340
شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۶
10
عضو سابق شورای شهر دوباره هوای تشک طلایی به سرش زد

بقای خادم یا رییس «جدیدی» برای کشتی

بررسی دلایل ناکامی پرسپولیس که نماینده ایران بود

شکست‌های «برانکو»یی!

بعد از صعود تیم ملی بزرگسالان به جام‌جهانی و درخشش نوجوانان در جام‌جهانی 2017 - هند، فوتبال ایران در آستانه موفقیتی بزرگ در بخش باشگاهی بود که به دلایل مختلف، این افتخار را با شکستی تلخ عوض کرد.

صبح نو

بررسی دلایل ناکامی پرسپولیس که نماینده ایران بود

شکست‌های «برانکو»یی!

بعد از صعود تیم ملی بزرگسالان به جام‌جهانی و درخشش نوجوانان در جام‌جهانی 2017 - هند، فوتبال ایران در آستانه موفقیتی بزرگ در بخش باشگاهی بود که به دلایل مختلف، این افتخار را با شکستی تلخ عوض کرد.


پرسپولیس به‌عنوان نماینده موفق فوتبال ایران که روزهای خوبی را در رقابت‌های داخلی تجربه می‌کرد، می‌توانست مقابل الهلال عربستان پیروز شده و با صعود به فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، این موفقیت را برای فوتبال کشورمان به ارمغان آورد.
شاگردان برانکو اما به دلایل مختلف به‌راحتی از رسیدن به فینال لیگ قهرمان آسیا محروم شدند و نتوانند طلسم ناکامی تیم‌های ایرانی در قهرمانی این رقابت‌ها را بشکنند و آرزوی هواداران فوتبال‌دوست ایرانی برای بالابردن جام قهرمانی این مسابقات 34 ساله شود.

دوگانگی مدیریتی
پرسپولیس بعد از ضربه‌ها و مشکلات حاشیه‌ای که از مدیریت محمد رویانیان و حمیدرضا سیاسی و هیات‌مدیره‌های عجیب و غریب سال‌های پیش خورد، برای مدتی از سطح اول فوتبال ایران دور شد و حتی قعرنشینی را هم تجربه کرد. این باشگاه بعد از روی کار آمدن علی‌اکبر طاهری به‌عنوان سرپرست، به آرامش نسبی دست یافت و با گذشتن از روزهای بحرانی، توانست رضایت هوادارانش را از نظر فنی، نتیجه‌گیری و بازی زیبا جلب کرده و بعد از 10 سال عنوان قهرمانی لیگ را به‌دست آورد. البته مدیریت طاهری با تمام محاسن و معایب آن، تا پایان لیگ شانزدهم به سود پرسپولیس بود و این تیم را به موفقیت‌های بزرگی رساند اما در فصل جاری، مشکلات این سرپرست یا مدیرعامل، بروز کرده و باعث مشکلات عدیده‌ای برای این باشگاه شده است. در این بین، ضعف مدیریت طاهری و نارکارآمدی مدیران بین‌الملل این باشگاه، هرچند در مختومه کردن برخی پرونده‌های بین‌المللی شکایت از این باشگاه موفق بودند اما در پرونده‌هایی، ضررهای بزرگی را به باشگاه وارد کرد.
مهم‌ترین این پرونده‌ها، در بدترین زمان ممکن بروز کرد و باعث شد پرسپولیس هم از نظر مادی و هم از نظر نتیجه‌گیری ضربه جبران‌ناپذیری را متحمل شده و از اوج به قعر برسد؛ پرونده‌ای که مربوط به شکایت باشگاه ریزه اسپور از مهدی طارمی بود. رأی‌این‌پرونده، پیش از دیدار رفت پرسپولیس با الهلال عربستان در مرحله نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا صادر شد و ضمن محرومیت 4 ماهه مهدی طارمی یکی از مهره‌های کلیدی سرخپوشان، جریمه بیش از 5/3میلیاردی را نصیب باشگاه و این بازیکن کرد.
این رأی در کنار محرومیت طارمی و جریمه سنگین باشگاه پرسپولیس که شاید بزرگ‌ترین جریمه بین‌المللی برای یک باشگاه ایرانی از سوی فیفا بود، باعث شد نفرات این تیم با روحیه ضعیف برابر الهلال به میدان رفته و شکست سنگین 4 بر صفر را متحمل شوند و از همان بازی رفت، شانس صعودش به فینال را از دست بدهد. متاسفانه ضعف مدیریتی در این پرونده کاملاً آشکار بود و باعث شد تمام زحمات مدیریتی و فنی باشگاه در فاصله زمانی 18 ماهه یا دو ساله برای رسیدن به افتخاری بزرگ و تاریخی، به راحتی برباد رفته و حسرت و آه بر دل هواداران فوتبال بماند.

