328
سه شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۶
2
برخی نمایندگان مجلس مطرح کردند

تصمیم نمایندگان برای تغییر قانون اساسی

دیپلماسی نظامی تهران ، بغداد و آنکارا

پیـامی برای بارزانی

این روزها تهران میزبان چند چهره نظامی از کشورهای همسایه است. سرآغاز این دیدارها و سفرهای نظامی به کشورمان به سفر سرلشکر محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ترکیه برمی‌گردد، بی‌سابقه‌ترین سفر عالی‌ترین مقام نظامی ایران به ترکیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که با موافقت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران در تاریخ 24 مرداد 96 انجام گرفت. این سفر به قدری مهم بود که بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان در قالب خبر فوری آن را پوشش دادند.

صبح نو

دیپلماسی نظامی تهران ، بغداد و آنکارا

پیـامی برای بارزانی

این روزها تهران میزبان چند چهره نظامی از کشورهای همسایه است. سرآغاز این دیدارها و سفرهای نظامی به کشورمان به سفر سرلشکر محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ترکیه برمی‌گردد، بی‌سابقه‌ترین سفر عالی‌ترین مقام نظامی ایران به ترکیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که با موافقت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران در تاریخ 24 مرداد 96 انجام گرفت. این سفر به قدری مهم بود که بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان در قالب خبر فوری آن را پوشش دادند.

در همان ایام، سردار مسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در تشریح دلایل این سفر گفته بود:‌ دو کشور ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت بزرگ در غرب آسیا گرچه دارای سیاست‌ها و خط مشی‌های مختلفی هستند، اما مسائل و موضوعات مشترکی بین این دو وجود دارند که لزوماً بایستی این نقاط در یک محیط دوستانه و مسالمت آمیز محور بحث و گفت وگو قرار گیرد. او ضمن ضروری دانستن همکاری‌های امنیتی نظامی ایران و ترکیه افزوده بود: «امروز منطقه شاهد بروز جنگ‌های نیابتی آمریکا بوده که توسط عوامل و گروهک‌های تروریستی داعش در حال اجراست. از این رو برای جلوگیری از هر گونه تنش و تشدید نا‌آرامی‌ها در منطقه، ملاقات و نشست مقامات نظامی امنیتی دو کشور ایران و ترکیه مؤثر و ضروری به نظر می‌رسید.»

همه پرسی کردستان محور دیپلماسی نظامی
در نگاه اول، هدف این سفر  رزمایش مشترک و مبارزه با تروریسم عنوان شده بود اما در همان ایام و همزمان با همین سفر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، موضوع همه‌پرسی اقلیم کردستان نیز مطرح بود که طرفین در گفت‌و‌گوی خود به این موضوع اشاره کرده بودند.حالا پس از گذشت حدود 50 روز از آن سفر، هفته گذشته عثمان الغانمی رئیس ستاد ارتش عراق، در صدر یک هیات بلند پایه نظامی وارد تهران شد و با سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دیدار و گفت‌و‌گو کرد. موضوع  اقلیم کردستان و نحوه مواجهه با همه‌پرسی کردهای عراق به رهبری مسعود بارزانی محور اصلی این دیدار بوده است. تهران و ستاد کل نیروهای مسلح دیروز یک مهمان نظامی دیگری هم داشت. ژنرال «خلوصی آکار» رئیس ستاد ارتش ترکیه دیروز وارد کشورمان شد و مورد استقبال سرلشکر باقری قرار گرفت. در این سفر تعدادی از مقامات عالی رتبه نظامی ترکیه، ارتشبد خلوصی آکار را همراهی می‌کنند و این سفر از ابعاد مختلف حائز اهمیت است. بررسی ابعاد و زمینه‌های همکاری دفاعی و نظامی بین دو کشور و همچنین گفت‌وگو درباره مهمترین مسائل منطقه، محورهای گفت وگوی دو مقام نظامی ایران و ترکیه عنوان شده است. موضوع همه پرسی اقلیم کردستان عراق از موضوعات دیگر این گفت‌وگوها بوده است. جمهوری اسلامی ایران و ترکیه به عنوان دو کشور همسایه مهم عراق،‌ بارها اقدام به همه پرسی در شمال عراق را محکوم کرده و بر تمامیت ارضی کشور عراق تأکید کرده‌اند. این دو کشور اجرای قانون اساسی عراق را محور گفت‌وگو بین اقلیم کردستان و دولت عراق می‌دانند. پیش‌بینی می‌شود نتایج این مذاکرات در برخورد با تروریسم تعیین‌کننده باشد. ماحصل این سفرها و گفت‌و‌گوهای نظامی پشت‌پرده، جدای از هر دستاوردی که داشته باشد،در صحنه عمل نشان می‌دهد که توافقی بین 3 کشور برای حل بحران همه‌پرسی عراق انجام شده است. این دیدارها پیام مهمی را به مسعود بارزانی نیز می‌رسانند؛ پیامی که «ارتشبد خلوصی آکار» رئیس ستاد ارتش ترکیه در دیدار با دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی آن را بیان کرد:‌« ایران، عراق و ترکیه با همکاری مشترک از اجرای طرح‌های تجزیه طلبانه در منطقه جلوگیری خواهند کرد.»

