340
شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۶
10
عضو سابق شورای شهر دوباره هوای تشک طلایی به سرش زد

بقای خادم یا رییس «جدیدی» برای کشتی

بررسی دلایل ناکامی پرسپولیس که نماینده ایران بود

شکست‌های «برانکو»یی!

بعد از صعود تیم ملی بزرگسالان به جام‌جهانی و درخشش نوجوانان در جام‌جهانی 2017 - هند، فوتبال ایران در آستانه موفقیتی بزرگ در بخش باشگاهی بود که به دلایل مختلف، این افتخار را با شکستی تلخ عوض کرد.

صبح نو

عضو سابق شورای شهر دوباره هوای تشک طلایی به سرش زد

بقای خادم یا رییس «جدیدی» برای کشتی

فدراسیون کشتی، یکی از پرنوسان‌ترین فدراسیون‌های ورزشی در سال‌های گذشته است؛ فدراسیونی که در المپیک و رده‌های پایه عملکرد قابل دفاعی داشته اما در دو مسابقات جهانی اخیر نتوانسته، انتظارات را برآورده کند.
در چنین وضعیتی، دوران چهارساله ریاست رسول خادم در فدراسیون کشتی نیز روز ۱۴ دی‌ماه امسال به پایان می‌رسد و رییس فعلی برای ادامه دوران ریاستش بر این فدراسیون، باید در اواسط دی‌ماه سال جاری، رأی لازم را در مجمع عمومی به‌دست آورد.
خادم که از روز ٢٨ مهرماه سال ٩٢ به عنوان سرپرست فدراسیون، سکان مدیریت کشتی را در دست گرفت و سپس از دی‌ماه همان سال رسماً به‌عنوان رییس انتخاب شد، در حال حاضر 9 رقیب دارد که طی روزهای ١٥ تا 26 مهرماه برای رسیدن به پست ریاست این فدراسیون به‌صورت رسمی ثبت نام کردند.
غیر از رسول خادم، نفراتی چون آقایان حمید بنی‌تمیم، احد پازاج، محمدرضا توپچی، عباس جدیدی، عبدالله چمن‌گلی، امین رشید لمیر، بهمن صفری، نقی کلانتری و خسرو زمانی ثبت‌نام اولیه را انجام داده‌اند که بعد از تایید صلاحیت شدن از سوی وزارت ورزش و جوانان، وارد رقابت انتخاباتی خواهند شد.
در این بین، می‌توان از عباس جدیدی به‌عنوان اصلی‌ترین رقیب رسول خادم نام برد؛ هرچند با توجه به حمایت رؤسای هیات‌های استانی از رئیس فعلی فدراسیون، پیش‌بینی می‌شود او بتواند با‌ اقتدار در رأس کشتی ایران باقی بماند.
با وجود این، ورود جدیدی، انتخابات ١٤ دی را به یک انتخابات پرچالش تبدیل خواهد کرد. مطمئناً یکی از انگیزه‌های جدیدی برای حضور در این انتخاباتی که تقریباً در آن هیچ شانسی برای برنده‌ شدن ندارد، سرشاخ‌ شدن با رقیب قدیمی است و شاید بتواند از ناکامی‌های تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی ایران در عرصه جهانی، برای کاهش آرای خادم و افزایش آرای خود بهترین استفاده را ببرد.
البته در چهار سال اخیر، خادم رئیس فعلی فدراسیون کشتی از زیرگیری‌های عباس جدیدی بی‌نصیب نماند، مردی که قصد داشت در انتخابات چهار سال پیش هم نامزد شود اما حضورش در شورای شهر مانع شرکت و رقابت رسمی‌اش با رسول خادم برای احزار پست ریاست کشتی شد اما این مساله باعث نشد که از انتقاد علیه فدراسیون کشتی و رییس آن غافل شود.
عباس جدیدی که در روزهای فعالیت در شورای شهر، یکی از منتقدان اصلی رسول بود، حالا که نتوانست رأی لازم برای حضور در شورای شهر را به‌دست آورد، با فراغ بال بیشتر، فرصتی عالی برای مبارزه دوباره با خادم را به‌دست آورده است. نایب قهرمان المپیک اما ترجیح داد در آخرین دقایق، با حضور در محل ثبت‌‌نام نامزدهای انتخابات فدراسیون کشتی و نام‌نویسی رسمی، حواشی این انتخابات را بیشتر کرده و خود را به‌عنوان رقیب اصلی رسول خادم معرفی کند.
رسول خادم اما برخلاف عباس جدید، در همان روز نخست ثبت‌نام کرد تا عزم خود را برای ادامه ریاست بر فدراسیون کشتی جزم نشان دهد. در روز پایانی اما عبدالله چمن‌گلی، سرمربی پیشین تیم ملی کشتی فرنگی و نقی کلانتری با حضور در محل ثبت‌نام، خود را به‌عنوان رقبای خادم معرفی کردند اما با ثبت‌نام جدیدی، نایب قهرمان المپیک، رقیب اصلی رسول لقب گرفت؛ همان رقیب همیشگی دوران قهرمانی که حالا قصد دارد در عرصه مدیریتی با خادم سرشاخ شود. اهالی کشتی به‌ خوبی از رابطه جدیدی و خادم مطلع‌اند. دو کشتی‌گیری که هیچ‌وقت رابطه مطلوبی با هم نداشتند. در اواخر دهه ٧٠  عباس جدیدی و رسول خادم دو ستاره آسمان کشتی ایران بودند. در المپیک ١٩٩٦ آتلانتا، یک روز پس از این که عباس جدیدی با بی‌مهری داوران از طلای المپیک دور ماند، این رسول خادم بود که نخستین طلای ایران پس از انقلاب را از آن خود کرد.
آن دو در آن سال‌ها گه‌گاه در یک وزن قرار می‌گرفتند و جالب این که رسول خادم که در دنیا بی‌رقیب بود، در مصاف با جدیدی مغلوب می‌شد. پایان سرشاخ‌های این دو در مسابقات جهانی ١٩٩٨ تهران بود؛ جایی که جدیدی شایستگی رسول برای حضور در تیم ملی را زیر سؤال برد و فردای آن روز رسول خادم در معیت جدیدی، از دنیای کشتی خداحافظی کرد.
بر خلاف جدیدی، رسول اهل شلوغ‌کاری نبود و راه دیگری را پیش گرفت. او نخستین ورزشی شورای شهر تهران بود و هنگامی ‌که جدیدی در آستانه ورود به این نهاد مهم بود، ترجیح داد دیگر در شورا نماند و به کشتی برگردد.
حالا رقابت نیمه دی‌ماه دو رقیب قدیمی برای تصدی پست ریاست، یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین رشته‌های ورزشی، جذابیت خاص و ویژه‌ای خواهد داشت. رقابتی که اهالی کشتی امیدوارند با حاشیه‌ کمتری انجام شود تا آرامش فعلی این رشته ورزشی، فدای تقابل دو قهرمان پیشین کشتی نشود.

captcha
شماره‌های پیشین