327
دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۶
3
تکذیب اظهارات موگرینی

ظریف نقض عهد آمریکا را متذکر شده است

«حدس می‌زنم ترامپ در15 اکتبر پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند»این جدیدترین سخنان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران درباره موضع گیری آمریکا نسبت به برجام است. آقای ظریف همچنین تأکید کرد که تنها راهی که ایران اجازه خواهد داد محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای خود ادامه یابد، آن است که دیگر طرف‌های برجام (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) همگی به شرایط قید شده در برجام پایبند مانده و با تحریم‌های احتمالی آمریکا مقابله‌کنند.

نتایج یک توصیه راهبردی

صبح نو

تکذیب اظهارات موگرینی

ظریف نقض عهد آمریکا را متذکر شده است

«حدس می‌زنم ترامپ در15 اکتبر پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند»این جدیدترین سخنان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران درباره موضع گیری آمریکا نسبت به برجام است. آقای ظریف همچنین تأکید کرد که تنها راهی که ایران اجازه خواهد داد محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای خود ادامه یابد، آن است که دیگر طرف‌های برجام (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) همگی به شرایط قید شده در برجام پایبند مانده و با تحریم‌های احتمالی آمریکا مقابله‌کنند.

محمدجواد ظریف، در مصاحبه با روزنامه‌های گاردین و فایننشیال تایمز گفت: «اگر اروپا دنباله‌روی واشنگتن برای خروج از برجام باشد، ایران تکنولوژی هسته‌ای بسیار پیشرفته‌تر از قبل از برجام را دنبال خواهد کرد.»
وی تأکید کرد که البته این فناوری در راستای مقاصد صلح‌آمیز و تعهدات ایران در معاهده «ان‌پی‌تی» خواهد بود. ظریف هشدار داد که خروج آمریکا از برجام به ضرر واشنگتن خواهد بود؛ چرا که ایران برنامه غنی‌سازی اورانیوم و دیگر بخش‌های برنامه هسته‌ای خود را با سطح بسیار پیشرفته‌تری ادامه خواهد داد.
سراغ آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه رفتیم تا درباره برجام و رایزنی‌های برجامی آقای ظریف از او سؤال کنیم. در ادامه مصاحبه «صبح نو» با قاسمی را می‌خوانید.
بعد از نشست وزرای خارجه 1+5 خانم موگرینی در مصاحبه‌ای بیان داشت که ایران در آن جلسه نسبت به نقض عهد آمریکا اعتراضی نداشته و مدعی شد که تاکنون آمریکا نقض عهدی انجام نداده است! آیا تیم مذاکره چنین اعتقادی دارد و ایران اعتراضی به این نقض عهدها نداشته است؟
بعد از توافق هسته‌ای ایران و 1+5 کارشکنی‌ها و بدعهدی‌های آمریکا در عمل صورت پذیرفت و با توجه به مکانیزمی که در برجام پیش بینی شده بود، یعنی کمیسیون مشترک برجام، همواره جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت این کمیسیون‌ها و نشست‌ها چه در سطوح کارشناسی و معاونان وزیر و چه در سطح وزرا استفاده لازم و بهینه را در حد عالی انجام داده و اعتراضات خود را با صدای بلند و بطور جدی همواره مطرح کرده است. در نشست‌های اخیر نیویورک که یکی در سطح کارشناسی و دیگری در سطح وزرا بود با جدیت تمام، تمام مشکلات و موانعی که از جانب آمریکا در برجام صورت پذیرفته بود و تمامی مواردی که به خلف وعده یا عدم اجرای تعهدات از جانب آمریکا مربوط می‌شد، توسط وزیر امورخارجه ایران با شدت و حدت لازم مطرح و مورد پیگرد قرار گرفت؛ لذا بیان این موضوع که جمهوری اسلامی ایران یا به عبارتی وزیر امورخارجه در کمیسیون مشترک بدعهدی‌ها و کارشکنی‌های دولت آمریکا را مورد پیگیری قرار نداده، شدیداً تکذیب می‌شود. با تأکید تمام می‌توان بیان داشت که تمامی این موارد مطرح شده‌اند.
 پس خانم موگرینی مطلب خلاف واقعی را بیان کرده است؟
خانم موگرینی و دیگر مقامات سایر کشورها و اعضای 1+5 می‌توانند برداشت‌ها و نظرات خود را همواره در فضاهای مختلف مطرح کنند و جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه تعهدی در مورد نوع بیان سیاستمداران و شخصیت‌های دیگر ندارد و آنچه قدر مسلم اتفاق افتاده، پیگیری‌های جدی طرف ایرانی در برجام بوده است. البته من دقیقاً از اظهارات مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اطلاعی ندارم که چه نکاتی را مطرح کرده است ولی ایشان می‌توانند با ملزوماتی که برای خودش و اتحادیه مطرح است، دیدگاه‌هایی را مطرح کند و مسوولیت آنچه دیگران در رسانه‌ها مطرح می‌کنند با جمهوری اسلامی ایران نیست.
