334
چهارشنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۶
1
سرمقاله

دشمن مردم

نفوذ خبرنگار «صبح‌نو» در جنجالی‌ترین تاکسی‌یاب آنلاین

این روزها پشت فرمان «اسنپ» چه خبر است؟

هشدار دادستان، ابراز تأسف وزیر ارتباطات و البته ماجرای تأسف آور آزار یکی از مسافران توسط راننده تاکسی یاب اینترنتی «اسنپ»، این اپلیکیشن جابه‌جایی مسافر را به جنجالی‌ترین کسب و کار این روزها تبدیل کرده است. اپلیکیشنی نوپا که در مدت کوتاهی به پدیده‌ای اجتماعی تبدیل شد و با اقبال چشمگیر مخاطبان، توانست به امپراتوری آژانس‌های اتومبیل کرایه و تاکسی‌های دربستی پایان دهد. اتفاقی که از پس چالش‌هایی سخت و جنجال‌هایی مختلف پیش آمد و عبور مدیران اسنپ از آن روزهای سخت، سبب گسترش روزافزون این کسب و کار شد تا کم کم، آن را به یکی از غول‌های تجارت الکترونیک تبدیل کند. با این حال، اسنپ هم مانند همه کسب و کارهای نوپا، ایرادات بزرگ و کوچکی دارد که این اپلیکیشن را دچار چالش می‌کند. آنچه می‌خوانید، حاصل سه ماه حضورخبرنگار «صبح نو» در لباس «راننده اسنپ» است که تلاش کرده برخی فرصت‌ها و چالش‌های این کسب و کار نوپا را روایت کند. ذکر این نکته البته ضروری نیست که این گزارش با نام مستعار نوشته شده است!

دو توافق پرابهام هسته ای

از سعدآباد تا برجام حلوایی که دهان را شیرین نکرد

سخنان اخیر رییس جمهور در دانشگاه تهران، دوباره حافظه تاریخی خیلی‌ها را حساس کرده تا ضمن مرور گذشته، نحوه تعامل یک تفکر خاص داخلی با غربی‌ها، قدری واقع‌بینانه‌تر به آنچه با عنوان «برجام» میان ایران و غرب گذشته است، نگاهی بیندازند.

بهاء الدین خرمشاهی در گفت وگو با «صبح نو» مطرح کرد

حافظ؛ نوتر از فروغ و شاملو

ذهــن و زبان حــافظ، حـــافظ‌نامه، چهارده روایت، حافظ حافظه ماست، برگزیده و شرح اشعار حافظ، فال های شگفت‌انگیز حافظ، چشمه خورشید و... مهم‌ترین آثار استاد بهاء‌الدین خرمشاهی با موضوع حافظ‌اند که در ابتدای دهه هشتم عمر به سر می‌برد. به مناسبت 20 مهرماه روز بزرگداشت حافظ، سراغ وی رفتیم تا بدانیم چرا با گذشت زمان و تغییرات پی‌درپی آدمی و هستی، دیوان حافظ رنگ کهنگی به خود نمی‌گیرد و همچنان نوست و حرف برای گفتن دارد.

دوگانه صلح و جنگ یا حق و باطل

تبعیض آموزشی

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با چند سینماگر درباره کاهش تعداد فیلم‌ها در جشنواره سی‌وششم

خلوت شدن جشنواره خوب است؟!

جشنواره فیلم فجر همیشه از جمله پرسر‌و‌صدا‌ترین رخدادهای سینمایی است که هر ساله با ماجراها و حواشی مختلفی همراه می‌شود.

استاد«نادرمشایخی»ازتجربه‌بازیگری‌اش‌به«صبح‌نو»‌می‌گوید

موزیسین‌حتمانبایدلاکچری‌باشد

سریال «نوار زرد» به کارگردانی آقای پوریا آذربایجانی و تهیه‌کنندگی آقای محمدرضاشفیعی، روی آنتن تلویزیون رفته که نکته قابل توجه آن حضور آقای نادرمشایخی، موزیسین مشهور در یکی از نقش‌های این مجموعه است.

سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گو با «صبح نو»:

ترامپ وارد بازی بی بازگشت نشود

آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه، در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره احتمال تأیید پایبندی ایران به برجام توسط ترامپ، گفت: «پیش بینی می‌شود ترامپ پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند و برجام را به کنگره ارجاع دهد. ترامپ می‌خواهد از خود را تناقض و تضادی که در آن گرفتار است، نجات دهد چراکه تاکنون مجبور بود تا هر سه ماه پایبندی جمهوری اسلامی را به برجام تأیید کند، از سویی دیگر اما حملات و جنگ روانی خود علیه ایران را ادامه داده و آن را تشدید می‌کرد.»

گزارش «صبح نو» از اقدام نوآورانه پلیس مینودشت برای کودکان

وقتی ماشین پلیس دفتر نقاشی شد

«شبا که ما می‎خوابیم، آقا پلیسه بیداره» این شعر، زمزمه کودکانه مشترک بسیاری از نسل‏هاست. برای کودکان، پلیس‏ها قهرمان‎ هستند. خیلی از آنها حتی دوست دارند که در آینده، زمانی که بزرگ شدند، لباس فرم پلیس را بر تن کنند و سوت پلیسی در دهان بگذارند اما تا کودکان بزرگ شوند، ذهنیت دیگری از پلیس در ذهن‌شان نقش می‏بندد. در سال‏های اخیر، پلیس‎ها در تلاش‌اند تا تصویر دیگری از خود را نشان دهند. برای این کار هم ایده ‏ها و کارهای خارق‏العاده‏ای انجام داده‏اند. به مناسبت هفته ناجا و کارهای خارق ‏العاده جدید پلیس، سراغ تصویرسازان چهره جدید ناجا رفته ‏ایم.

تک و پاتک مقام ایرانی و مدیرعامل تلگرام جلوی چشم میلیون‌ها کاربر

نفرت‌پراکنی ممنوع!

جدیدترین رفت و برگشت میان مقامات ایرانی و مدیرعامل تلگرام آن هم به‌طور علنی و جلوی چشم میلیون‌ها کاربر نشان می‌دهد که این پیام‌رسان هنوز جا پای محکمی در حاکمیت پیدا نکرده است.

صبح نو

سرمقاله

دشمن مردم

رخدادهای اجتماعی‌ای که در صورت ناهنجاری یا خراب‌کاری بروز می‌کنند، معمولاً سازه‌های عمومی و خدماتی مرتبط با مردم را نشانه می‌گیرند؛ مانند آنچه در جریانات 88 با عنوان آتش‌زدن سطح زباله‌ها و تخریب بانک‌ها و اتوبوس‌های شهری و تاکسی‌ها، خود را بازتاب می‌داد. عاملان این‌گونه رفتارها، اکثراً می‌خواهند این‌گونه وانمود کنند که اقدام‌شان واکنشی است به یک واقعه یا گفتار یا مفهومی که نمی‌پسندند و آن‌ها می‌خواهند از این طریق پیام اعتراض خود را به دیگران منتقل کنند؛ در حالی‌که نتیجه و پیامد کارهای اخلال‌گرایانه آن‌ها، مستقیم با منافع مردم در تضاد قرار گرفته و در نهایت خدمات‌رسانی را مختل می‌سازد. به ویژه این‌که چنین اقداماتی از ناحیه یک دلقک و با دلقک‌بازی او به سمت دشمنی با مردم هدایت شود. آنچه در این مجال قابل توجه است، بروز توجهات و هشدارهای امنیتی است. در اواخر سال87 و ماه‌ها قبل از بروز فتنه بزرگ 88، نوع دیگری از این اقدامات ضدمردمی در کشور مشاهده می‌شد که در آن دوران، فاقد معنا و محتوای روشنی بود و کمتر کسی تصور می‌کرد که چنین حرکتی، زمینه‌ساز ایجاد یک شبکه گسترده و آزمایشی برای سنجش کارایی اخلال‌گران و در برابر آن‌ها، مجریان قانون است و نهایت آن شد که نباید. اقدامات خراب‌کارانه و ایذایی محدود را که تداعی‌کننده برنامه‌ریزی‌های تکفیری‌هاست، می‌توان در چنین چارچوبی بررسی کرد و این آگاهی را مجدداً دامن زد که امنیت، بزرگ‌ترین موهبتی است که ایران در میانه کشورهای آشوب‌زده منطقه، از آن برخوردار است و چه بسیارند بدخواهانی که می‌خواهند با سوژه‌سازی اجتماعی، اهداف شوم سیاسی و ضدملی خود را عملی سازند.

 

captcha
شماره‌های پیشین