329
چهارشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۶
4
رهبر انقلاب در دیدار با خانواده شهید مطرح کردند

«حججی» سخنگوی شهدای مدافع حرم

آیا آخرین سنگرهای مقاومت فرو خواهد ریخت

غزه در مشت ابومازن

این روزها شاهد رخدادی سیاسی در شرقی‌ترین منطقه فلسطین هستیم؛ جایی که رامی حمدالله، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین، پس از دو سال، همراه یک هیأت ۱۲۰ نفره وارد باریکه غزه شد. قرار است او بلافاصله اداره‌های محلی را از حماس تحویل بگیرد و در آنجا نشست کابینه را برگزار کند.

صبح نو

آیا آخرین سنگرهای مقاومت فرو خواهد ریخت

غزه در مشت ابومازن

این روزها شاهد رخدادی سیاسی در شرقی‌ترین منطقه فلسطین هستیم؛ جایی که رامی حمدالله، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین، پس از دو سال، همراه یک هیأت ۱۲۰ نفره وارد باریکه غزه شد. قرار است او بلافاصله اداره‌های محلی را از حماس تحویل بگیرد و در آنجا نشست کابینه را برگزار کند.

پس از نبرد غزه و شکست ذلیلانه صهیونیست‌ها بود که اداره تحولات سیاسی این باریکه از سال 2007 به دست جنبش حماس افتاد؛ اما اداره نوار غزه توسط جنبش حماس زمانی کلید خورد که فلسطینیان توانستند صهیونیست‌ها را یک دهه پیش وادار به شکست کنند و شهدای شاخصی چون رنتیسی عضو هیأت مدیره انجمن اسلامی و انجمن پزشکی عربی در نوار غزه و هلال احمر فلسطین و شیخ احمد یاسین خطیب و معلم مساجد غزه را به محور مقاومت فلسطین تقدیم کند.
جنبش حماس که اکنون بیست سالگی شکل گیری خود را تجربه می‌کند، افراد شاخصی چون خالد مشعل و محمود الزهار را برای راهبردهای سیاسی و اداری نوار غزه در بدنه خود دارد.
اخیراً حماس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «در پاسخ به تلاش‌های دولت مصر برای تحقق آشتی در میان گروه‌های فلسطینی و پایان انشعاب میان این گروه‌ها، کمیته اداره نوار غزه را منحل و اداره این منطقه را به «دولت وحدت ملی» می‌سپارد که به ریاست رامی حمدالله است.»
براساس بیانیه اول اکتبر (9 مهرماه) حماس بود که دولت خودگردان فلسطین از این پیشنهاد ابراز خرسندی و روز گذشته تیم 120 نفره خود را برای تحویل اداری و سیاسی راهی غزه کرد.
 اکنون می‌توان گفت؛ حالا با این اقدام حماس نوبت تشکیلات خودگردان به ریاست محمود عباس است که با پایان دادن به دو دستگی‌ها و آغاز گفت‌وگوهای فلسطینی، راه را بر انتخابات پارلمانی وتشکیل دولت وحدت ملی باز کند.
دولت وحدت ملی فلسطین در سال 2014 و پس از کش و قوس‌های بسیار با توافق فتح و حماس تشکیل شد اما این دولت عملاً در قبال غزه کاری انجام نداد و همواره مورد انتقاد حماس بود که مسوولیت این باریکه را بر عهده داشت. در ماه‌های اخیر و پس از تنش در روابط چهار کشور عربی با قطر و تشدید تحریم‌ها علیه نوار غزه، محمد دحلان عضو جدا شده از فتح تحت حمایت مصر و امارات به حماس نزدیک شد و زمینه اعزام هیأت‌هایی را از نوار غزه به مصر فراهم کرد و این دیدارها به تفاهماتی در خصوص کمک غذایی و پزشکی مصر به نوار غزه و افزایش روزهای باز بودن گذرگاه رفح منجر شد.
