334
چهارشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۶
14
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با چند سینماگر درباره کاهش تعداد فیلم‌ها در جشنواره سی‌وششم

خلوت شدن جشنواره خوب است؟!

جشنواره فیلم فجر همیشه از جمله پرسر‌و‌صدا‌ترین رخدادهای سینمایی است که هر ساله با ماجراها و حواشی مختلفی همراه می‌شود.

خبر

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با چند سینماگر درباره کاهش تعداد فیلم‌ها در جشنواره سی‌وششم

خلوت شدن جشنواره خوب است؟!

جشنواره فیلم فجر همیشه از جمله پرسر‌و‌صدا‌ترین رخدادهای سینمایی است که هر ساله با ماجراها و حواشی مختلفی همراه می‌شود.

بحث نمایش فیلم‌ها، چیدمان آنها و ترتیبی که برای هر کاری در زمان جشنواره در نظر گرفته می‌شود، جزو مواردی است که هر سال از سوی برخی از صاحبان آثار مورد انتقاد واقع می‌شود. به‌عنوان نمونه در سال گذشته برخی‌ها چون آقای محمدرضا خردمندان برای فیلم بیست‌و‌یک روز بعد و خانم پوران درخشنده برای فیلم زیر سقف دودی و .... به ساعت نمایش و زمانی که برای این کارها در کاخ جشنواره اختصاص داده شده بود، معترض بودند. از دیگر مواردی که هر ساله سر وصدا به پا می‌کند، بحث داوری و نظراتی است که هیات داوران روی برخی فیلم‌ها اعمال می‌کنند، این اتفاق در سال گذشته که تعداد فیلم‌ها بیش از حد نرمال یک جشنواره بودند نیز رخ داد و خیلی‌ها به شیوه این انتخاب‌ها شدیداً معترض شدند.

جشنواره فجر خلوت شد
اما امسال با انتشار فراخوان جشنواره 36 در آن قید شده است که در بخش سودای سیمرغ حداکثر ۲۲ فیلم بلند همراه ۲ فیلم مستند حضور خواهند داشت یعنی در مجموع جشنواره امسال فقط با 24 فیلم یکی از خلوت‌ترین جشنواره‌های سالیان اخیر خواهد بود.

عدالت در نمایش فیلم‌ها
این مساله و کاهش تعداد آثار می‌تواند تاثیرات گوناگونی را از جنبه‌های مختلف بر جشنواره بگذارد؛ یکی از این موارد، همانطور که اشاره شد، موضوع قضاوت و داوری است. در این فضا به طور قطع زمانی که تعداد کارها کمتر باشد، داوری و تمرکز  روی آنها نیز راحت‌تر می‌شود.
 از سوی دیگر با کاهش تعداد فیلم‌های بخش رقابتی، شاید این قضاوت در بخش مردمی نیز راحت‌تر شود و زمان‌ها و سانس های مناسبی به همه فیلم‌ها اختصاص داده شود، چرا که به نسبت سال گذشته که فیلم‌ها پشت سرهم و با فشردگی عجیب و غریبی نمایش داده می‌شدند، امسال در صورت ثبات این عدد، می‌توانیم شاهد نمایش مناسب‌تر فیلم‌های موجود باشیم.

دردسر برای رسانه‌ها
اما این اتفاق از جهتی می‌تواند موجب سخت‌تر شدن کار اصحاب رسانه باشد، چرا که در صورت تعدد فیلم‌ها، شخصی که برای دیدن کارها در جشنواره حاضر می‌شد، می‌توانست تعداد بیشتری فیلم را در زمانی که تعیین شده بود، نگاه کند و در ادامه، تعداد بالاتر شاید امکان ورود فیلم‌های بهتر را در بخش سودای سیمرغ بیشتر می‌کرد.

مهدی صباغ‌زاده:
فیلم اولی‌ها نباید جدا شوند
آقای مهدی صباغ‌زاده که در سال گذشته با فیلم خانه کاغذی در جشنواره حاضر شد و فیلم‌هایی چون راه بهشت، راننده تاکسی و‌... را در کارنامه کاری خود دارد، در خصوص تغییری که در تعداد فیلم‌های جشنواره امسال وجود دارد، به صبح‌نو می‌گوید: در ابتدا باید بگویم از جمله موارد مهمی که در هر دوره جشنواره اهمیت دارد، بحث بخشی است که به فیلم اولی‌ها اختصاص داده می‌شود و در این میان به عقیده من جداسازی آن‌ها از فیلم‌های دیگر کار درستی نیست چرا که به هر حال آن فیلم اولی هم به حدی حرفه‌ای بوده که خودش را به جشنواره رسانده است.
تعداد کمتر به نفع فیلم‌هاست
وی ادامه داد: از همین رو اگر این جداسازی بین فیلم اولی‌ها و بخش سودای سیمرغ اتفاق نیفتد، می‌توانم بگویم که کم شدن تعداد فیلم‌ها در مجموع اتفاق خوبی است. این مساله می‌تواند به جشنواره انرژی مضاعفی بدهد و موجب شود تا قضاوت‌ها نیز دقیق‌تر باشند.
صباغ‌زاده با تاکید بر اهمیت کیفیت فیلم‌هایی که انتخاب می‌شوند، گفت: موضوعی که با کم شدن تعداد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، این است که کیفیت کارهای انتخابی در حد جشنواره باشد، نه اینکه فیلم‌های بی کیفیت و سبک بین همین تعداد راه پیدا کند. جشنواره یعنی نخبه‌گرایی؛ فیلم‌های خوب و آثاری که پتانسیل حضور در چنین فضایی را داشته باشند. از همین رو باید با کاهش تعداد در بحث انتخاب فیلم‌ها نیز دقت لازم اتفاق بیفتد.

جهانگیر کوثری:
استاندارد جهانی جشنواره‌ها 22 فیلم است
جهانگیر کوثری نیز که سال گذشته با فیلم فراری در مقام تهیه‌کننده در جشنواره حاضر شد، در این خصوص در گفت‌و‌گو با «صبح نو» بیان کرد: 20 تا22 فیلم تعداد معمولی است که طبق استانداردهای دنیا باید در هر جشنواره‌ای لحاظ شود و در سال گذشته اتفاقی که برای تعداد کارها افتاد، اشتباه بود و اغلب سال‌ها شیوه درستی که باید تقریباً رعایت می‌شد.
وی ادامه داد: در سال گذشته برای آن که رضایت عمومی بین اهالی سینما ایجاد شود و مسوولان امر بتوانند همه را راضی کنند، تعداد بیشتری از فیلم‌ها را پذیرفتند و این اتفاق به عقیده من اشتباه  بود. به همین دلیل همان قانون قبلی که در جشنواره‌های دیگر رخ داد و شامل حدود 22 کار بود، خوب است که امسال هم اجرا شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین