329
چهارشنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۶
11
معتمد‌‌آریا و پرتوی به اقلیم کردستان عراق رفتند

بی تفاوت به مصــالح ملی

حضور بعضی چهره‌های سینمای ایران از جمله آقای رضا درمیشیان در یک جشنواره سینمایی در اقلیم کردستان عراق، حاشیه‌ساز شده است.

خبر

اکران 4 فیلم تازه وارد در سینماهای کشور

صبح نو

معتمد‌‌آریا و پرتوی به اقلیم کردستان عراق رفتند

بی تفاوت به مصــالح ملی

حضور بعضی چهره‌های سینمای ایران از جمله آقای رضا درمیشیان در یک جشنواره سینمایی در اقلیم کردستان عراق، حاشیه‌ساز شده است.

سیاست، حوزه گسترده و پیچیده‌ای است که خواه ناخواه همیشه با پوست و گوشت رخدادهای مختلفی که در هر فضایی اتفاق می‌افتند، در ارتباط است.
در واقع این حوزه و رخدادها و تصمیمات موجود در آن در هر جای دنیا به نوبه خود تأثیرش را روی فضاهای مختلف از هنر گرفته تا فرهنگ و جامعه می‌گذارد و همه‌چیز را تحت‌الشعاع قرارمی‌دهد. کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و همیشه با این موضوع دست و پنجه نرم کرده است؛ اما در سوی دیگر گاه تعارضات یا رفتارهایی اتفاق می‌افتند که جای سؤال دارند، از جمله این موارد که مدتی است توجه رسانه‌ها را به خود معطوف کرده، جشنواره فیلم سلیمانیه کردستان عراق است که با حمایت دولت محلی کردستان عراق برگزار و گفته شده هزینه‌های آن از سوی تجار و سرمایه‌داران کرد تأمین می‌شوند.

فقط 50 نفر به جشنواره رسیدند
این جشنواره امسال در حالی کار خود را آغاز کرده که مدتی است کردستان ادعای استقلال کرده و در مرزهای ما تنش‌هایی در حال وقوع است، اما در همین بین نام رضا درمیشیان به‌عنوان داور بخش رقابتی «فیلم‌های کوتاه» این جشنواره به چشم می‌خورد. اتفاقی که در این شرایط و برخلاف مصالح ملی ایران، که همراهی با دولت و ملت عراق است، رخ داده و در بحبوحه این روزها جای بحث دارد. درمورد این جشنواره نیز به نقل از منابع خبری باید گفت که اوضاع به حدی به‌هم ریخته و پیچیده است که به‌دلیل ممنوعیت پروازهای بین‌المللی از فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه از ۱۵۰ مهمانی که به جشنواره فیلم سلیمانیه دعوت شدند، فقط ۵۰ نفر توانستند در این جشنواره نوپای سینمایی شرکت کنند.  با این اوصاف، دو سینماگر دیگر ایرانی از جمله خانم فاطمه معتمدآریا و آقای کامبوزیا پرتوی در این جشنواره حاضر شده و در افتتاحیه آن شرکت کردند. تصاویر این دو نفر روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدند.  پیگیری‌های «صبح‌نو» حکایت از آن دارند که دعوت از چهره‌های ایرانی این رویداد از مدت‌ها قبل صورت گرفته بوده است، زمانی که هنوز خبری از اتفاقات اخیر و حرکت‌های تجزیه‌طلبانه کردها نبود. با این حال هنوز مقامات فرهنگی و امنیتی کشور درباره حضور این سینماگران در جشنواره موضعی اتخاذ نکرده و سکوت پیشه کرده‌اند.  در کنار این افراد نام آقای رضا درمیشیان کارگردان جوان هم در میان داوران این جشنواره به چشم می‌خورد.

سخنگوی خانه سینما:
 درمیشیان به کردستان نمی‌رود
بعد از پیگیری‌های متعدد روز گذشته «صبح‌نو» از بعضی مسوولان سینمایی، در نهایت آقای علی قائم‌مقام، سخنگوی خانه سینما با انتشار متنی اعلام کرد که رضا درمیشیان در این جشنواره حضور نخواهد یافت و به اقلیم کردستان نمی‌رود. وی دلیل این تصمیم را تصادف شدید این کارگردان اعلام کرده است. در متن سخنگوی خانه سینما آمده است: «د‌رحالی‌که برخی رسانه‌ها نسبت به حضور رضا درمیشیان به‌عنوان داور در جشنواره سلیمانیه عراق انتقاد کرده‌اند، این کارگردان این روزها در تهران است و اصلاً در شهر سلیمانیه و اقلیم کردستان حضور ندارد. نکته جالب توجه این است که انتخاب رضا درمیشیان به‌عنوان داور این جشنواره مدت‌ها قبل از تحولات سیاسی این منطقه صورت گرفته بود و درمیشیان به‌علت مشکلات شخصی در این جشنواره حضور پیدا نمی‌کند. احتمالاً مشکل شخصی وی تصادف شدید 2شب پیش در خیابان ولی‌عصر تهران بوده که منجر به واژگونی خودرو او شده است‌. حال عمومی درمیشیان رضایت‌بخش است.»

captcha
شماره‌های پیشین