332
دوشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۶
4
حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در نشست خبری مطرح کرد

عدم محدودیت جدید برای رییس دولت ‌اصلاحات

درخواست آمریکا از استرالیا برای تحویل بانوی ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها

«نگار» منتظر نجات

دستگیری یک شهروند ایرانی مقیم آمریکا، یکی از اقدامات خصمانه دولت ترامپ بود و برای نخستین بار یک بانوی ایرانی بنا بر تقاضای استردادی که دولت آمریکا داده بود، از سوی دولت استرالیا دستگیر و بازداشت شد.

صبح نو

درخواست آمریکا از استرالیا برای تحویل بانوی ایرانی متهم به دور زدن تحریم‌ها

«نگار» منتظر نجات

دستگیری یک شهروند ایرانی مقیم آمریکا، یکی از اقدامات خصمانه دولت ترامپ بود و برای نخستین بار یک بانوی ایرانی بنا بر تقاضای استردادی که دولت آمریکا داده بود، از سوی دولت استرالیا دستگیر و بازداشت شد.

«نگار قدسی کنی» یک شهروند ایرانی مقیم استرالیاست که به اتهام نقض قوانین تجاری ایالات متحده، از ۱۶ ژوئن ۲۰۱۷ از سوی مقامات قضایی استرالیا بازداشت شده است. این بانوی ایرانی اما هنگام دستگیری باردار بوده و اکنون ماههای پایانی بارداری را در زندان می‌گذراند.
مقام‌های استرالیایی تقاضاهای مکرر جمهوری اسلامی ایران برای بهبود شرایط نگهداری او را نادیده گرفته و اخیراً دادگاه رسیدگی کننده، تقاضای آزادی وی با قرار وثیقه را رد کرده است؛ موضوعی که نشانگر نقض حقوق بشر و ادعاهای پوشالی غرب و حامیان آمریکا در این باره است. این برای نخستین بار است که یک بانوی ایرانی بنا بر تقاضای استرداد آمریکا، از سوی دولت استرالیا دستگیر شده و قرار است تحویل واشنگتن شود.

روحانی: هیچ وقت نمی‌گویند که در آمریکا هم 20 نفر ایرانی بی‌گناه زندانی‌اند
در زمان سفر آقای ظریف که از او درباره زندانیان دو تابعیتی در ایران پرسیدند، وزیر امور خارجه گفت: «چندین نفر هم با درخواست آمریکا، در زندان‌های آمریکا و سایر کشور‌ها هستند، آن هم به دلیل نقض تحریم‌هایی که حالا دیگر وجود ندارند که خوب است شما هم از مقامات آمریکایی مطالبه کنید.»
همچنین آقای روحانی رییس جمهور در پایان سفر به نیویورک در نشستی خبری با رسانه‌های
بین المللی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت و احتمال تبادل برخی زندانیان ایرانی و آمریکایی گفت: «افرادی در ایران زندانی هستند و افراد ایرانی هم در آمریکا زندانی هستند. البته آنهایی که شما نام می‌برید از نظر ما ایرانی هستند، چون قانون ایران دو تابعیتی را نمی‌پذیرد. آن‌ها هم ایرانی هستند.»
وی افزود: «همیشه این تأسف را می‌خورم که سؤال می‌کنند و می‌گویند که فلان فرد در ایران زندانی است، چه کار بکنیم؟ هیچ وقت نمی‌گویند که در آمریکا هم 20 نفر ایرانی بی‌گناه زندانی‌اند و برای آنها هم تلاش کنیم. در مسائل انسانی متأسفانه استانداردهای مختلف اجرا می‌شوند و این خوب نیست. باید به فکر همه زندانیان باشیم.»

درخواست قوه قضاییه برای آزادی
شهروند ایرانی محبوس در استرالیا
چندماهی از دستگیری نگار قدسی می‌گذرد اما وضعیت جسمی او سبب نگرانی افکار عمومی شده است بخصوص که این موضوع، یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در دیدار آقای لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر با سفیر استرالیا بود.
آقای  محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر در دیدار سه شنبه 11 مهرماه با ایان بیگز سفیر استرالیا در ایران، گسترش مراودات و همکاری‌های قضایی بین دو کشور، نگرانی عمیق ستاد حقوق بشر، دستگاه قضایی و دولت جمهوری اسلامی ایران را از دستگیری خانم نگار قدس‌کنی و نیز احتمال تحویل وی به آمریکا اعلام کرد. به خصوص با توجه به وضعیت جسمانی نامبرده که باردار است و طبق برخی گزارشات، شرایط روحی و روانی نامساعدی دارد.
دبیر ستاد حقوق بشر تاکید کرد: «اولاً، خانم نگار قدس‌کنی مرتکب اقدامی نشده، بنابراین تقاضای تحویل وی از سوی دولت آمریکا معقول نیست. ثانیاً، انتظار ما این است که با قبول وثیقه ایشان که قریب ۵ سال است در استرالیا زندگی می‌کند، آزاد شود تا بتواند فرزند خود را به سلامتی به دنیا آورد و متعاقباً دستگاه قضایی استرالیا هم پیگیری‌های قانونی خود را عملی سازد. ثالثاً قاضی محترم پرونده در استرالیا صرفاً ادعای آمریکا را مدنظر قرار ندهد و می‌تواند از دستگاه قضایی ما در این زمینه کسب اطلاع کند تا اطلاعات جامع‌تری داشته باشد.»
محمدجواد لاریجانی اظهار داشت: «ما قویاً از دولت استرالیا انتظار داریم که مقدمات آزادی مشارالیه را هر چه زودتر فراهم کند و با هرگونه تحویل ایشان به دستگاه امنیتی آمریکا مخالف هستیم که سابقه بسیار بدی در رفتار با زندانیان به لحاظ عدم رعایت معیارهای حقوق بشری دارد.»

