334
چهارشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۶
13

خبر

تک و پاتک مقام ایرانی و مدیرعامل تلگرام جلوی چشم میلیون‌ها کاربر

نفرت‌پراکنی ممنوع!

جدیدترین رفت و برگشت میان مقامات ایرانی و مدیرعامل تلگرام آن هم به‌طور علنی و جلوی چشم میلیون‌ها کاربر نشان می‌دهد که این پیام‌رسان هنوز جا پای محکمی در حاکمیت پیدا نکرده است.

صبح نو

تک و پاتک مقام ایرانی و مدیرعامل تلگرام جلوی چشم میلیون‌ها کاربر

نفرت‌پراکنی ممنوع!

جدیدترین رفت و برگشت میان مقامات ایرانی و مدیرعامل تلگرام آن هم به‌طور علنی و جلوی چشم میلیون‌ها کاربر نشان می‌دهد که این پیام‌رسان هنوز جا پای محکمی در حاکمیت پیدا نکرده است.

 ساعت هنوز به نیمه‌های ظهر روز هفدهم خردادماه 1396 نرسیده بود که اخبارش در شبکه‌های مختلف مجازی دست به دست می‌شد. تروریست‌ها به ساختمان مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان تهران یورش برده و با سلاح سبک، حاضران در ساختمان ارتباطات مردمی و بعضی نیروهای حفاظت را به گلوله بسته بودند. در ادامه هم راهی شده بودند که از صحن علنی مجلس سر در بیاورند اما به در بسته خوردند. با این حال در یکی از طبقات ساختمان گیر افتادند و حالا مانده بودند میان انبوهی از نیروهای امنیتی که کل ساختمان را محاصره کرده بودند. هُرم ماجرا تقریباً خوابیده بود. تروریست‌ها هم در گوشه یکی از طبقات مشغول وقت‌کشی بودند.
کسی این میان اما حواسش نبود که نقطه محل درگیری پوشش مخابراتی دارد و این می‌تواند برای استفاده تبلیغاتی تیم چند نفره تروریست‌ها آن هم با سلاح سبک یک امتیاز محسوب شود تا صدایشان را به گوش خیلی‌های دیگر هم برسانند و در نهایت همین اتفاق هم افتاد. هنوز ساعتی از ماجرا نگذشته بود که فیلم کوتاهی از رجزخوانی و تیراندازی یکی دو نفر از تروریست‌ها به کارمندان درون ساختمان در کف شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخید. یک شبکه ارتباطی و بلندگوی قوی تبلیغاتی که احتمالاً با یک تدبیر کوچک از پیش اندیشیده شده مثل کور کردن پوشش مخابراتی در آن منطقه در همان ابتدا می‌توانست در نطفه خفه شود.
این اما همه ماجرا نبود. پیگیری‌های بعدی حاکی از آن بود که شبکه ارتباطی تروریست‌ها از یکی دو هفته قبل از اجرای عملیات و چک کردن جزئیات و هماهنگی‌ها، همگی در بستر یکی از پیام‌رسان‌هایی انجام گرفته بود که از قضا این روزها محبوب‌ترین اپلیکیشن پیام‌رسان در میان ایرانیان است و ایرانیان به تنهایی حدود نیمی از کاربران این پیام‌رسان را در دنیا تشکیل می‌دهند. تلگرام با آن همه قابلیت‌های جذاب و دهان پرکن حالا تبدیل به سنگ بنای اولیه یک شبکه ارتباطی امن برای تیم تروریست‌های تکفیری شده بود.
باید به ایران بیایید
پیام‌رسان تلگرام از پیش از سال تاکنون با حاشیه‌ها و تکانه‌های متعددی روبه‌رو بوده است. مصوبه سال گذشته شورای عالی فضای مجازی، پیام‌رسان‌های خارجی را که در ایران فعالیت می‌کنند، موظف کرده است که سرورهای حاوی اطلاعات کاربران ایرانی خود را به داخل خاک ایران منتقل کنند. مصوبه‌ای که بیش از همه خطابش به تلگرام بود. پیام‌رسانی که نیمی از 100 میلیون کاربر آن داخل ایران قرار دارند و گردش مالی و اطلاعات بالایی را برای شرکت روسی‌الاصلِ مستقر در برلینِ آلمان فراهم آورده است. بعد از این مصوبه، رفت و برگشت‌های رسانه‌ای بسیاری میان مدیران تلگرام و مقامات ایرانی رخ داد.

