328
سه شنبه، ۱۱ مهر ۱۳۹۶
13

خبر

نگاهی به ترانه و موسیقی‌های تولید شده مؤسسه کساء

ترانه‌هـایی که زمزمـه می‌شوند

موسیقی، زبانی مستقل از تمامی زبان‌های ملل است. زبانی مشترک درمیان هزار و یک ملت که همه موجودات هستی آن را می‌فهمند اما معدود انسان‌هایی وجود دارند که از این زبان، چنان بهره برداری کنند که مورد رضای نخستین موسیقیدان هستی باشد.

صبح نو

نگاهی به ترانه و موسیقی‌های تولید شده مؤسسه کساء

ترانه‌هـایی که زمزمـه می‌شوند

موسیقی، زبانی مستقل از تمامی زبان‌های ملل است. زبانی مشترک درمیان هزار و یک ملت که همه موجودات هستی آن را می‌فهمند اما معدود انسان‌هایی وجود دارند که از این زبان، چنان بهره برداری کنند که مورد رضای نخستین موسیقیدان هستی باشد.

پاپ، موسیقی مردم پسند است؛ از این حیث که شعرش بسیار نزدیک است به فهم من و شما، لایه متوسط اجتماع و موسیقی‌اش بسیار به نوای دل ما قرین‌تر می‌نماید؛ اما چه حیف آن روزهایی که داشت این جنس از موسیقی وارد دنیای هنر ایران اسلامی می‌شد، هیچ برنامه‌ای برای استخدام آن در مفاهیم بزرگ و دوست داشتنی ایران اسلامی که برخاسته از فرهنگ کهن است، وجود نداشت!موسیقی پاپ از جهان غرب وارد جغرافیای ایران شد و با خودش هزاران مفهوم نامتقارن را وارد بازار فرهنگ ایرانیان مسلمان کرد. از آن روز دیگر این موسیقی پاپ مردم ما نبود. چون مفاهیمی چون عشق را به پاکی عشق بیان نمی‌کرد و دوست داشتن‌های غربی را با عشق‌ها و زندگی‌های پاک زنان و مردان ایرانی التقاط بخشیده بود.

درباره «کساء»
چند سالی است که این امر بسیار مورد توجه علاقه‌مندان به موسیقی پاک و پرمعنا قرار گرفته. آن دسته از علاقه‌مندان به موسیقی که موسیقی را زمینه‌ای برای رشد بشریت می‌دانند، به این هنر از دریچه معنا و مفهوم می‌نگرند نه از روزنه وزن‌های موسیقایی.از این رو مؤسسه فرهنگی هنری کساء قصد دارد که با کنار هم قرار دادن ارکان مهم و بزرگ موسیقی ایران اسلامی در زمینه‌های شعر و ترانه، آهنگسازی، خوانندگی و نماهنگ، فصلی نوین را در تولیدات جذاب و با کیفیت در زمینه موسیقی پاک یا همان «پاپ ایرانی» رقم بزند.در این میان توجه همه جانبه به استعدادهای جوان و جویای نام عرصه موسیقی از دیگر اهداف کارشناسان و مدیران این مؤسسه به حساب می‌آید.بهره‌مندی از ظرفیت بزرگان موسیقی ایران اسلامی زمینه را برای رشد و توسعه هر چه بیشتر جوانان در این عرصه فراهم خواهد ساخت.

کتاب ترانه
«جون خادم المهدی» کتابی است که روی آن نوشته شده: به اهتمام شهید محسن حججی و این در حالی است که این اثر در دفتر شعر و ترانه مؤسسه کساء و به کوشش آقای سیدحسین متولیان گردآوری شده است. سیدحسین متولیان در تشریح این سؤال که چرا روی جلد نوشته‌اید: به اهتمام محسن حججی، گفت: چون من و دوستانم خادم المهدی بودیم و هیچ کاری نکرده‌ایم که دنبال نام و نشانی در این مجموعه باشیم. اشعار کتاب از میان بیش از 1000 اثر ارسالی در مدح جوانی شاعر، به نام محسن حججی گزینش شده‌اند؛ او بود که نام کتاب ما را روی سینه‌اش مشخص کرده بود. شاعری که از عصر سیدالشهداء خادمی را از حضرت جون به ارث برده بود تا خادمی خود برای امام زمانش را از الگویی دیرین وام گرفته باشد. سیدحسین متولیان نیز پس از گزارشی کوتاه از روند اجرایی تهیه و تولید این کتاب ترانه‌ای را از لسان خادم سیدالشهداء (جون) تقدیم به خادم امام عصر (محسن حججی) کرد. هنرمندان و شاعران به دعوت مؤسسه فرهنگی و هنری کساء و فرهنگسرای ارسباران دور هم جمع شدند تا از کتابی فاخر که در مدح شهید حججی تهیه و تولید شده بود، رونمایی کنند.موزیک ویدئوی «زبان سنگ‌ها» یکی دیگر از محصولات مؤسسه کساء است که روایتی موازی از حج ابراهیمی و حج حسینی را در لباس مدافعان حرم ترسیم کرده است. موزیک ویدئوی «فاتح خیبر» حاوی نمایش رجزی از نبرد شیربچه‌های حیدر کرار از مالک اشتر تا سربازان امروز امنیت ایران در برابر لشکر معاویه از دیگر تولیدات این مجموعه است.

درباره آتش به اختیاری
آقای محسن طهرانی، مدیرعامل مؤسسه کساء در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره کتاب «جون خادم المهدی» چنین گفت: فردای روزی که خبر شهادت شهید حججی منتشر شد با دوستان شعر و ترانه جلسه‌ای برگزار و قرار شد که از شاعران و ترانه سرایان سراسر کشور درخواست شود اگر کاری در این حوزه سروده‌اند ارسال کنند که گام اول آن با استقبال خوبی مواجه شد.
وی ادامه داد: در مرحله نخست 700 شعر و ترانه ارسال شد و در مرحله دوم که مربوط به پیشواز از شهید حججی بود مجموعاً نزدیک به 1200 اثر به دفتر ما ارسال شد. بنا داشتیم یک اثر ملی تهیه کنیم و بواسطه اینکه قصدمان این بود که اثر فراجناحی تولید شود، خودمان و بدون کمک هیچ سازمان و نهادی آن را منتشر کردیم و تا به حال اثری سفارشی منتشر نکرده‌ایم. طهرانی درباره آثار حوزه موسیقی اضافه کرد: مؤسسه کساء در این سال‌ها طلایه‌دار آثار موسیقی در حوزه مدافعان حرم  بوده و کارها استاندارد کیفیت را داشته‌اند. آثاری که تولید کرده‌ایم با نگاه هنر به ماهو هنر بوده و معتقدیم مردم ما آنقدر باهوش هستند که کارهای برآمده از دل را تشخیص دهند و از آنها استقبال کنند.

captcha
شماره‌های پیشین