325
سه شنبه، ۰۴ مهر ۱۳۹۶
12
وزیر فرهنگ و ارشاد در اولین نشست خبری:

موارد لغو کنسرت ها به صفر می رسد

نخستین نشست خبری دکترسیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته در مرکز همایش‌های این وزارتخانه برگزار شد. صالحی در پاسخ به سؤال «صبح نو» مبنی بر پیگیری مالکیت مادی و معنوی ابراز داشت: این بحث دو لایه دارد، مالکیت معنوی که با بحث داخلی مرتبط است ما در حوزه داخلی البته قوانین روشن نداریم، بخش زیادی از مشکلات ما به این مساله برمی‌گردد چرا که مقررات خوب و دقیق‌تری در راستای صیانت داخلی نداریم. مالکیت معنوی به مجلس رفته پیگیری‌ها انجام خواهد شد اما در مورد موضوع الحاق به کنوانسیون برن، محل بحث و گفت‌وگو داریم؛ این مساله موافقان و مخالفان بسیار دارد که ما این را با نگاه گفت‌وگو‌سازی دنبال می‌کنیم تا به نقطه روشن برسیم.

صبح نو

وزیر فرهنگ و ارشاد در اولین نشست خبری:

موارد لغو کنسرت ها به صفر می رسد

نخستین نشست خبری دکترسیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته در مرکز همایش‌های این وزارتخانه برگزار شد. صالحی در پاسخ به سؤال «صبح نو» مبنی بر پیگیری مالکیت مادی و معنوی ابراز داشت: این بحث دو لایه دارد، مالکیت معنوی که با بحث داخلی مرتبط است ما در حوزه داخلی البته قوانین روشن نداریم، بخش زیادی از مشکلات ما به این مساله برمی‌گردد چرا که مقررات خوب و دقیق‌تری در راستای صیانت داخلی نداریم. مالکیت معنوی به مجلس رفته پیگیری‌ها انجام خواهد شد اما در مورد موضوع الحاق به کنوانسیون برن، محل بحث و گفت‌وگو داریم؛ این مساله موافقان و مخالفان بسیار دارد که ما این را با نگاه گفت‌وگو‌سازی دنبال می‌کنیم تا به نقطه روشن برسیم.

وی در این نشست در سخنانی با اشاره به گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: اعتقادم این است رسانه به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی است و مسوولان باید خود را در آزمون رسانه قرار دهند. در این یک ماه بنده سعی کردم برنامه‌ای که به مجلس دادم را در اولویت قرار دهم.

سه هدف و 40 برنامه
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: الان سه هدف، 9 مساله و 40 برنامه را مدنظر قرار داده‌ایم. در این 40 برنامه سه بسته قرار دارد؛ بسته نخست بسته هویت ایرانی اسلامی است که دارای دو مساله و 9 برنامه است. بسته دوم بسته تولید و مصرف فرهنگی است که دارای چهار بسته و 12 برنامه است. بسته سوم، بسته مناسبت‌های فرهنگی و بین‌المللی است که این بسته شامل سه بسته و 12 برنامه است. صالحی تاکید کرد: این بسته‌ها به معاونت‌ها ابلاغ شده‌اند تا برنامه‌های خود را بر این اساس هماهنگ کنند و تا پایان مهرماه برنامه‌ها و اقدامات ما تکمیل شده باشند. صالحی افزود: این سه بسته و چهل برنامه در فضای ارشاد کلید اقداماتش زده شده، به همه معاونت‌ها و مدیریت‌ها نامه ارسال شده و مسوولیت‌ها با ستاره مشخص شده تا اقدامات خود را متناسب با آن ارائه دهند. امیدواریم به سه تا پنج اقدامات اساسی برسیم؛ پاره‌ای از اقدامات ستاره دار و مهم و برخی اقدامات جاری برسیم. امیدواریم تا پایان مهرماه بسته اقدامات ما کامل شده باشد و هم تعهدات ما نسبت به هنر و فرهنگ و رسانه و هم مجلس و هم نقشه راه با این چشم‌انداز عملیاتی شوند. امیدواریم تا پایان مهر این مجموعه اقدام جامع را داشته باشیم؛ اقدام دوم، برنامه ۱۰۰ روزه ارشاد بود.