برخی تحلیلگران معتقدند این اقدامات پس از تنش در روابط قطر با عربستان و چهار کشور عربی، با هدف دور کردن حماس از دوحه صورت گرفت. برخی تحلیل‌ها هم بر این نکته تأکید دارند که حماس با واگذاری دولت، خود را از قیدوبند اداری رها کرده و به مقاومت باز خواهد گشت. در هر حال با توجه به ادامه شهرک سازی و مخالفت رژیم صهیونیستی با راه حل حداقلی تشکیل دو دولت، رویگردانی حماس از مقاومت بعید به نظر می‌رسد. ضمن اینکه باید به این نکته هم اشاره کرد، در صورتی که حماس نوار غزه را به دحلان بسپارد و با توجه به نزدیکی او به رژیم صهیونیستی، آن وقت حماس در برابر فشارها برای خلع سلاح چه خواهد کرد؟
اما نکاتی که در این توافق باید دیده شود این است که تجربه توافق مکه و اتفاقات بعد از آن را نباید فراموش کرد و این را باید مدنظر قرار داد که آیا این توافق به حماس اجازه ادامه فرایند مقاومت را با همان شاخصه‌ها می‌دهد ؟ یا اینکه ابومازن و تشکیلات خودگردان فرایند سازش را کنار خواهد گذاشت؟نکته دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد این است که چه تضمینی است که ابومازن (محمود عباس) کارشکنی‌های چندسال پیش را بعد از توافق مکه (آشتی گروه‌های فلسطینی و تشکیل دولت توافق ملی) انجام ندهد؟
با توجه نقشی که تاکنون محمود عباس به عنوان مزدور رژیم صهیونیستی ایفا و تلاش کرده مقاومت ضد صهیونیستی از صحنه فلسطین حذف شود (کما اینکه در جریان انتفاضه اخیر از طریق هماهنگی‌های امنیتی بیش از 40 درصد عملیات‌های ضد صهیونیستی جوانان فلسطینی را در کرانه باختری خنثی کرده است) به نظر می‌رسد این توافق چندان نپاید.
 اما اظهار نظر «محمود الزهار» عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی حماس هم در این خصوص قابل تأمل است که روز گذشته عنوان کرد:« ورود اعضای دولت وفاق ملی به غزه براساس توافق سال ۲۰۱۱ در قاهره صورت گرفته اما توافق استراتژیکی میان فتح و حماس حاصل نشده است.»
به احتمال زیاد طی هفته آینده نشست مشترکی با هدف بررسی مسائل مربوط به آشتی ملی و پایان دادن به جدایی‌های کنونی، میان سران دو جنبش فتح و حماس در شهر قاهره پایتخت مصر برگزار خواهد شد.
محاصره اقتصادی غزه که چند سالی است از سوی رژیم صهیونیستی کلید خورده، فقر و بیکاری را در این باریکه از فلسطین رقم زده است. این تحریم‌ها تا آنجا پیش رفته که برخی مواقع صهیونیست‌ها از واردات سوخت به این باریکه جلوگیری می‌کنند که این امر منجر به خاموش شدن نیروگاه‌های برق و خاموشی ممتد منازل مسکونی و بیمارستان‌ها شده است. این موضوعی است که می‌تواند محور تلاش دولت خودگردان در راهبردهای سیاسی و اداری خود مدنظر قرار گیرد.
از سویی دیگر، موضوعی که نباید به سادگی از آن گذشت، شهرک سازی صهیونیست‌ها در فلسطین اشغالی است که به دلیل وجود برخی تنش‌ها در منطقه و اختلافات گروه‌های سیاسی فلسطین سرعت گرفته است.
 این امر تا آنجا سریع پیش می‌رود که صدای سازمان ملل را هم درآورده است. نیکولای ملادینوف، نماینده سازمان ملل در خاورمیانه اعلام کرد که رژیم صهیونیستی با وجود مخالفت شورای امنیت به ساخت و ساز شهرک‌های خود با سرعت بسیار زیاد ادامه می‌دهد. ملادینوف در گزارش به شورای امنیت، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را به استفاده از ادبیات تحریک آمیز با هدف تشدید ساخت و سازها متهم کرد.

 

captcha
شماره‌های پیشین