تکرار اشتباهات گذشته
فوتبال ایران با هدایت برانکو ایوانکوویچ افتخارات ارزشمندی را به‌دست آورد. این مربی با تیم امید در سال 2002 به قهرمانی بازی‌های آسیایی رسید و سپس با تیم ملی کشورمان در جام ملت‌های 2004 به‌عنوان سومی رسید و سپس مقتدرانه به جام‌جهانی 2006 آلمان صعود کرد. در آن مقطع، برانکو توانست فوتبال ایران را متحول کند ولی مشکلات زیاد و حواشی متعددی از جمله درگیری‌های درون اردویی بین بازیکنان و بازیکن سالاری، حواشی بسیاری را برای تیم برانکو ایجاد کرد.
مطرح شدن این مباحث که برخی نفرات تحت هرشرایطی به میدان می‌روند، یا برانکو در انتخاب نفرات، تصمیم‌گیرنده اصلی نیست یا از ترس نباختن با تیم‌های مطرح دنیا بازی نمی‌کند، باعث شد موفقیت‌های تیم ملی با این مربی مقطعی بوده و بعد از اتفاقات تلخ جام جهانی 2006 به پایان برسد.
یکی از مهم‌ترین مشکلات زمان برانکو، استفاده از نفراتی بود که انتقادهای زیادی به عملکردشان وجود داشت اما این مربی به آنها اعتقاد داشت و استفاده 100درصدی از آنها می‌برد. برای نمونه، ابراهیم میرزاپور تحت هر شرایطی درون دروازه تیم ملی می‌ایستاد، حتی زمانی‌که حسن رودباریان در اوج درخشش بود و پاس را قهرمان ایران کرد یا وحید طالب‌لو،
یکی از دروازه‌بانان آینده‌دار ایران لقب گرفته بود یا جلال کاملی‌فر یا سیدمحمد علوی یا ستار زارع با توجه به جایگزینان خوبی که داشتند، درون زمین قرار می‌گرفتند تا سوهان روح هواداران باشند.
از سوی دیگر، علی دایی حتی در بازی با افغانستان هم 90 دقیقه در ترکیب اصلی تیم ملی قرار می‌گرفت تا نفراتی چون علی سامره، غلامرضا عنایتی و چندین مهاجم دیگر تجربه ملی کمی داشته باشند و بعد از خداحافظی آقای گل جهان، تا مدت‌ها خط حمله ایران دچار بحران شود. این مشکل در وضعیت امروز تیم پرسپولیس هم قابل مشاهده بوده و باعث شده این تیم در برخی بازی‌های مهم از نفراتی ضربه بخورد که نباید درون زمین قرار بگیرند. برای نمونه شجاع خلیل‌زاده از 5 گل خورده پرسپولیس مقابل الاهلی عربستان، بالای 70 درصد مقصر بود اما این بازیکن در بازی رفت با الهلال هم به میدان رفت تا با تکرار همان اشتباهات، زمینه‌ساز شکست سنگین این تیم شود. همچنین دلیل بازی دادن به علیرضا بیراوند که در دوران افت قرار داشته یا فرهاد ربیع‌خواه که از نظر فنی سطح پایینی دارد، مشخص نیست و تکرار همان  اشتباهاتش در تیم ملی بوده که در پرسپولیس هم درحال تکرار است. اگر این اشتباه ادامه پیدا کند، مطمئناً همان اتفاقی که برای تیم ملی بعد از جام جهانی 2006 آلمان رخ داد، برای پرسپولیس هم رقم خورده و این تیم که توسط برانکو به اوج رسید، به‌وسیله این مربی دوباره به دوران تلخ گذشته باز خواهد گشت. مطمئناً اصرار بر تکرار اشتباهات، تنها به ضرر پرسپولیس و هوادارانش است.
کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ در شرایط فعلی مربیان موفق خارجی فوتبال ایران هستند که اولی از کوچک‌ترین اشتباه فردی بازیکنانش به‌راحتی نمی‌گذرد و شانس بازیکن متخلف برای دعوت دوباره به تیم ملی بسیار کاهش پیدا می‌کند اما در تیم برانکو، بازیکنی که حاشیه‌ساز است، قلیان می‌کشد یا خوشگذرانی می‌کند، هیچ دغدغه‌ای برای خارج شدن از ترکیب تیم نداشته باشد.
همین تفاوت‌ها باعث می‌شود تیم کی‌روش دو دوره متوالی به جام جهانی صعود کند اما تیم برانکو، بعد از راهیابی جذاب به جام جهانی 2006 پایان تلخی داشته باشد؛ داستانی که درحال تکرار شدن در پرسپولیس و از دلایل دیگر ناکامی این روزهای سرخپوشان است.

captcha
شماره‌های پیشین