327
دوشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۶
1
مقامات آمریکایی مدیران فیس‌بوک، توییتر و گوگل را احضار کردند

حسابرسیِ توییتری

مقامات آمریکایی برای بررسی احتمال دخالت روس‌ها در انتخابات سال جاری ریاست جمهوری این کشور، مقامات سه شبکه بزرگ اجتماعی را احضار کرده‌اند.

صفینی‌ها و نهروانی‌های جدید

فتنه افراطیون

همه‌پرسی استقلال کاتالان اسپانیا به خشونت کشیده شد

برخورد غربی با تجزیه‌طلبی

مردم کاتولونیای اسپانیا در همه‌پرسی جدایی این منطقه یکشنبه (نهم مهرماه) به پای صندوق‌های رأی رفتند و در برخی مناطق پلیس با افرادی که برای رأی دادن در مقابل حوزه‌ها تجمع کرده‌بودند، درگیر شد چرا که دولت اسپانیا این همه‌پرسی را غیرقانونی اعلام و رهبران جدایی طلب را به محاصره خود در آورد. این اتفاق در حالی روی می‌دهد که اقلیم کردستان عراق همه پرسی غیرقانونی خود را هفته گذشته در سایه آرامش و بدون خشونت پلیس عراق در بیشتر شهرهای کردنشین برگزار کرد. با این مقایسه می‌توان گفت که حقوق بشرو دموکراسی که اروپائیان از آن حرف می‌زنند تنها روی کاغذ جاری است و احترامی به دیدگاه شهروندان خود ندارند و اجرای این‌گونه نسخه‌ها را برای دیگر کشورها چون عراق، لازم وشفابخش می‌دانند.

سرمقاله

همه پرسی از جنس غربی

روایتی از زندگی فقیه مبارز، آیت‌الله راستی کاشانی، در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام پارسانیا

آیت‌الله راستی سلوک اخلاقی را مقدم می‌دانست

آیت‌الله حسین راستی کاشانی چند روز پیش بعد از سال‌‌ها تحمل رنج و بیماری و پس از 9 دهه عمری پر از مجاهدت و همراهی با نهضت اسلامی و امام خمینی (ره) در عرصه سیاسی و علمی، دار فانی را وداع گفت. به همین مناسبت ویژه نامه حریم امام گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام دکتر حمید پارسانیا انجام داده که در زیر می‌خوانید.

نتایج یک توصیه راهبردی

تکذیب اظهارات موگرینی

ظریف نقض عهد آمریکا را متذکر شده است

«حدس می‌زنم ترامپ در15 اکتبر پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند»این جدیدترین سخنان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران درباره موضع گیری آمریکا نسبت به برجام است. آقای ظریف همچنین تأکید کرد که تنها راهی که ایران اجازه خواهد داد محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای خود ادامه یابد، آن است که دیگر طرف‌های برجام (انگلیس، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) همگی به شرایط قید شده در برجام پایبند مانده و با تحریم‌های احتمالی آمریکا مقابله‌کنند.

هیأتی متفاوت در کوره پزخانه‌های حاشیه تهران

خشت‌های کودکانه دل‌های عزادار

توی همه هیأت‌های عزاداری، شوروشوق بچه‌ها برای عزاداری و کارهای فوق برنامه، وصف نشدنی است. آن‌ها از بزرگ‌ترها هم بیشتر دوست دارند که کمک کنند. این حس در تمام بچه‌ها وجود دارد، حتی بچه‌های کار. شاید به خاطر همین است که یک گروه جهادی به نام گروه «حنیفا» مدد کرده تا به بچه‌های کار و خیابانی که در کوره‌های آجرپزی زندگی می‌کنند، کمک کنند تا هیأت خود را راه بیاندازند؛ اولین هیأت عزاداری کودکان کار را.

امیررضا معتمدی ازجلوه‌های‌بصری،به«صبح‌نو»گفت

صنعت‌بیلیون‌پوندی

جلوه‌های بصری یکی از بخش‌های راهبردی در سینمای جهان به حساب می‌آید. درسال‌های اخیر فعالیت‌های این بخش در سینمای ایران گسترش پیدا کرده است.

آمارهای جدید از شتاب هرم سنی ایرانیان به کهنسالی خبر می‌دهد

دست به عصا به سمت پیری

کاهش تولد به دنبال اتخاذ سیاست‌های کاهش جمعیت در دهه‌های گذشته باعث شد تا مردم از فرزندآوری خودداری و به سمت تک یا دو فرزندی گرایش پیدا کنند. ادامه این سیاست به امروز رسید و با جا افتادن آن و همراه شدن مشکلات اقتصادی، تمایل به فرزندآوری نیز از بین رفت و حالا چرخ صنعت و اقتصاد کشور به دست نیروهایی اداره می‌شوند که به سمت پیری حرکت می‌کنند.

صبح نو

سرمقاله

همه پرسی از جنس غربی

برگزاری دو همه پرسی به فاصله یك هفته، یكی در منطقه غرب آسیا(خاورمیانه) در اقلیم كردستان عراق و دیگری دراروپا و درمنطقه کاتالونیای اسپانیا پیش چشم مردم دنیاست. در این یكی یعنی اقلیم كردستان سران اقلیم در سایه حمایت‌های رژیم صهیونیستی و رفت و آمد پشت پرده مقامات غربی، دیكتاتورمابانه انتخابات برگزار كردند اما در منطقه خودمختار کاتالونیای اسپانیا، پلیس با هجوم به حوزه‌های رأی گیری و توقیف صندوق‌ها و بازداشت رأی دهندگان، مانع از برگزاری انتخابات شد و نخست وزیر اسپانیا رسماً اعلام كرد اجازه  همه پرسی و جدایی به این منطقه را نخواهد داد. آیا اگر دولت عراق با برگزاركنندگان همه پرسی در منطقه اقلیم شبیه دولت اسپانیا رفتار كرده بود، دولت‌های غربی همین گونه كه در برابر خشونت همپیمان غربی‌شان سكوت اختیار كردند، بی تفاوت باقی می‌ماندند؟ آیا دولت اسپانیا به رژیم توطئه گر و آشوب طلبی مثل رژیم صهیونیستی اجازه می‌دهد كه آزادانه در منطقه کاتالونیا حضور یابد و به تحریك سردمداران و مردم این منطقه برای جدایی بپردازد؟ قطعاً معیارهای دوگانه و رفتار منافقانه دولت‌های غربی در برابر اتفاقات مشابه بین المللی، از چشم مردم دنیا دور نمی‌ماند و موجبات بیزاری از این رفتارها را به دنبال خواهد داشت. این سال‌ها، مشابه همین رفتارهای دوگانه در برخورد با گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه و لبنان و ...هم جریان داشته است. اگر تروریست‌ها در خیابان‌های لندن و پاریس و مادرید دست به عملیات بزنند، مستحق نابودی‌اند اما اگر همین تروریست‌ها در دمشق و بغداد و بیروت دست به جنایت بزنند، نه تنها محكوم نمی‌شوند بلكه به اسم ارتش آزاد یا گروه‌های جهادی یا سازمان منافقین در پاریس یا گوشه‌ای دیگر از اروپا، گردهم می‌آیند و زیر چتر حمایت‌های مالی و تسلیحاتی غربی، عربی، عبری قرار می‌گیرند.

captcha
شماره‌های پیشین