ایجاد شفافیت
صالحی اضافه کرد: بخش دیگر در حوزه شفاف‌سازی است. در ارشاد اقداماتی پیش بینی شده، انتشار تمامی هزینه و بودجه برنامه‌های فرهنگی، بودجه همه برنامه‌ها، انتشار عام می‌یابند؛ قراردادهای ارشاد و نهادهای وابسته شفاف بیان می‌شوند و قرارداد مخفی نخواهیم داشت. او تاکید کرد: مردم حق دارند بدانند ارشاد با چه کسانی ارتباط حمایتی یا کاری دارد. مورد دیگر بحث گفت‌وگوی فرهنگی هنری است که بخشی از شعار ارشاد است. تشکیل دبیرخانه گفت وگوی فرهنگی هنری و رسانه‌ای از برنامه‌های ارشاد است. تشکیل دبیرخانه ما در این سه ساحت شروع به کار کرده و برای اقدامات آتی تمرکززدایی دولتی جغرافیایی، در بسته ما دیده شده است. وی افزود: ما در همه حوزه‌های فرهنگ و هنر و رسانه، شاخص‌های حوزه را شناسایی کردیم و با افراد مصاحبه انفرادی صورت گرفت. من همه را خوانده‌ام و مصاحبه‌ها پیاده شد تا مجموعه‌ای از شاخص‌ها را به عنوان گام نخست که اگر شما حرف خاصی برای وزیر دارید که باید بشنود، چیست؟ این مصاحبه‌ها انجام شده و من خواندم. صالحی به اقدام چهارمی که در این مدت صورت گرفته اشاره کرد و گفت: انسجام درونی ارشاد دیگر اقدامی بود که صورت گرفت، ارشاد 10 حوزه فعالیتی دارد، در هر بخش معاونت‌ها، سازمان‌ها و مدیرانی کار می‌کنند.

احتمال ورود افراد جدید
صالحی در ادامه گفت: نه تغییر ارزش است نه ثبات؛ برنامه و کارکرد ارزش است. ممکن است افراد جدیدی وارد صحنه مدیریتی شوند، افراد قبلی با انرژی تازه نزدیک شوند و تجارب‌شان را به رویکردها ضمیمه کنند. تا این مرحله بنده در مسیر گزارشم کار کرده‌ام،‌ من تلاش دارم صادق باشم؛ صداقت در این روزگار کار سختی است! وی افزود: تلاش می‌کنم حرف نادرست نزنم و صداقت را فدای سیاست نکنم. گمانه زنی‌ها در همان حد است. مسیر طی شده با این رویکرد بوده، از محیط شناخت بیشتر کسب کنم. در مرحله دوم سراغ همکاران خودم بروم. من شما رادوستان خوب خودم می‌دانم؛ نگاه اکتشاف و تأثیر شما مکمل قاطع ارشاد است؛ از هیچ انتقادی ولو تند و گزنده در رسانه‌ها ناراحت نمی‌شوم.

به صفر رساندن لغو کنسرت‌ها
وی درباره لغو کنسرت‌ها افزود: مسلم این است که باید کشور را با قانون اداره کرد که معیار زندگی اجتماعی است. رفتار فرا قانونی با هیچ استدلالی پذیرفتنی نیست و با این رویکرد با مجموعه‌های مؤثر در این بخش گفت‌وگو می‌کنیم. علائم روشنی هم نشان داده که به اجماع ملی برسیم و قانون مبنای عمل همه باشد. صالحی در پاسخ به اینکه  آمار ارائه شده، از پنج برابر شدن اجرای کنسرت‌ها نشان دارد، حال برنامه شما برای اینکه با لغو کنسرت دچار شانتاژ رسانه‌ای نشوید چیست، گفت: در نکته‌ای که اشاره شد دو مطلب وجود دارد. درست است برای هر واقعه‌ای به اندازه آن باید حساسیت ایجاد و درباره هر موضوعی باید دقت کنیم. درست است حجم زیادی کنسرت داریم و لغو هم داشتیم. نباید این فضا را ترسیم کنیم که هیچ اجرای صحنه‌ای نداریم. لغو یک کنسرت هم غلط است. این اتفاق منجر به اختلال اعتماد عمومی به نظام می‌شود. ما باید مسائل را خودمان حل کنیم و مردم را گرفتار نکنیم. موارد محدود لغو کنسرت را باید به صفر برسانیم.

