331
یکشنبه، ۱۶ مهر ۱۳۹۶
1
«خانه دختر» این هفته اکران می شود

هیچکس درباره تغییرات پاسخگو نیست

داستان دنباله‌دار فیلم‌های توقیفی که این روزها خبر آزادی مشروط برخی از آن‌ها به گوش می‌رسد، همچنان ادامه دارد و بعد از عبور تعدادی از آن‌ها از پیچ و خم‌های شورای بازبینی و نظارت، به‌تازگی اخباری مبنی بر آغاز نمایش یکی از این فیلم‌های پر سر و صدا به گوش می‌رسد.

دغدغه معاون اول رییس جمهور در همایش روز عشایر مطرح شد

حمایت جهانگیری از جهانگیری

چند روزی است که خبر دستگیری برادر معاون اول رییس جمهور، آن هم درست برادر فردی که خود داعیه مبارزه با مفاسد اقتصادی را از چهار سال قبل سر داده، در فضای مجازی و رسانه‌ها پیچیده و دهان به دهان می‌چرخد.

زمزمه های برقراری دوباره سفر عمره به گوش می رسد

فراموشی تلخ در خط تهران - جده

تجاوز به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده درجریان یکی از سفرهای عمره، اتفاقی بود که بحران در روابط ایران و عربستان سعودی را به اوج خود رساند و اعزام زائران ایرانی به سفرهای عمره را متوقف کرد. چند ماه پس از آن، فاجعه‌های سریالی حج تمتع سال 94 از سقوط جرثقیل در مسجدالحرام گرفته تا فاجعه فراموش نشدنی منا و شهادت بیش از 460 نفر از هموطنانمان سبب شد تا اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی، به کلی متوقف شود. پس از وقفه‌ای یک ساله و با حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌های فراوان، اعزام زائران ایرانی به حج تمتع، امسال از سر گرفته شد. اما مسوولان اعلام کردند که تا تعیین تکلیف ماجراهای تلخ قبلی که منجر به توقف اعزام ایرانیان به عمره مفرده بود، این سفر انجام نخواهد شد. با این حال، به تازگی زمزمه‌هایی از برقراری مجدد این سفر با وجود مبهم ماندن سرنوشت مجازات خاطیان و برخورد دولت سعودی با آنان به گوش می‌رسد. در این باره سراغ چندتن از اعضای فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی رفتیم تا نظر آنان را جویا شویم.

کم کاری دولت در تدوین لایحه، جلسات علنی مجلس را کاهش داد

بحران دستور کار

هیأت رییسه مجلس اعلام کرده است از هفته جاری جلسات علنی در روزهای سه‌شنبه برگزار نمی‌شود و به جای آن، نمایندگان در روزهای سه شنبه در دو نوبت صبح و بعداز‌ظهر در جلسات کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور خواهند یافت.

با حمله مسلحانه به کاخ شاه سعودی در جده

شعله انزجار در شبه جزیره روشن شد

برخی از فعالان فضای مجازی عربستانی روز گذشته درباره کشته شدن دو نفر از نیروهای امنیتی و کشته شدن یک فرد مسلح در نزدیکی کاخ السلام در شهر الجده اخباری را منتشر کردند.

تذکر نمایندگان مجلس به رییس جمهور درباره محصولات تراریخته به کجا می‌رسد

بذرهای سرطان‌زا

در انیمیشن «وال‌ای» انسان‌ها زمین را ترک کرده‌اند، چون هیچ گیاهی در زمین قابلیت رشد ندارد و آن‌ها به دنبال گیاه راهی فضا شده‌اند. گفته می‌شود که جنگ جهانی بعدی هم بر سر مواد غذایی و آب است. شاید به خاطر همین دلایل اولیه باشد که چند سالی است اسم محصولات جدیدی با نام تراریخته که درواقع بذرهایی هستند که توسط دانشمندان تغییر ژنتیکی داده‌ شده‌اند، زیاد شنیده می‌شود. بذرهایی که دیروز به‌عنوان جان‌رسانی تولیدشده‌اند و امروز ثابت‌شده که خود می‌تواند جان‌گیر بشریت باشند. بیش از دو دهه از تولد بذرهای تراریخته می‌گذرد. حال بعد از گذشت این‌همه سال، همه درباره مهلک و کشنده بودن آن حرف می‌زنند. بحث‌هایی که حالا باعث شده تا مجلسی‌ها هم به رییس جمهور درباره آن تذکر دهند.

محمد فیلی از بازی کردن در «مختارنامه» می‌گوید:

میرباقری گفت تو شمر منی!

هنوز هم بعد از گذشت چند سال از اتمام پخش سریال «مختارنامه» اما با فرارسیدن ماه محرم و ایام عزای سیدالشهدا (ع)، شبکه‌های سیما سراغ این سریال تاریخی می‌روند و قسمت‌های مختلف آن را روانه آنتن می‌کنند. در این سریال تاریخی که ساخت آن چند سال به طول انجامید، بازیگران و هنرمندان زیادی ایفای نقش کردند. آقای محمد فیلی یکی از این بازیگران بود؛ کسی که نقش مهمی را در سریال به دوش کشید و «شمر» را در تلویزیون بازنمایی کرد. فیلی اخیراً با حضور در یک برنامه تلویزیونی بخشی از خاطرات جالب خود از پیامدهای بازی در این سریال را بیان کرده است. از کتک خوردن به خاطر ایفای نقش شمر تا بایکوت شدن توسط فرزندانش. آنچه در ادامه می‌خوانید بخش‌هایی از دیدگاه‌ها و خاطرات وی از پذیرفتن این نقش است.

سرمقاله

فرافکنی‌های تازه

شماره‌های پیشین