332
دوشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۶
6
خط و نشان سخنگوی قوه قضاییه برای برخورد با پرونده مؤسسات مالی و اعتباری

محسنی اژه‌ای: مجبوریم ورود کنیم

آمارها از کاهش مصرف دخانیات خبر می‌دهند

مشاهده دود سفید از خانه سیاه سیگاری‌ها

«مصرف سیگار در کشور سالانه جان 50 تا 55 هزار نفر را می‌گیرد و این در حالی است که قیمت سیگار در ایران نسبت به کشورهای دیگر دنیا بسیار پایین‌تر است و خود این موضوع عاملی شده تا مصرف کنندگان این ماده مهلک، تمایلی برای کاهش مصرف یا حتی ترک آن نداشته باشند و هرساله هزینه‌های سنگین درمانی و بهداشتی را به کشور تحمیل کنند.» این‌ها و جمله‌هایی شبیه به این را بارها طی سال‌های اخیر دیده و شنیده‌ایم؛ اما لابه‌لای این آمار و ارقام ترسناک و سیاه، خبری رسیده است که شاید خوب‌ترین خبر این روزها در حوزه اجتماعی باشد؛ خبری که می‌گوید، سیگاری‌ها کمتر شده‌اند.

صبح نو

خط و نشان سخنگوی قوه قضاییه برای برخورد با پرونده مؤسسات مالی و اعتباری

محسنی اژه‌ای: مجبوریم ورود کنیم

سخنگوی قوه قضاییه دیروز در نشست خبری، دوباره درباره پرونده موسسه‌های مالی و اعتباری سخن گفت. موضوعی که هنوز به سرانجام مشخصی نرسیده است و هرچندروز یک بار تجمع‌های مالباختگان مقابل بانک‌ها و موسسه‌های معرفی شده نشان می‌دهد که قصه موسسه‌های اعتباری سر دراز دارد.
شاید به همین خاطر باشد که حجت الاسلام «غلامحسین محسنی اژه‌ای» دیروز با صراحت از ورود قوه قضاییه به این پرونده‌ها گفت.
سخنگوی قوه قضاییه در بخشی از نشست خبری هفتگی‌اش با رسانه‌ها، با اشاره به پرونده موسسه‌های مالی و اعتباری غیر مجاز گفت:«در رابطه با تعاونی‌های اعتبار که یا بدون مجوز کار کردند یا با مجوز خلاف کار کردند، قوه ناچار است وارد شود و تا جایی که ممکن است پول مردم از بین نرود. قوه قضاییه کسری سایر دستگاه‌ها را برای دفاع از حقوق مردم تحمل می‌کند.
 در مورد این پرونده‌های اخیر مثل تعاونی فرشتگان یا کاسپین در طول ماه‌های اخیر فقط سه بار شخص رییس قوه قضاییه تشکیل جلسه
داده است.»
او با اشاره به پرونده ثامن الحجج هم گفت: «٩٩ درصد کارهای این پرونده انجام شده، اما کارهای کیفری‌اشباقی مانده است.»
آقای سخنگو، به اعطای تسهیلات غیرمتعارف به یکی از مرتبطان با پرونده فسادهای بانکی هم اشاره کرد و با بیان این که برخی از بانک‌ها وظیفه جدی خود را انجام نمی‌دهند، گفت: «بخشی از منابع بانک‌ها در اختیار عده محدودی قرار می‌گیرد و در جای خود مصرف نمی‌شود و پول به بانک برنمی گردد که در این باره کوتاهی جدی از ناحیه بانک‌ها وجود دارد. یکی از افرادی که فساد بانکی داشته دستگیر شد و با 14 بانک مرتبط بوده و بیش از 30 هزار میلیارد ریال بدهی دارد که حدود 16 هزار میلیارد ریال آن معوق است. 14 بانک به او تسهیلات داده بودند که معوق شده است، باید ببینند که از چه رانتی استفاده کرده است.»
وی افزود: «کسی که این مقدار بدهی دارد، قطعاً قدرت، رانت و نفوذ دارد که از 14 بانک تسهیلات گرفته است. تسهیلات معوق داشته و جالب اینکه باز هم تسهیلات گرفته است. متاسفانه در این موارد تا زمانی که قوه قضاییه وارد نشود، خود بانک‌ها اقدام جدی نمی‌کنند.»
محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اینکه یکی از اعضای تحقیق و تفحص مجلس در خصوص پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان گفته که گزارش این هیات در رابطه با این پرونده تمام شده و احتمال فرار متهمان وجود دارد، آیا گزارشی از مجلس به قوه قضاییه ارجاع شده است گفت: «اینکه احتمال دارد برخی فرار کنند، درست نیست؛ زیرا همه کسانی که در مظان اتهام بودند با قرار آزاد شدند و اقدامات تامینی مناسب
انجام شده است.
 تا هفته گذشته چیزی از مجلس به قوه قضاییه وارد نشده بود و اگر اخیراً هم رفته باشد از آن اطلاع ندارم. هنوز هم پرونده به دادگاه نرفته است، البته بخشی از پرونده نیاز به کار کارشناسی دارد. متاسفانه کارشناسی‌ها زمانبر است و همین امر باعث طولانی شدن رسیدگی‌ها
شده است. پرونده‌هایی مانند بانک سرمایه و صندوق فرهنگیان و... کارش زیاد است.»
او در پاسخ به سوالی درباره اقدامات قوه قضاییه در پیشگیری از وقوع جرم گفت: از مواردی که سبب جرم می‌شوند، بیکاری و مواد مخدر و ... هستند. از سوی دیگر قوه قضاییه زمینه‌های جرم و فساد را در سیستم بانکی و ... بررسی و شناسایی کرده است و در جهت رفع روزنه‌های موجود تلاش می‌کند و یکی از وظایفش آموزش و هشدار و ... است.
شاید این اشاره سخنگوی قوه قضاییه، تلنگری به بانک مرکزی و نهادهای دیگری باشد که عملکردهایشان در پرونده موسسه‌های مالی و اعتباری، دستگاه قضایی کشور را «وادار» به ورود به این موضوع کرده است. اقدامی که اگر نتیجه بخش باشد، می‌توان گفت پس از مدت‌ها، خواب راحتی را برای مالباختگان این موسسه‌ها به ارمغان خواهد آورد و آنان را پس از مدت‌ها انتظار، به راه حلی سریع و مطمئن برای بازپس گیری اموال‌شان
خواهد رساند.

captcha
شماره‌های پیشین