اعزام تجهیزات موشکی ایران به غرب
پدافند هوایی ارتش هفته گذشته نیز یک خبر مهم داده بود: «اعزام تجهیزات موشکی جدید به غرب کشور » خبری که خبرگزاری رویترز آن را در خبر فوری دیروز اعلام کرد. امیر سرتیپ  علیرضا الهامی معاون عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا؟ص؟  در تشریح جزئیات این خبر با اشاره به برگزاری رزمایش‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در غرب کشور گفت: «قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا؟ص؟ برابر وظایف و مأموریت‌های ذاتی خود پوشش پدافندی لازم را برای رزمایش‌ها و تمرینات نظامی نیروهای آجا و سپاه در غرب کشور فراهم کرده است. بر همین اساس قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا؟ص؟ با اعزام تجهیزات موشکی جدید نسبت به تقویت دفاع هوایی در منطقه غرب و آمادگی پاسخگویی قاطع به هرگونه تجاوز اقدام کرده است.»

سفر اردوغان به تهران
پیام مشترک ایران و ترکیه تنها به رزمایش‌ها و دیدارهای نظامی خلاصه نمی‌شود؛ قرار است در روزهای آینده نیز رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به تهران بیاید و با مقامات رسمی کشورمان  دیدار و گفت‌و‌گو کند؛ دیداری که احتمالاً یک تصمیم مشترک در قبال اقلیم کردستان به تصویب برسد.


رزمایش مشترک ایران و عراق برگزار شد

 

 

 

 

 

 

 اما همه ماجرای اقلیم کردستان به دید و بازدیدهای نظامی در ایران و ترکیه خلاصه نشده. پس از برگزاری رزمایش امنیتی محرم نیروی زمینی سپاه پاسداران در چهارم مهر در مرزهای غربی، روز گذشته ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز رزمایشی با نام حیدر کرار در غرب کشور و در همسایگی با اقلیم برگزار کرده است. رزمایش ارتش یک خبر مهمی دارد،‌ حضور ارتشیان عراق در کنار ارتشیان ایران. سایت ارتش این خبر را اعلام کرده و در توضیح آن نوشته است: یگان‌های مختلف نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران مانند واکنش سریع، متحرک هجومی و انبوهی از یگان‌های زرهی در حال انجام رزمایش‌اند و رزم‌آوران ارتش عراق نیز کنار ایرانیان حضور دارند؛ امروز سرعت عمل، تخصص، قدرت تحرک و تهاجم آزمایش می‌شود. قرار است امروز مرحله دیگری از این رزمایش در این منطقه انجام شود.
سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز در حاشیه برگزاری رزمایش مشترک نیروهای مسلح ایران و عراق که با نام «اقتدار» در مناطق مرزی غرب و شمال غرب کشور آغاز شده، اظهار داشت: برقراری امنیت پایدار و مطمئن در شرایط کنونی که نظام سلطه و صهیونیسم در پی ناامن سازی منطقه برای پیشبرد اهداف شوم خود هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی افزود: دو کشور ایران و عراق با داشتن دشمنان مشترک، تضمین امنیت مرزهای طولانی خود برابر تهدیدات را نیازی دائمی و مشترک دانسته و در این راستا برگزاری رزمایش اقتدار در دستور کار نیروهای مسلح دو کشور قرار گرفت.فرمانده نیروی زمینی سپاه از حضور یگان‌های زرهی، توپخانه، پیاده و نیز پهپادها و بالگردهای این نیرو در رزمایش مشترک با ارتش عراق خبر داد.

 

captcha
شماره‌های پیشین