 در مورد کمیسیون مشترک برجام که در نیویورک در سطح وزرای خارجه برگزار شد، بیشتر توضیح می‌فرمایید که چه تصمیماتی گرفته شد؟
 در ارتباط با برجام، کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و وزرای خارجه در نیویورک برگزار شد. دو جلسه طولانی و مفصلی بود و همانطور که گفتم در این جلسات کارشکنی‌ها، بدعهدی‌ها و مشکلاتی که آمریکایی‌ها طی دوران گذشته و بعد از توافق به وجود آورده‌اند توسط وزیر خارجه و معاونان ایشان مطرح شدند و تمام مسائل مورد پیگیری قرار گرفتند.
بیان این مسائل به نتیجه خاصی در این جلسه منجر شد؟
 معمولاً در یک نشست سیاسی خیلی غیرطبیعی است که بخواهیم در همان جلسه یا پایان آن جلسه در مورد یک موضوع به نتیجه مشخصی برسیم؛ رایزنی‌ها در این زمینه ادامه خواهد داشت.
قبل از سفر دکتر ظریف این موضوع مطرح شد که شاید در حاشیه این سفر دیداری دوجانبه درباره برجام با وزیر خارجه آمریکا داشته باشد.
در کمیسیون مشترک که متشکل از تمامی وزرای 1+5 است معمولاً در شرایط عادی همه وزرا حضور دارند؛ در سطح معاونان وزرا هم همینطور. در چنین نشستی وزیرخارجه آمریکا هم حضور داشته است، همیشه در نشست‌های مشترک در کمیسیون مشترک چه در سطح معاونان و چه در سطح وزرا، این فرصت و امکان وجود داشته است که صحبت‌ها و مذاکراتی بین طرف ایرانی و طرف آمریکایی صورت پذیرد. در نشست نیویورک هم صحبت بین وزیر امورخارجه ایران و ایالات متحده آمریکا وجود داشته است.
آنچه مهم است، این که در حاشیه نشست‌های کمیسیون مشترک برجام آنچه میان طرفین مورد بحث و گفت‌وگو می‌تواند قرار گیرد، مباحثی‌اند در حوزه برجام و آنچه با آمریکا در گذشته و از گذشته تا امروز در این کمیسیون‌های مشترک می‌تواند مورد مباحثه و صحبت قرار گیرد، تنها موضوع برجام، مسائل مربوط به برجام و مشکلاتی‌اند که ممکن است از جانب ایالات متحده در بحث برجام بوجود آمده باشند.
لذا ما هیچ‌گونه صحبت و مذاکره دیگری با مقامات آمریکایی نداریم، نداشتیم و نخواهیم داشت. آن مجوزی که در اختیار هیأت ایرانی برای صحبت با طرف آمریکایی است، تنها در حوزه برجام است لذا در حاشیه نشست‌ها هم اگر صحبت‌هایی می‌شود پیرامون برجام است ولاغیر و چیز دیگری مورد بحث و مذاکره قرار‌نمی‌گیرد.
 وزیر خارجه در سخنان خود مطرح کرده که آمریکا قابل اعتماد نیست؛ این سخن به این منزله است که پیش از این به آمریکا اعتماد داشته‌ایم که با آنها در مورد موضوع هسته‌ای مذاکره کرده‌ایم؟
هیچ‌گاه به آمریکا اعتماد نبوده است و مذاکره به معنای اعتماد نیست.
 رییس‌جمهور فرانسه در ارتباط با برجام اظهاراتی از جمله مذاکره مکمل را مطرح کرده است؟
سخنانی که توسط دولت فرانسه مطرح شده، بحثی است که احتمالاً درست بیان نشده است. چراکه برجام چارچوب، محتویات و ترتیبات خود را دارد و در آن زمان‌بندی‌ها و نوع نظارت به صورت دقیق دیده شده است و طی دو سال گذشته به همین منوال عمل شده و در آینده نیز همین رویه ادامه پیدا می‌کند. برجام غیرقابل مذاکره است، هیچ جایی برای باز کردن این پرونده وجود ندارد و برجام به همین شکل خواهد بود یا نخواهد بود.
در دیدارهایی که در نیویورک برگزار شدند و همچنین در مواضع اعلامی کشورهایی که در مجمع عمومی سازمان ملل حضور داشتند، دیدیم که تعداد زیادی از آنها مواضع خود را در مورد لزوم پایبندی به برجام، حفظ آن و اهمیت اجرای آن اعلام کردند و مخالفت خود را با مواضع آمریکا در این ارتباط مطرح کردند.
اکثریت قریب به اتفاق اعضای 1+5 از برجام دفاع کردند و مواضع این کشورها و همچنین سایر کشورها در مورد برجام روشن است. آمریکایی‌ها در ارتباط با بحث برجام خطاها و کم‌کاری‌های فراوانی داشته‌اند اما دیگر کشورهای 1+5 پایبندی خود را به برجام اعلام کرده‌اند و می‌خواهند برجام به درستی مسیر خود را طی کند و این موافقت‌نامه پابرجا باشد.َ
 وزیر خارجه امارات در مورد نقض برجام از سوی ایران مواردی را مطرح کرده است؛ پاسخ ایران به این یاوه گویی‌ها چیست؟
 برخی از آدم‌ها در حد و اندازه ورود به برخی از مسائل نیستند. کسانی که خارج از مسوولیت خود در مورد برجام صحبت می‌کنند و خود را قاضی برجام و آژانس می‌دانند، دچار مشکلات خاصی هستند و لازم نیست که به چنین مواضعی پاسخ داده شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین