329
چهارشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۶
5
رهبر کهنه‌کار کـرد درگذشت

مام امنیت

مردم کردستان این روزها که سرنوشت و آینده‌ای مبهم در انتظارشان است، در روزهایی که رئیس اقلیم در پی عملیاتی کردن رویای پدرش است، «مام» خود را از دست داد.

خبر

صبح نو

رهبر کهنه‌کار کـرد درگذشت

مام امنیت

مردم کردستان این روزها که سرنوشت و آینده‌ای مبهم در انتظارشان است، در روزهایی که رئیس اقلیم در پی عملیاتی کردن رویای پدرش است، «مام» خود را از دست داد.


جلال طالبانی معروف به «مام جلال» رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان که برای ساماندهی جامعه کُرد به شیوه‌های مدرن و دموکراتیک و جهت دادن به حرکت و مقاومت آنان سال‌ها تلاش کرد، روز گذشته در اثر سال‌ها بیماری درگذشت. او سال‌ها با تبعات سکته مغزی و عوارض کهولت سن دست و پنجه نرم کرد و سرانجام، سوم اکتبر 2017 (11 مهرماه 96) در آلمان در گذشت.
جلال طالبانی یا به قول عراقی‌ها و کردها، «مام جلال» از محبوب‌ترین چهره‌های سیاسی عراقی و کردی است. در طول مدتی که رئیس جمهوری عراق بود، تلاش‌های بسیاری کرد تا از تنش‌های میان کردها با دولت مرکزی بکاهد و بر حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی در عراق بیفزاید. در توصیف او گفته‌اند که  «مام جلال، حقوقدان و سیاست‌مداری باهوش، دارای توانایی خاصی در اتحاد و همبستگی کُردها و تأثیرگذار روی دوست و دشمن، محبوبیتی فوق‌العاده در بین کُردها، در عراق و خارج آن است.» طبق کتاب زندگی‌نامه وی، طالبانی یکی از کُردهای ایران بود که خاندان وی از ایران به عراق مهاجرت کرده‌اند. مام جلال فارغ التحصیل رشته حقوق در سال 1959 از یکی از دانشگاه‌های بغداد بود. او دومین رئیس جمهور عراق بود که به تهران آمد و روابط بسیار نزدیکی را با ایران بنا کرد. وی نزدیک به 25 سال در کرج، شهری در نزدیکی تهران به سر برد.
او تیرماه و در آستانه همه پرسی اقلیم به تهران آمد تا شاید مرهمی بر این زخم باشد.  اگرچه مقامات عراقی، این سفر طالبانی را غیررسمی و با هدف گردش و استراحت عنوان کرده‌ بودند اما این سفر زوایای پنهانی داشت. روابط بسیار خوب طالبانی با مقامات ایران موجب شده بود تا این فرضیه قوت بگیرد که یکی از اهداف طالبانی در سفر به تهران بحث و گفت‌وگو بر سر موضوع استقلال کردستان عراق با همسایگان است.
اما بیماری به مام وحدت فرصت نداد که نقش برجسته، خیرخواه و تأثیر گذار خود را در راه آزادی، اعتبار و استقلال ملت و کشورش ایفا کند و مردم کرد باید بدون او آینده مبهمی را تجربه کنند که به واسطه برگزاری همه پرسی برای آنان رقم خواهد خورد. در روزهایی که مسعود بارزانی دیگر رهبر حزب کردستان یعنی حزب دموکرات بر تصمیم خود برای جدایی اقلیم کردستان اصرار ورزید و اقلیم را با چالش‌های داخلی و منطقه‌ای غیرقابل پیش‌بینی مواجه کرد، قطعاً چاره اندیشی این رهبر کهنه کار می‌توانست راه عزت و سعادت را به مردم خود هدیه دهد.
دباغ: طالبانی مرد صلح و ثبات بود
ناظم عمر دباغ، نماینده اقلیم کردستان عراق با اشاره به اینکه جلال طالبانی مرد صلح و ثبات در عراق بود، به روزنامه صبح نو، گفت: توانایی که جلال طالبانی در حکمرانی حزب دموکرات یا ریاست جمهوری عراق داشت را نمی‌توان در شخص دیگری مشاهده کرد. ایشان برای برقراری صلح و ثبات در عراق و منطقه تلاش همه جانبه انجام می‌داد.
نماینده اقلیم کردستان عراق در تهران، افزود: درگذشت مرد صلح و ثبات عراق را می‌توان خلایی دانست که متاسفانه امروزه دیگر در میان ما نیست اما می‌توان بیانات و نظرات ایشان را راهنمای خود قرار دهیم.
ناظم دباغ، تصریح کرد: بهترین واژه‌ای که می‌توان در وصف جلال طالبانی به کار برد سخنی است که آیت الله سیستانی عنوان و طالبانی را دریچه امن و امنیت در عراق توصیف کردند.
وی عنوان کرد: هر چند رفتن ایشان ضایعه بزرگی است اما می‌توان نکات مثبت و سخنانی که ایشان از خود برجای گذاشتند را سرمشق عرصه سیاسی امروز قرار دهیم و با تاکید بر سخنان ایشان به هوش باشیم و در شرایط جدید با یکدیگر مشورت کنیم.

کاظمی قمی: طالبانی خارج از نگاه قومیت گری
به فکر توسعه عراق بود
آقای حسن کاظمی قمی، سفیر سابق ایران در عراق با بیان اینکه جلال طالبانی معمار سیاسی عراق بود، به روزنامه صبح نو، گفت: جلال طالبانی به عنوان شخصیتی مبارز و انقلابی در طول زلال زندگی خود به عنوان مبارز شناخته می‌شد که هم وغمش خدمت به مردم به ویژه کردها بود و می‌توان گفت شخصیت او درقالب یک قومیت نمی‌گنجد و نگاه کاملاً مردمی داشت.
قمی با بیان اینکه طالبانی شخصیت مبارزی بود که به زمان خاصی اختصاص نمی‌یافت، افزود: مجاهد انقلابی که رهبری کردها علیه رژیم صدام مخلوع را بر عهده داشت، در زمان شکل گیری عراق جدید هم به اشغالگری‌های آمریکایی به مبارزه‌اش ادامه داد و به عنوان مبارزه با تروریست‌های استعمارگر گام‌های جدی در عراق برداشت.
وی یادآور شد: مردمی بودن طالبانی را می‌توان مدارای او با همه مردم عراق توصیف کرد که به مفهوم واقعی انسان دوست بود و درد و رنج مردم مستضعف عراق را خوب فهم می‌کرد.
سفیر سابق ایران در عراق، حس وفاداری را از دیگر ویژگی‌های بارز طالبانی برشمرد و اظهار کرد: من بارها در دیدارهایی که به عنوان سفیر ایران در عراق بودم و با ایشان در جلسات دو جانبه یا چند جانبه داشتم، این نکته را می‌دیدم که آقای طالبانی به یک بهانه‌ای خاطرات گذشته خود را مطرح می‌کرد که در دوران سخت مبارزه کردها، ایران چه قدر به آنها کمک کرده و در جایی که امیدی به زنده بودن هم نبوده است، ایرانیان می‌گفتند: «مام جلال چه کمکی از ما بر می‌آید.» طالبانی بارها این خدمات را از سوی ایران بر زبان می‌آورد که
نشان دهنده وفاداری او بود.
قمی یادآور شد: تواضع و فروتنی ایشان زبانزد عام و خاص بود حتی در زمانی هم که به عنوان رئیس جمهور عراق خدمت می‌کرد، در همین لباس و مسند
ریاست جمهوری هم از خلق و خویی واحد و متواضعی برخوردار بود و تکبر نمی‌ورزید. سفیر سابق ایران در عراق، معماری جدید عراق را از دستاوردهای مهم طالبانی برشمرد و گفت: طالبانی یکی از مهندسان سیاسی عراق بود چرا که وی تلاش‌های فراوانی در پیوند همه جانبه بغداد با کشورهای همجوار به خصوص ایران داشت.
قمی با اشاره به اینکه طالبانی راهبردی می‌اندیشید و منافع ملی عراق را در نظر می‌گرفت، افزود: طالبانی تلاش می‌کرد خارج از نگاه قومیت گری به فکر توسعه عراق باشد. این موضوع را همه جریانات سیاسی و نخبگان  عراقی اذعان داشتند. مشکلاتی که امروزه در عراق یکپارچه به وجود آمده،از زمانی است که ایشان بستری شدند. زمانی که طالبانی از سلامت جسمانی برخوردار بود اجازه ایجاد تنش یا بحران در عراق یا اربیل را نمی‌داد و بر وحدت ارضی عراق تاکید می‌کرد.
وی با اشاره به اینکه طالبانی صداهای مخالف و معاند را به نفع عراق و منطقه تمام می‌کرد، اظهار داشت: از اینکه طالبانی در شکل گیری عراق جدید و مردمی نقش بارزی داشت، نمی‌توان چشم پوشی کرد؛ تلاش وی در شرایط خاص و بحرانی مثال زدنی است.

captcha
شماره‌های پیشین