331
یکشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۶
5
با حمله مسلحانه به کاخ شاه سعودی در جده

شعله انزجار در شبه جزیره روشن شد

برخی از فعالان فضای مجازی عربستانی روز گذشته درباره کشته شدن دو نفر از نیروهای امنیتی و کشته شدن یک فرد مسلح در نزدیکی کاخ السلام در شهر الجده اخباری را منتشر کردند.

خبر

صبح نو

با حمله مسلحانه به کاخ شاه سعودی در جده

شعله انزجار در شبه جزیره روشن شد

برخی از فعالان فضای مجازی عربستانی روز گذشته درباره کشته شدن دو نفر از نیروهای امنیتی و کشته شدن یک فرد مسلح در نزدیکی کاخ السلام در شهر الجده اخباری را منتشر کردند.

اخبار تأیید نشده از حمله یک فرد مسلح به
کاخ السلام در جده عربستان و کشته شدن دست کم دو نیروی امنیتی در حالی دیروز مطرح شد که با واکنشی از سوی رسانه‌های رسمی سعودیها به این موضوع همراه نشد.
بر اساس گزارش‌ها، فعالان فضای مجازی تصویر فردی را نشان دادند که  روی زمین قرار داشته و از وی به عنوان فرد مسلحی یاد کرده‌اند که توسط نیروهای امنیتی کاخ السلام مورد هدف قرار گرفته است.
کاخ السلام  یکی از مهمترین قصرهای عربستان به شمار می‌آید که در آن نشست کابینه وزیران برگزار وتصمیمات عمده پادشاهی در آن اتخاذ می‌شود. این قصر در مسیر خیابان عبدالعزیز و اندلس شهر جده  قرار دارد که همجواری با فرودگاه بین المللی جده به اهمیت آن افزوده است.
این قصر از عمده فضاهای مجلل سلطنت سعودیهاست که میزبان برخی از نشست‌ها و گفتمان‌های بین المللی است که می‌توان به نشست‌های شورای همکاری خلیج فارس در جده اشاره کرد که سال‌های اخیر در آن برگزار شد.
از سویی دیگر، مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق هم که مردادماه به عربستان سفر کرده بود در کاخ السلام جده با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار کرد. همچنین، سفر مرکل
صدر اعظم آلمان به عربستان و استقبال رسمی از وی در کاخ السلام که اخیراً روی داد، اهمیت این قصر را نشان می‌دهد.
اما حمله افراد مسلح را که صبح روز گذشته در کاخ السلام جده عربستان روی داد، می‌توان جرقه‌های اعتراضات مردمی در عربستان دانست که اخیراً در این کشور به اوج خود رسیده است. دستگیری عده‌ای از فعالان توئیتری و مفتی‌های منتقد نظام سعودی، از این دست رویدادهاست که ماه اخیر در شهرهای مختلف عربستان صورت گرفت و تعداد 40 فعال اجتماعی که در شبکه‌های مختلف اجتماعی نسبت به عملکرد نظام سعودی اعتراض یا انتقادی داشتند، دستگیر و برخی بازداشت شدند.
نظام سعودی که این روزها با انتقادات زیادی از سوی جوامع بین المللی و شهروندانش مواجه شده، در تلاش است تا نگاه‌های منفی به سمت خود را تغییر دهد. از این روست که دست به اقداماتی زد تا مگر شعله انزجار و اعتراضات اجتماعی کاهش یابد که می‌توان به آزاد شدن ورود زنان به ورزشگاه، آزاد بودن رانندگی برای زنان، اجازه ورود موبایل به دانشگاه‌ها توسط دانشجویان خانم و نمایش دادن خوانندگان خانم در شبکه‌های تلویزیونی این کشور اشاره کرد.
حمله به این کاخ را می‌توان به گونه‌ای توصیف کرد که رهبران سعودی از این پس در خطر ترورهای فیزیکی واقع می‌شوند چرا که برخی از وهابیون افراطی نسبت به آزادی این‌گونه موضوعات اجتماعی واکنش‌های منفی نشان دادند و حتی جامعه عربستان شاهد برخوردهای فیزیکی با طیف‌های وهابی در این خصوص بود. نهادینه کردن برخی از رفتارهای اجتماعی در عربستان نیازمند زیرساخت‌های لازم است که آل سعود فرهنگ سازی و بستر لازم را در این باره مهیا نساخته است.
اما نکته دیگری که حائز اهمیت است، سفر اخیر سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی به روسیه است که تلاش کرد تا با شوی سیاسی، سرپوشی بر مشکلات و اختلافات داخلی خود بگذارد و نگاه منتقدان داخلی و خارجی را به سویی دیگر معطوف سازد. شکست‌های آل سعود در سوریه و یمن و حمایت از گروه‌های معارض منطقه که چند سالی است مردم این کشور را درگیر هزینه‌های جاری آن ساخته، موضوعی است که شاه سعودی در تلاش است تا با انعکاس سفرخود به روسیه و امضای قرار دادهای تجاری و نظامی در کاخ کرملین، از آنها عبور کند.
سلمان که برای سفر 3 روزه خود به مسکو دوهتل با قیمت 3 میلیون دلار به طور کامل اجاره کرده بود 1500 خدم و حشم با خود همراه کرد و 150 سرآشپز با بیش از صدها کیلو مواد غذایی به محل اقامتش برد. این‌گونه هزینه‌ها را شاید بتوان
یک دهم هزینه سفرهای شاهانه پادشاهان سعودی به مراکش و جزایر آفریقایی دانست که هر سال به مدت یک ماه صورت می‌گیرد. این‌گونه تعارضات باعث شده تا اعتراضات زیادی از سوی شهروندان عربستان در فضاهای اجتماعی روبه‌رو و حتی در برخی مواقع به اعتراضات خیابانی هم همراه شود.
هر چند خبر حمله به کاخ السلام در جده عربستان از سوی رسانه‌های سعودی تأیید نشده اما در پی این حمله، سفارت آمریکا در این کشور از شهروندان آمریکایی خواست از سفر به جده یا تردد در اماکن عمومی این شهر خودداری کنند. نیروهای امنیتی عربستان سعودی معتقدند تروریستی که به کاخ پادشاه سعودی در جده حمله کرده، تنها نبوده و عملیات جستجو برای شناسایی و بازداشت دیگر عاملان این حمله ادامه دارد.

