329
چهارشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۶
6
ناگفته‌های خبرساز معاون وزیر آموزش‌وپرورش

آموزش‌وپرورش کمیته امدادی نمی‌خواهیم

عضو سابق شورای شهر در گفت‌وگو با «صبح نو»

آخوندی بنگاهداری را با اداره شهر اشتباه گرفته است

روز گذشته آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با حضور در شورای شهر تهران، سیاست همیشگی‌اش در قبال حمله به مدیریت شهری 12 سال گذشته تهران را در پیش گرفت و این بار، شهردار قبلی را به «بنگاه داری» و «فروش تراکم خارج از قواعد قانونی» متهم کرد؛ ادعاهایی که با واکنش نمایندگان دوره چهارم شورای شهر همراه بود.

صبح نو

عضو سابق شورای شهر در گفت‌وگو با «صبح نو»

آخوندی بنگاهداری را با اداره شهر اشتباه گرفته است

روز گذشته آقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با حضور در شورای شهر تهران، سیاست همیشگی‌اش در قبال حمله به مدیریت شهری 12 سال گذشته تهران را در پیش گرفت و این بار، شهردار قبلی را به «بنگاه داری» و «فروش تراکم خارج از قواعد قانونی» متهم کرد؛ ادعاهایی که با واکنش نمایندگان دوره چهارم شورای شهر همراه بود.

آخوندی در این جلسه که موضعگیری‌های تندی  نسبت به خدمات آقای محمدباقر قالیباف شهردار پیشین تهران گرفته بود، در حضور نمایندگان دوره پنجم شورای شهر تهران گفت: «متاسفانه در دوره گذشته مدیریت شهری و مسوولان شهرداری، شهر را با اداره بنگاه اشتباه گرفته‌اند و به سمت تراکم‌فروشی گام برداشته‌اند.»
این اظهار نظر در حالی صورت گرفته است که خود آخوندی عضو شورای عالی معماری و شهرسازی است و بسیاری از تصمیمات توسعه شهری، پهنه بندی و قوانین ساخت‌وساز در این شورا بررسی و تصویب می‌شوند. با این حال انتقادهای تند و خارج از قاعده وی باعث شد تا آقای ابوالفضل قناعتی، نماینده دوره چهارم شورای شهر تهران نسبت به این صحبت‌ها واکنش نشان دهد. او در گفت‌وگو با «صبح نو» ضمن انتقاد از صحبت‌های آخوندی می‌گوید: «تعجب ما از خود آقای آخوندی است؛ ایشان در شورای عالی معماری و شهرسازی، تهران را پهنه بندی کرده و گفته است که مردم بر اساس پهنه می‌توانند ساخت‌وساز کنند و هزینه‌اش را بپردازند. دو موضوع در اینجا مطرح می‌شود یکی اینکه مردم می‌خواهند این اتفاق بیافتد و دیگری اینکه حالا که مردم می‌خواهند ساخت‌وساز داشته باشند، باید حقوق شهر را نیز بپردازند تا شهرداری هم بتواند بر اساس آن حقوق، شهر را اداره کند.»
وی ادامه می‌دهد: «شهر از محل عوارضی اداره می‌شود که مردم با موضوعات مختلف پرداخت می‌کنند. هزینه ساخت تونل، پل، زیرگذر، اتوبان‌ها، پارک‌ها، فضاهای فرهنگی و عمرانی و مترویی که هر کیلومتر آن 250 میلیارد تومان هزینه می‌خواهد و همچنین موضوعات جاری که در شهرداری وجود دارند، از همین محل اخذ عوارض تأمین می‌شوند.»

طرح تفصیلی؛ نقشه راه ساخت‌وساز
طرح تفصیلی نقشه راه شهرداری‌هاست و براساس آن طرح‌های عمرانی شهری و مجوزهای ساخت‌وساز صادر می‌شوند. قناعتی می‌گوید: «عوارض موضوعاتی را در برمی گیرد که مشخص شده است. عوارض پایداری که اخذ می‌شوند براساس پهنه بندی است که در طرح تفصیلی تعریف شده. در هر منطقه با سطح اشغال مشخص، مجوز ساخت داده می‌شود و مالک اجازه ساخت‌وساز دارد. مالک برای اینکه پروانه ساخت بگیرد باید بابت هر متر ملک اداری، تجاری یا مسکونی بر اساس مصوبه شورا هزینه‌ای را پرداخت می‌کند و این قانونی است و هیچگونه تخلفی محسوب نمی‌شود. باید هم اتفاق بیافتد چراکه شهر هم بر اساس همان درآمدهاست که مدیریت می‌شود.»
نماینده شورای چهارم شهر تهران اضافه می‌کند: «شاید برخی جاها خارج از طرح تفصیلی به کسی متراژ بیشتری بدهند و تخلفاتی اتفاق بیفتد که البته باید جلوی آن گرفته شود؛ اما موضوعاتی که در قالب تراکم مجاز به مردم داده می‌شود، حق مردم بوده و مالک املاکی که قصد ساختن دارد باید از شهرداری مجوز بگیرد و عوارض آن را پرداخت کند.»

قالیباف بنگاه داری نکرد
اعطای مجوز ساخت‌وساز در محدوده شهری براساس قوانین بر عهده شهرداری است و شهرداری تهران نیز موظف به دادن مجوز ساخت وساز به مالکان املاک و دریافت عوارض قانونی برای تأمین منابع مالی مدیریت شهری است. قناعتی با انتقاد صریح از اظهارات آخوندی درباره بنگاه داری شهرداری در دوره قبل می‌گوید: «اطلاق واژه بنگاه داری درست نیست؛ هر مجموعه‌ای برای اداره امور خود منابع درآمدی دارد؛ دولت هم سرمایه ملی کشور را که نفت است می‌فروشد تا پول دربیاورد؛ پس باید بگوییم دولت هم کار بنگاه داری می‌کند یا سرمایه ملی را می‌فروشد؟ نه اینطور نیست. یکی از محل‌های درآمدی دولت فروش ذخایر کشور است که مجلس هم در چارچوب قوانین به دولت این اجازه را داده است تا ذخایر را بفروشد و برای آبادانی کشور هزینه کند.» این نماینده دوره چهارم ضمن رد اتهام بنگاه داری قالیباف می‌افزاید: «آقای قالیباف کار بنگاه داری نکرد، قالیباف برای مدیریت شهر براساس چارچوب شهر و ضوابط شهری مجوزهایی را داده که حق مردم است. الان مگر شهردار جدید می‌تواند به مردم مجوز ندهد؛ پول مجوزها یک بحث و مطالبات مردم موضوع دیگری است. الان در جنوب شهر یا جاهای دیگر، دو یا سه ملک فرسوده تجمیع شده و پنج یا 6 طبقه می‌سازند و بابت آن هم پولی را می‌دهند که باید هم از آنها پول گرفته و برای آبادانی شهر هزینه شود.»

مدیریت تهران هزینه دارد
هر شهری برای مدیریت به هزینه نیاز دارد و نمی‌توان بدون تأمین منابع مالی قدم از قدم برداشت؛ قناعتی می‌گوید: «اگر فروش مجوز نباشد نمی‌توان شهر را اداره کرد اما اینکه اسم این کار را بنگاه داری می‌گذارند، فکر می‌کنم که بی انصافی است. باید ببینیم که شهردار جدید و آقای آخوندی از این به بعد برای مدیریت تهران از چه محلی هزینه‌های شهر را تأمین خواهند کرد. بالاخره باید پول از منبعی دریافت شود، اگر هم از دولت مطالبه کنند، دولت از کجا تأمین خواهد کرد؟ دولت هم باید در جایی چیزی عرضه کند تا پول به دست آورد؛ حالا این کار اگر گردن دولت بیفتد می‌توان گفت دولت بنگاه داری کرده است؟!»
وی ادامه می‌دهد: «این حرف آقای آخوندی حرف بیهوده‌ای است و باید به جای این حرف‌ها ببینیم شهرداری قبل در قالب چارچوب قوانین و ضوابط درآمد داشته یا نه؛ اگر در چارچوب نبوده، بله می‌توان پیگیری کرد اما اگر بوده که قانون را اجرا کرده، به کار بردن کلماتی نظیر بنگاه داری زیر سؤال بردن خدماتی است که شهرداری قبل داشته است.»
وی اضافه می‌کند: «درحال حاضر شبی هفت هزار تن زباله از شهر تهران خارج می‌شود و پول این کار یا موضوعات دیگر مدیریت شهری از کجا باید تأمین شود؟ باید هزینه از مردم گرفته و برای خود آنها خرج شود. کلمات بنگاه داری و کلمات این شکلی به نظرم اجر کسانی را که تلاش دارند شهر را بر اساس قانون مدیریت کنند، زیر سؤال می‌برد.»

 

captcha
شماره‌های پیشین