکلنِ رییس‌جمهور که در جنگ‌های داخلی نقش مهمی داشت، در این کتاب کنار هم قرار گرفتند.
مرگ پسر و یکی از نزدیکان عزیزت و سپس مرگ صدها هزار نفر در یک سناریوی سیاسی و ناگهان در وسط قبرستان و در کنار ارواحی ایستاده‌ای که آماده مرگ نیستند و در تلاشند بلایی که در زندگی بر سرشان آمده، هضم کنند.» «لینکلن بین مرگ و زندگی» قصه مرگ پسر آبراهام لینکلن، شانزدهمین رییس‌جمهور آمریکا  و غم و اندوه آقای رییس‌جمهور پس از  از دست دادن فرزندش را روایت می‌کند.
به هر یک از نویسندگان حاضر در فهرست نیز 2500 پوند به عنوان هدیه تقدیم شد و برنده جایزه علاوه بر 2500 پوند، 50 هزار پوند به عنوان جایزه اصلی دریافت کرد.
جایزه بوکر از سال 1969 شکل گرفت و به نویسندگان کشورهای همسو با بریتانیا تعلق می‌گرفت اما از سال 2013 و با تغییر قوانین، همه نویسندگانی که آثار خود را به زبان انگلیسی نوشته‌اند، می‌توانند در این رقابت شرکت کنند.
فهرست نهایی نامزدهای این جایزه در سال 2017 به شرح زیر بود؛
«4321» نوشته «پل استر».
«از غرب خارج شوید» نوشته «محسن حمید».
«اِلمت» نوشته «فیونا مازلی».
«پاییز» نوشته «آلی اسمیت».
«لینکلن بین مرگ و تولد دوباره» نوشته «جورج ساندرز».
«تاریخچه گرگ‌ها» نوشته «امیلی فریدلاند».
 سه مرد و سه زن نامزدان نهایی جایزه بوکر 2017 بودند. آلی اسمیت برای چهارمین بار نامزد جایزه بوکر شد و کتاب «پاییز» را در پاسخ به تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا نوشت.
 محسن حمید، نویسنده پاکستانی نیز برای دومین بار است که در فهرست نهایی جایزه بوکر قرار می‌گیرد و امسال با کتاب «از غرب خارج شوید» در این رقابت شرکت کرده است.
روزنامه تلگراف پس از اعلام نامزدهای نهایی نوشت: «نامزدهای نهایی جایزه بسیار عجیب هستند و به نظر می‌رسد داوران در پی آن بوده‌اند تا آثاری را برگزینند که جایزه دیگری دریافت نکرده‌اند.»
شاید به همین دلیل کتاب «ریل‌های زیرزمینی» نوشته کولسون وایت‌هِد به فهرست نهایی راه نیافت زیرا کتاب وی پیش از این برنده جایزه پولیتزر 2017 شد.
 لولا یانگ، رییس هیات داوران جایزه نیز پیش از این درباره فهرست نهایی گفته بود: «نویسندگان و آثاری که امسال به فهرست نهایی راه یافتند صداهای جدیدی را به صحنه ادبی می‌آورند و از مرزهای سنتی جامعه خارج شده‌اند.
 سطح وسیع احساسی، فرهنگی و سیاسی این آثار بی‌نظیر است و افکار جامعه را به چالش و قدرت دنیای ادبیات را به رخ همه می‌کشند.»
 نویسندگانی چون هیلاری منتل، آیریس مرداک و ایِن مک‌ایوان از دیگر برندگان این جایزه معتبر بوده‌اند.

 

captcha
شماره‌های پیشین