هانی زاده:
عربستان به سمت جنگ داخلی پیش می رود
آقای حسن هانی زاده، کارشناس امور غرب آسیا، در گفت و گو با روزنامه صبح نو، حمله به کاخ السلام جده را نخستین واکنش فیزیکی جامعه تندروی عربستان به ادعاهای محمدبن سلمان جوان توصیف کرد و گفت:  طرحی که قرار است ولیعهد جوان تا سال 2030  آن را با عنوان عربستان دموکراتیک محقق سازد، با واکنش‌های تند برخی از افراطیون که مخالف این‌گونه تغییرات هستند مواجه شده است. عربستان در این روزها، با واکنش‌های تندی از سوی علما و وهابیون افراطی روبه‌رو شده که می‌توان به سخنرانیها وبیانیه های اعتراض آمیز خطیب مسجدالحرام اشاره کرد که به دستور محمد بن سلمان دستگیر و زندانی شد.
این کارشناس برجسته عرصه رسانه، تصریح کرد: تقابل نظام دموکراتیک و سنتی در عربستان باعث این‌گونه حملات فیزیکی به کاخ السلام شده و این امر هم پیش بینی میشود که با این اعتراضات عربستان در آینده به سوی جنگ داخلی
پیش رود.  
هانی زاده در پاسخ به این سؤال که چرا حمله به کاخ السلام عربستان در رسانه‌های منطقه و جهان بازتاب نیافت، گفت: سکوت رسانه‌های منطقه و جهان می‌تواند به دلیل درخواست عربستان از آن‌ها باشد چرا که ریاض از غربی‌ها خواسته است تا برای موفقیت در اصلاحات اجتماعی، آن‌ها را کمک کنند و به اخباری اینچنین نپردازند.

captcha
شماره‌های پیشین