333
سه شنبه، ۱۸ مهر ۱۳۹۶
2
وزارت اطلاعات اعلام کرد

دستگیری چند تروریست در ایام محرم

چه کسانی از ارز 4هزار تومانی سود می‌برند

طمع دلاری

کمتر کسی افزایش یک شبه دلار به 4200 تومان در دی ماه سال گذشته را از یاد برده است؛ همان روزهایی که آقای ولی الله سیف، سکاندار بانک مرکزی باز هم سکوت کرد تا قیمت بالا برود و پس از آن، وارد عمل شد و تلاش کرد تا با تزریق ارزی که برخی از آن به تنظیم بازار 5 هزار میلیارد تومانی بازار ارز یاد می‌کنند، بازار را آرام کند؛ اکنون هم درست همان صحنه‌ها در حال تکرار شدن است.

ظریف:اقدام متقابل را طراحی کردیم

صبح نو

چه کسانی از ارز 4هزار تومانی سود می‌برند

طمع دلاری

کمتر کسی افزایش یک شبه دلار به 4200 تومان در دی ماه سال گذشته را از یاد برده است؛ همان روزهایی که آقای ولی الله سیف، سکاندار بانک مرکزی باز هم سکوت کرد تا قیمت بالا برود و پس از آن، وارد عمل شد و تلاش کرد تا با تزریق ارزی که برخی از آن به تنظیم بازار 5 هزار میلیارد تومانی بازار ارز یاد می‌کنند، بازار را آرام کند؛ اکنون هم درست همان صحنه‌ها در حال تکرار شدن است.

قیمت دلار بالا رفته و از مرز 4 هزار تومان گذشته است. هر روز هم قیمت با نوسان، بالا می‌رود و سودای گرانی دارد و باز هم رییس کل بانک مرکزی سکوت کرده و هیچ اقدام عملی در بازار انجام نمی‌دهد. گویا این، ترفندی برای این شده که نرخ را یکسان سازی و بساط ارز چندنرخی را جمع کند.
واقعیت آن است که دلار که دی ماه سال گذشته به یکباره جهش را تجربه کرد، بعد از تزریق دلارهای دولتی به بازار، باز هم به رقم قبل از جهش برنگشت و چند پله‌ای صعود قیمتی را تجربه کرد. حال هم گویا بانک مرکزی می‌خواهد همان سناریو را تکرار کند تا بلکه فاصله ارز مبادله‌ای و بازار آزاد را اندکی دیگر از بین ببرد. همان کاری که بخش‌های دیگر سناریوی آن را به تدریج از سوی بانک مرکزی در حال اجرایی شدن است.
 اول او بعد از افزایش قیمت ارز در سال گذشته و البته با کنترل بیشتر قیمت تا ایام انتخابات، تلاش کرد که قیمت را آهسته آهسته پیش برد؛ اما بعد از انتخابات، تقریباً روزی نیست که بانک مرکزی قیمت ارز مبادله‌ای را بالا نکشد؛ بنابراین اکنون قیمت ارز مبادله‌ای نسبت به دی ماه سال گذشته بالا رفته است. تمام این‌ها در شرایطی است که بانک مرکزی حتی ارز مسافرتی را هم حذف و تلاش کرد در کنار این، فهرست کالاهای مشمول ارز مبادله‌ای را هم روز به روز کاهش دهد.
اکنون اما این اقدامات کافی نیست؛ به این معنا که دوباره قیمت بالا کشیده شده و یکی از سناریوهای محتمل این است که قیمت ارز از سوی سیاستگذار ارزی قرار است تعدیل شود و کم کم به سمت افزایش حرکت کند. در این میان البته نباید آثار تورمی نرخ دلار را هم فراموش کرد؛ هر چه باشد وقتی که نرخ دلار بالا می‌رود، تورم انتظاری هم شکل گرفته و شرایط را به گونه‌ای پیش می‌برد که قیمت بسیاری از کالاها بالا رود؛ پس باید دید که بانک مرکزی چقدر بر حفظ این نرخ بالای دلار تاکید دارد و آیا در روزهای آینده اقدامی انجام خواهد داد که بتوان کنترل گر تورم ناشی از افزایش نرخ ارز در بازار باشد.
البته کاهش نرخ سود بانکی قبل از تک نرخی کردن ارز نیز یکی از سیاست‌های اشتباه بانک مرکزی بود که در افزایش نرخ ارز تأثیر بسزایی داشته است؛ چراکه این اقدام باعث خروج سپرده‌ها از بانک‌ها و حرکت سپرده‌‌های بانکی به سمت بازار ارز به امید سود بیشتر شد. احتمال خروج سپرده‌های مردم از بانک‌ها در نیمه دوم امسال نیز بیشتر است و این سرمایه‌ها به سمت سفته‌بازی ارز حرکت می‌کند. ماهیت پول حرکت به سمت سود بیشتر است، پس اگر سود بیشتر در سپرده‌گذاری بانکی باشد، پول به آن سمت حرکت می‌کند و اگر سود بیشتر در خریدوفروش ارز و یا مسکن باشد، باز هم پول به آن سمتی حرکت می‌کند که سود بیشتری کسب کند.
در این میان، بر اساس گزارش‌های دریافت شده سالانه به‌طور متوسط ۱۰ میلیارد دلار، برای تنظیم بازار ارز به بازار تزریق می‌شده است؛ البته این رقم به شکل متوسط بوده و در برخی سال‌ها بیشتر و در برخی سال‌ها کمتر بوده است. معمولاً تزریق ارز، با قیمت پایین‌تر از نرخ تعادلی صورت می‌گیرد و اصولاً توسط برخی از نهادهای خاص به بازار تزریق می‌شود. این تفاوت قیمتی در هر سال باعث می‌شود حدود هزار میلیارد تومان از تفاوت قیمتی نرخ ارز نصیب برخی جریان‌های خاص شود.
رقم قابل توجهی که می‌تواند برخی از چالش‌های اقتصادی را در دیگر بخش‌های مرتفع کند، تنها برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز هزینه می‌شود. آفت دیگر، هنگامی است که با کنترل نرخ اسمی ارز، برای ارزان‌سازی کالاهای وارداتی، در حقیقت انگیزه برای افزایش واردات بیشتر می‌شود. این در حالی است که ثابت نگه داشتن نرخ اسمی ارز و در واقع کاهش نرخ واقعی ارز ، باعث ایجاد دست‌انداز برای توسعه صادرات در کشور است؛ اما اگر نرخ اسمی ارز، در یک محدوده مشخص به سمت قیمت واقعی خود حرکت کند، یک علامت مثبت به صادرکنندگان ارائه می‌شود که تمرکز اقتصاد، بر حمایت از صادرات و کاهش واردات در کشور است.
با این سیاست ارزی دولت، کارشناسان می گویند که نرخ ارز به حدود 5 هزار تومان برسد که به دنبال آن نیز تورم  25 درصدی برای اقتصاد کشور تا پایان سال جاری پیش بینی و به تبع آن رکود بیشتر دامن‌گیر اقتصاد می‌شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین