330
شنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۶
10
رییس سازمان خصوصی سازی آب پاکی را روی دست مردم ریخت

سهم خواهی دولت از سهام عدالت

«صبح نو» از طرح‌های خلاقانه یک گروه جوان برای ترویج فرهنگی گزارش می‌دهد

سبک زندگی چادری

طرح‌ها ساده‌اند؛ عموماً هم با ترکیب رنگ‌های روشن و با یک شعار همراه‌اند. پیکسل، دفترچه‌های یادداشت و قاب گوشی، از کارهای فرهنگی یک گروه جوان است؛ گروهی که قصد اولیه‌شان ترویج فرهنگ حجاب و فریاد زدن عقاید چادری‌هاست. با آقای «مهدی تکلو» مدیر گروه درباره کسب و کارشان صحبت کردیم. تکلو متولد 1373 و دانشجوی سال آخر مدیریت امور فرهنگی است.

صبح نو

رییس سازمان خصوصی سازی آب پاکی را روی دست مردم ریخت

سهم خواهی دولت از سهام عدالت

در اظهارنظرهای جدید درباره سهام عدالت آقای «علی‌اشرف عبدالله‌پوری حسینی» رییس سازمان خصوصی‌سازی، آب پاکی را روی دست کسانی که سهام عدالت داشتند ریخت. او در سخنان جدیدش تأکید کرده است: «اگر مشمولان، مابقی سهام خود را نپردازند، تنها به‌اندازه همان میزان کنونی سهام خود سود دریافت می‌کنند و باقی سهام پس از اتمام مهلت مقرر (پایان مهرماه) به مالکیت دولت خواهد رسید.»
چند روز پیش سازمان خصوصی‌سازی برای کلیه مشمولان سهام عدالت که شماره تلفن همراه خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده‌ بودند، پیامکی با عنوان «مهلت واریز نقدی جهت تسویه مانده ارزش سهام عدالت شما تا پایان مهر تمدید شد» ارسال کرد. بر اساس مفاد این پیامک، کلیه مشمولان سهام عدالت می‌توانند به‌صورت دلخواه و نه اجباری تا پایان مهرماه جاری نسبت به پرداخت مانده مبلغ سهام تخصیصی خود اقدام کنند. این مهلت قبلاً تا پایان شهریورماه تعیین‌شده بود که با توجه به مصوبه شورای عالی اصل 44، مهلت تسویه مانده مبلغ سهام تخصیصی مشمولانی که ارزش سهام آنان به‌طور کامل تسویه نشده، تا پایان مهرماه جاری تمدید شد.
 بنای سهام عدالت از دولت نهم و از طریق شرکت‌های تعاونی استانی عدالت پایه‎گذاری شد. دولت وقت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده بود. بنا بر طرح سهام عدالت، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود. آقای احمدی‌نژاد، واگذاری سهام عدالت را تحولی بزرگ می‌دانست که به عقیده وی مبنای آن توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشرهای مختلف جامعه بود. ارزش این برگه‌ها در ابتدا پانزده هزار تومان سهام بود که بعد به یک‌میلیون تومان افزایش یافت. قرار بود که برای گروه‌های کم‌درآمد، نیمی از قیمت هر سهم تخفیف داده و نیمی دیگر نیز به مدت 10 سال از محل سود شرکت بازپرداخت شود. آمار نشان می‌دهد که تا پایان دولت دهم نزدیک به 10 درصد سهام شرکت‌های دولتی به شبه دولتی‌ها واگذارشده‌اند.
سهام عدالت، افتان‌وخیزان به حیات خود ادامه می‏داد تا این‌که نظر وزرا، نمایند‌گان مجلس و رییس سازمان خصوصی‏سازی به سمت آن جلب شد. در مرداد سال 95، آقای «سید جعفر سبحانی» مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی با تأکید بر اینکه سودی که در دولت گذشته بابت سهام عدالت به عده‌ای از شهروندان پرداخت‌شده غیرقانونی بوده، گفت: «به‌هیچ‌عنوان سودی بابت سهام عدالت به شهروندان پرداخت نخواهد شد، بلکه تنها در پایان سال ۱۳۹۵ بابت مقدار آزادسازی این سهام تعیین تکلیف می‌شود.» در اوایل آذر ۱۳۹۵ سازمان خصوصی‌سازی ایران اعلام کرد که بعد از 10 سال، تکلیف سهام عدالت در سال آینده روشن می‌شود و از پایان سال آینده سود سهام عدالت به دارندگان آن پرداخت خواهد شد. رییس سازمان خصوصی‌سازی گفت: «ازنظر ما طرح سهام عدالت به انتهای خود رسیده است و منتظریم با پایان یافتن مجامع، شرکت‌های سرمایه پذیر حساب‌هایشان را ببندند.» او درعین‌حال تأکید کرد: «ابهام‌های مختصری درباره شناسایی مشمولان، سبد سهام، سازوکارهای ساماندهی آن برای آزادسازی سهام عدالت وجود دارد.» برای حل این مشکل، دولت لایحه تهیه‌کرده و قرار است آن را به مجلس بفرستد و پس‌ازآن تکلیف سهام عدالت روشن‌تر می‌شود. این‎ها همه در حالی بود که در اواسط دی‌ماه سال ۹۵ سازمان بهای بازار و اوراق بهادار میزان سود دریافتی سهام عدالت از ۶۰ شرکت حاضر در سبد سهام را ۱۹۹ هزار و ۱۵ میلیارد ریال اعلام کرد. درنهایت سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد واجدان سهام عدالت در پایان سال ۹۶ می‌توانند سود سال ۹۵ خود را دریافت کنند؛ بنابراین سامانه ثبت‏نام سهام عدالت پایه‏گذاری شد؛ اما از همان روزهای اول ورود کاربران به سامانه، اعلام شد که باید سود سهام پرداخت شود تا مالکیت به خود شخص منتقل شود. پور حسینی با اعلام اینکه از اول مردادماه سازمان خصوصی‌سازی آمادگی دریافت سود سهام و پرداخت آن به مشمولان را داشته است، گفت: «اگر اول مردادماه همه سود به سازمان خصوصی‌سازی واریز می‌شد، سازمان خصوصی‌سازی قادر به پرداخت به‌موقع آن بود.» او بابیان اینکه تاکنون تنها پانصد میلیارد تومان به‌حساب سازمان خصوصی‌سازی برای پرداخت سهام عدالت واریزشده است، گفت: «شرکت‌ها پنج ماه دیگر فرصت قانونی برای پرداخت دارند.» پورحسینی با ابراز اینکه «از ابتدا نیز قرار بود شروع پرداخت‌ها از اواخر شهریورماه باشد، نه‌اینکه ما در آن تاریخ تمام سود سهام را به همگی پرداخت کنیم» گفت: «پرداخت‌ها ممکن است تا پایان فروردین سال 97 طول بکشد.» این‌ها همه در حالی است که هرکسی باید تا یک‌میلیون تومان را به‌حساب سازمان خصوصی‎سازی واریز کند تا سهام عدالت به نامش سند بخورد؛ یعنی ۵۰ درصد سهام عدالت از مردم پس گرفته می‌شود!

  یادداشت    لیلی تهرانی

captcha
شماره‌های پیشین