زیاده‌خواهی گستاخانه آمریکا
از سویی دیگر، آقای سیدمحمدجواد ابطحی در خصوص دستگیری خانم نگار قدسی کنی، به خانه ملت گفت:« با توجه به اینکه استرالیا پیوندی استراتژیک با انگلیس و آمریکا دارد و صهیونیست‌ها نیز در آن کشور حضور دارند، دولت این کشور نمی‌تواند موجبات نارضایتی هم‌پیمانان خود را فراهم کند و باید به هر ترتیب سیستم حاکم در آمریکا را از خود راضی نگه دارد.»
ابطحی متذکر شد: «اگر استرالیا این فرد را به ایران تحویل دهد یا بر اساس قوانین داخلی استرالیا این فرد محاکمه شود، از نظر حقوقی می‌توانیم اقدامات سازنده‌تری را انجام دهیم و این کار وجاهت قانونی بهتری دارد. دستگیری یک شهروند ایرانی در استرالیا به دستور دولت آمریکا، تمایل ایالات متحده به محاکمه این فرد در خاک آمریکا، یک زیاده خواهی و گستاخانه است.»
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی گفت:« قوه قضاییه، وزارت خارجه، سازمان‌های مدافع حقوق بشر و پزشکان بدون مرز با توجه به شرایط این خانم که باردار است، باید اقدامات موثری را انجام دهند. جمهوری اسلامی ایران از شهروندان خود در سایر کشورها حمایت می‌کند و تسامح و تساهل در این کار اشتباه بزرگی است که امیدواریم انجام نشود. همچنین آمریکا باید بداند که کاپیتولاسیون نزد ملت ایران یکبار طرد شده و نباید اجازه دهیم کاپیتولاسیون به اشکال دیگری ادامه یابد.»
همچنین به گزارش خانه ملت، آقای علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت دیپلماسی پارلمانی قوه مقننه برای پیگیری این موضوع گفت: «وظیفه اصلی پیگیری این موضوع بر عهده وزارت خارجه است، در عین حال می‌توان این موضوع را از طریق ملاقات‌های پارلمانی دنبال کرد. طبعاً مجلس می‌تواند از دستگاه‌های مسوول بخواهد سریع‌تر و جدی‌تر این موضوع را پیگیری کنند.»

پیگیری موضوع زندانی شدن نگار قدسی کنی
 در کمیسیون امنیت
آقای مرتضی صفاری نطنزی هم با اشاره به زندانی شدن نگار قدس کنی در زندان زنان استرالیا با بیان اینکه تحریم، بهانه محکمی نیست که آمریکایی‌ها دنبال کنند، گفت: دولت استرالیا باید در خصوص روندی که برای نگار قدس کنی در پیش گرفته، پاسخگو باشد مخصوصاً با توجه به اینکه پیگیری وضعیت این خانم با شرایط بارداری وی امری حقوق بشری است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه، قوه مقننه و نهادهای مردمی داخل و خارج از کشور باید کمپینی علیه دولت استرالیا برای این نقض حقوق بشر نسبت به این خانم ایجاد کنند، تاکید کرد: « زندانی شدن نگار قدس کنی و وضعیت نامناسب جسمانی وی در هفته جاری در کمیسیون امنیت ملی و با رایزنی با وزارت خارجه و حضور مسوولان مربوطه بررسی خواهد شد. مجلس باید در این زمینه با وزارت امور خارجه مرتبط شده و از اقدامات صورت گرفته آگاه شود. اگر اقدامات دستگاه دیپلماسی آزادی وی را تأمین نکرد، مجلس به طور جدی به موضوع وارد خواهد شد.»
بر اساس سخنان برخی از مسوولان و کارشناسان حقوقی، اگر این فرد اقدامی غیرقانونی انجام داده، در کشور استرالیا باید محاکمه شود؛ زیرا اصل سرزمینی بودن قوانین جزایی نیز همین وضعیت را اقتضا می‌کند، نه اینکه این فرد در آمریکا مجازات شود. به لحاظ بین‌المللی نیز بر اساس اصل سرزمینی بودن قوانین جزایی، جرم باید در همان محل وقوع رسیدگی شود.همچنین به علت ایرانی بودن این فرد،  ایران هم باید در جریان دادرسی نظارت داشته باشد.

 

captcha
شماره‌های پیشین