330
شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۶
3
رییس جمهور آمریکا: به‌زودی خبرهایی درباره ایران خواهید شنید

توطئه ترامپ علیه برجام

«هفته آینده برجام را مغایر با امنیت ملی آمریکا اعلام خواهد کرد» این خبری است که یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش داد و از رایزنی با کنگره برای تهیه طرحی درباره برجام خبر داد؛ خبری که میخ آخر بر تابوت برجام است و تنها چندروزی تا اعلام رسمی آن از زبان ترامپ زمان باقی است.

آینده «بدون اشتغال»

صبح نو

رییس جمهور آمریکا: به‌زودی خبرهایی درباره ایران خواهید شنید

توطئه ترامپ علیه برجام

«هفته آینده برجام را مغایر با امنیت ملی آمریکا اعلام خواهد کرد» این خبری است که یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع آگاه گزارش داد و از رایزنی با کنگره برای تهیه طرحی درباره برجام خبر داد؛ خبری که میخ آخر بر تابوت برجام است و تنها چندروزی تا اعلام رسمی آن از زبان ترامپ زمان باقی است.

زمان مرگ برجام
روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از منابع آگاهی که در جریان راهبرد کاخ سفید در قبال ایران قرار گرفته‌اند، نوشت: «‌دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در هفته آینده ضمن عدم تأیید پایبندی ایران به برجام، این توافق را مغایر با منافع امنیت ملی آمریکا اعلام کرده و سرنوشت آن را به‌دست کنگره خواهد سپرد.»
«خروج ترامپ از برجام» کلید‌واژه پرتکرار این روزهاست که در رسانه‌ها جنجال آفریده است. این خبر اما برای نخستین‌بار در شهریورماه بود که بر سر زبان‌ها افتاد چراکه «جان بولتون» سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، طرح پیشنهادی‌اش برای خروج از توافق هسته‌ای را رسانه‌ای کرد و ترامپ هم به دستور بولتون خروج از توافق هسته‌ای را تدارک دیده است. در بخش برجام، این طرح پیشنهادی خواستار آن است که ترامپ در گزارش جدید به کنگره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نکند، اما با انجام رایزنی‌هایی با کنگره، از بازگشت تحریم‌های رفع‌شده به موجب برجام علیه ایران جلوگیری کند.

سخن آخر ظریف
عملکرد آمریکا در برابر برجام و بدعهدی‌های متعدد آن از یک‌سو و برنامه‌های ترامپ برای یافتن راهکاری برای خروج از برجام به‌گونه‌ای پیش رفت که حتی آقای ظریف وزیرامورخارجه ایران هم در مصاحبه با روزنامه‌های گاردین و فایننشیال تایمز اعلام کرد: «حدس می‌زنم ترامپ در15 اکتبر پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند.»
تنها چهار روز بعد از تأیید پایبندی ایران به برجام، نشریه «فارن‌پالیسی» در 31 تیرماه با انتشار خبری اختصاصی مدعی شد ترامپ بعد از دیداری پرمناقشه با تیلرسون به گروهی از کارکنان مورد اعتماد خود در کاخ سفید دستور داد به بررسی زمینه‌ها برای جلوگیری از تأیید پایبندی ایران به برجام در گزارش سه ماهه بعدی بپردازند. استفاده از بند‌Q، تلاش برای بازرسی از مراکز نظامی ایران که در بند T مورد مناقشه بود تنها چند مورد از برنامه‌های آمریکا برای خروج از برجام و متهم کردن ایران به عدم پایبندی بود.
میخ آمانو بر تابوت برجام
حال اما آمانو که در ابتدا تلاش‌های آمریکا برای متهم کردن ایران و تحریک آژانس برای بازدید از مراکز نظامی ایران را بی‌نتیجه خوانده و بر پایبندی ایران تاکید کرده بود، موضع‌گیری جدیدی کرد، به‌گونه‌ای که روزنامه آمریکایی واشنگتن فری‌بیکن به نقل از چند منبع آگاه نوشت: «آمانو با بیان اینکه آژانس امکانات کافی برای راستی‌آزمایی بند T ضمیمه اول برجام را در اختیار ندارد، آخرین میخ را به تابوت برجام زد. مخالفان توافق هسته‌ای ایران در کنگره آمریکا با این اظهارات به دستاویز جدیدی برای افزایش فشارهای خود علیه این توافق
دست یافته‌اند.»

نامه‌ای به ترامپ
بر اساس گزارش واشنگتن‌پست «‌تصمیم جدید دولت ترامپ به منزله نخستین گامی خواهد بود که می‌تواند در نهایت به بازگشت تحریم‌ها علیه ایران و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 منجر شود.» البته این تصمیم ترامپ برای اعلام عدم پایبندی جمهوری اسلامی به برجام در حالی است که 180 عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به رییس‌جمهور آمریکا از وی خواستند تا به توافق هسته‌ای ایران پایبند باشد و از آن خارج نشود.

آرامش قبل از توفان
در این میان اما به نظر می‌رسد که ترامپ بر تصمیم خود برای خروج از برجام مصر است. رییس‌جمهور آمریکا روز گذشته در نشست با فرماندهان ارشد نظامی کشورش به عزم خود برای بر هم زدن توافق هسته‌ای پرداخت و درباره فرجام برجام در برابر پرسش خبرنگاران گفت: «به‌زودی خبرهایی درباره ایران خواهید شنید.»
ترامپ پس از اتمام این دیدار، همراه با برخی حضار در نشست، برای گرفتن عکس یادگاری در برابر عکاسان و خبرنگاران ایستاد و سخنانی مبهم در خصوص «آرامش قبل از توفان» بر زبان آورد و گفت: «می‌دانید این جمع نماینده چه چیزی است؟ نمی‌دانم. آرامش قبل از توفان.»
ترامپ اگر تا 11 روز دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام نکند و بررسی این مساله را به کنگره بفرستد، قانونگذاران آمریکایی 60 روز فرصت خواهند داشت که درباره بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تصمیم بگیرند.
با توجه به موارد بالا، می‌توان به صراحت از مرگ برجام سخن به میان آورد. در واقع این توافق نیم‌بند که در کما به سر می‌برد تنها 11 روز زمان برای نفس کشیدن دارد و زمان قطعی مرگش را ترامپ به‌زودی اعلام می‌کند.
جاسوس برجام
کارشناسان متعددی درباره عدم توفیق برجام سخنانی مطرح کرده و دلایلی کارشناسی اعلام کردند، اما شاید یکی از مهم‌ترین دلایل شکست برجام را بتوان این دانست که دست ایران در برابر تیم مذاکره‌کننده رو بود و به همین دلیل هم بده بستان صورت گرفته بیشتر به نفع طرف غربی بود و عملاً آمریکا و اروپا بودند که روند مذاکرات و نتیجه آن را تعیین کردند.
مشخص بودن سیاست‌های ایران برای 1+5 بی‌ربط به وجود یک جاسوس در تیم مذاکره‌کننده ایرانی نیست، اینکه یک عضو تیم مذاکره‌کننده درباره برجام به جرم جاسوسی مجرم شناخته شده، مساله کوچک یا ساده‌ای نیست، حال حکم این مجرم تأیید شده است.
خبرگزاری تسنیم به‌نقل از یک منبع آگاه، شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای این عضو دستگیرشده تیم مذاکرات هسته‌ای، پنج سال حبس صادر کرده بود که پرونده با اعتراض متهم به رأی صادره به دادگاه تجدیدنظر ارسال شد. این منبع مطلع گفت: «پرونده در دادگاه تجدیدنظر نیز مورد بررسی قرار گرفت و شعبه دادگاه تجدید نظر رأی شعبه بدوی یعنی پنج سال حبس را تأیید کرد و حکم متهم این پرونده قطعی شد.»

واکنش کانادا به محکومیت پنج ساله «دری اصفهانی»
«فیلیپ هانان» سخنگوی وزارت امور خارجه کانادا که مسوولیت نظارت بر موضوعات دیپلماتیک را دارد، در یک واکنش ایمیلی درباره بازداشت و محکومیت دری اصفهانی گفت: «وزارت خارجه کانادا در خصوص گزارش‌های رسانه‌ای مبنی بر محکومیت یک فرد دو تابعیتی در ایران آگاه است اما برای محافظت از حریم خصوصی فرد مذکور، قادر به افشای جزئیات بیشتر در این زمینه نیستیم.»
مرداد سال گذشته بود که رسانه‌ها از دستگیری یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به‌اتهام جاسوسی خبر دادند. خبر چندی بعد یعنی در تاریخ هفتم شهریور 95 از سوی حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه تأیید شد.
دهم خرداد ماه امسال بود که محسنی اژه‌ای از صدور حکم متهم این پرونده خبر داد و گفت: «در ارتباط با این پرونده حکم دادگاه بدوی صادر شده اما قابل اعتراض است و طبعاً بعد از صدور حکم قطعی، قابلیت اطلاع‌رسانی دارد. در این پرونده اجمالاً حکم حبس صادر شده است.»
زمانی خبر جاسوس بودن دری اصفهانی بر سر زبان‌ها افتاد که دادستان تهران از دستگیری وی سخن گفت، اما چطور و چگونه وزیر اطلاعات وی را جاسوس نمی‌داند درحالی‌که از مؤسسه TW لندن ماهانه 7500 پوند حقوق می‌گرفته است؟

captcha
شماره‌های پیشین