دعوا بر سر CDN
وزیر ارتباطات دولت یازدهم در سال گذشته از موافقت مدیران تلگرام برای همکاری با دولت ایران خبر داده بود. خبری که البته معمولاً پاول دوروف مدیرعامل تلگرام آن را در توئیتر شخصی خود تکذیب می‌کند. در نهایت اما این تلگرام بود که تن به همکاری با مقامات ایرانی داد. اطلاعات پراکنده حاکی از آن است که این پیام‌رسان بعضی از سرورهای CDN خود را به داخل خاک ایران منتقل کرده است. منابع داخلی هم این خبر را تأیید می‌کنند. طبق بعضی اخبار، این سرورها در یکی از نقاط مرکزی تهران مستقر شده‌اند. دعوای اصلی اما بین مدیران تلگرام و مقامات ایران، در نحوه تعریف سرورهای ارائه محتوای CDN بود.
ایرانیان این سرورها را همان سرورهای اصلی می‌دانند و سعی در آن دارند که نفس انتقال این سرورها به داخل خاک ایران را اجرایی شدن مصوبه خردادماه سال گذشته شورای عالی فضای مجازی معرفی کنند.
 در مقابل مدیران تلگرام اما همواره با پذیرفتن این نکته مخالفت می‌کنند که سرورهای CDN همان سرورهای اصلی بوده و با انتقال به داخل خاک ایران همه چیز تمام شده است. طبق روایت مدیران تلگرام، CDNها بخشی از سرورهای عرضه توزیع محتوا هستند که صرفاً رونوشتی از اطلاعات سرور اصلی روی آنها ذخیره شده و برای سرعت بیشتر دسترسی کاربر به اطلاعات، طراحی می‌شوند. طبق این روایت، مقامات ایرانی هنوز دخالتی برای اعمال حاکمیت روی تلگرام ندارند و این شرکت صرفاً بر اساس گزارش کاربران خود با مصادیق غیراخلاقی برخورد می‌کند.
نفرت‌پراکنی ممنوع!
آخرین مورد رفت و برگشت میان دو طرف یکشنبه همین هفته اتفاق افتاد. آقای محمدجواد آذری جهرمی، وزیر جوان ارتباطات در توئیتی خطاب به پاول دوروف که اتفاقاً او هم در توئیتر حضور دارد، ضمن حمایت از جریان آزاد اطلاعات در کشور متبوعش اما از نفرت‌پراکنی‌هایی که بر بستر تلگرام اتفاق می‌افتد انتقاد کرد. اشاره آقای وزیر به حواشی اخیری است که در رابطه با رییس قوه قضائیه و در یکی از کانال‌های تلگرام اتفاق افتاده و واکنش بسیاری از فعالان و سیاسیون از جمله وزیر اطلاعات را برانگیخت.
این اتفاق اهمیت دوباره اعمال حاکمیتی بر تلگرام و دیگر پیام‌رسان‌هایی را که درون ایران فعالیت می‌کنند، به ذهن متبادر می‌کند. امری که محدود به مرزهای سرزمینی ایران نیست. هفته گذشته بود که سه غول ارتباطی بزرگ فضای نت (فیس‌بوک، گوگل و توئیتر) برای توضیح درباره سوءاستفاده‌های احتمالی روسیه از بستر این شبکه‌ها علیه منافع ملی آمریکا احضار شدند.
روسیه هم چندی قبل تلگرام را برای فعالیت در جامعه اتباع روس ملزم کرده بود که قوانین ارتباطی و رسانه‌ای این کشور را امضا کند. حالا بعد از اتفاقی که منجر به تولید یک رویداد و بحران سیاسی در کشور شده، مجدداً توجه‌ها به این سمت جلب شده که اعمال حاکمیتی برای موارد این چنینی چگونه اتفاق خواهد افتاد و ساز و کار آن چگونه خواهد بود.

در جست‌وجوی راه‌حل پایدار
هرچند بلوکه و فیلتر کردن این نرم‌افزارها می‌تواند به یکباره بازار و چرخش اصلی اطلاعاتی و مالی شرکت‌های متبوع را دچار اختلال‌های جدی کند اما نباید از یاد برد که فیلتر کردن، چاره جدی و اساسی برای حل این مشکل نیست چرا که بعد از بستن احتمالی تلگرام، مهاجرت مجازی کاربران ایرانی به سمت یک پیام‌رسان دیگر رخ خواهد داد. اتفاقی که دقیقاً در مورد وایبر و مهاجرت به تلگرام افتاد. به رفت و برگشت رسانه‌ای اخیر وزیر ارتباطات و مدیرعامل تلگرام باز گردیم.
 پاول دوروف در پاسخ به آذری جهرمی نوشته بود: «قواعد تلگرام خشونت پراکنی و اظهارات نفرت پراکن را ممنوع می‌کند. ما برای گزارش محتوای عمومی که ناقض این قانون است به گزارش کاربرانمان تکیه می‌کنیم.» این یعنی فعلاً برای مدیران تلگرام چیزی بالاتر از «گزارش کاربران» وجودندارد.

 

captcha
شماره‌های پیشین