احتمال جابه‌جایی نمایشگاه کتاب
وی در پاسخ به محل برگزاری نمایشگاه گفت: امسال دومین سال بود که نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برگزار شد، اما شرایط شهرآفتاب مناسب نبود و این مساله در ایام نمایشگاه و پس از آن به مسوولان منتقل شد. هفته قبل هم جلسه‌ای با مسوولان دست‌اندرکار داشتیم و من گفتم اگر تا پایان مهر اتفاقی رخ ندهد، ارشاد در برگزاری نمایشگاه سی‌ویکم در شهر آفتاب تجدید نظر می‌کند. این مقام مسوول گفت: قرار بوده 10 سالن دیگر در این مکان ساخته شوند. پس از صحبت بنده، پاره‌ای از اتفاقات حاشیه‌ای انجام شده و دوستان ما قول دادند و تکاپوهایی هم انجام شد. امیدواریم با شرایط جدید در شهرداری و قولی که مسوولان شهر آفتاب داده‌اند، بتوانیم تا پایان مهر درباره مکان نمایشگاه کتاب تصمیم بگیریم.

فیلم‌های توقیفی قابل نمایش می‌شوند
وی درباره فیلم‌های توقیفی و اکران آنهایی که قرار است تا پایان سال انجام شود، گفت: کمیته‌ای تشکیل شده تا تکلیف فیلم‌ها مشخص شوند. این اتفاق در یک ساختار سوم شکل گرفت و طبیعی است اگر ایرادات رفع شده باشند، قابل نمایش‌اند. صالحی اضافه کرد: قطعاً یک فیلم توقیفی هم زیاد است، باید موضوع را بررسی کنیم و تصور را اغراق‌آمیز نکنیم؛ اما مهم این است مسیری که شورای پروانه ساخت و شورای نمایش دارد، اتصالاتی داشته باشد و گسلی نباشد که برخی از فیلم‌ها از شورای ساخت عبور کرده و در شورای نمایش به عدم نمایش برسند. در این راستا اخیراً صحبت‌هایی شده و خواهد شد تا ساختار مستقر و قابل اعتمادتر برای رفع فاصله دو شورا پیدا کنیم.

ولنگاری به مثابه ریزگردها
وزیر ارشاد پیرامون مراقبت از ولنگاری فرهنگی گفت: فرهنگ هوای تنفس برای فرد و جامعه است؛ طبعاً باید به جامعه و افراد آن هوا، آن هم هوای سالم برسد، اقتضای این نگاه این است که آنچه می‌تواند فرهنگ را آلوده کند یا احیاناً در روند فرهنگ آفرینی اختلال ایجاد کند، دو خطر تلقی شود. در این صورت، هم فرهنگ کشور در معرض ریزگردها قرار می‌گیرد که برای هویت یک جامعه مضر است و هم عدم زایش فرهنگی خطر است. ارشاد به عنوان یکی از دستگاه‌های متولی توجه جدی خواهد داشت تا مسیر زایش‌های فرهنگی را تقویت کند و هم اینکه با ریزگردها مقابله کند که اتفاق نیفتد. صالحی درباره انتشار بعضی کتاب‌ها از جمله کتب صالحی نجف‌آبادی و صادقی تهرانی گفت: اکثر آثار این عزیزان مجوز چاپ دارند. در حوزه ترجمه قرآن، آن ترجمه‌ها به معاونت فرهنگی ارجاع شدند و با توجه به اینکه حساسیت خاصی درباره تفسیر قرآن وجود دارد، به مجموعه دیگری هم ارائه شد که آن عزیزان با مصادیق و معانی مشکل داشتند ولی این افراد ممنوع‌القلم نیستند. صالحی درباره گفت‌وگو با اهالی نخبه و رفع مشکلات گفت: پدرخواندگی در ارشاد مشکل اصلی است؛ چرا ارشاد واسطه گفت‌وگو شود. باید گفت‌وگو ی نخبگان بدون واسطه با کنشگران صورت گیرد و اهالی تئاتر و موسیقی با کنشگران ارتباط داشته باشند. تلاش می‌کنیم گفت‌وگو‌ها را بیشتر کنیم تا دغدغه‌ها و سوءتفاهمات رفع شوند، تا به‌عنوان ارشاد واسطه گفت‌وگو نباشیم.

حفظ حریم هنرمندان
وی درباره آثار فرهنگستان هنر و مساله پیش آمده میان هنرمندان و فرهنگستان گفت: وزارت ارشاد در ارتباط با هنرمندان توجه لازم را دارد که شأن آنها حفظ شود؛ افرادی که وارد حریم هنرمندان می‌شوند نیز باید شأن هنرمندان را حفظ کنند. وی درباره ماندگاری آقای سلگی در معاونت امور فرهنگی و مشخصاً در پاسخ به این سؤال که «با توجه اینکه 4 سال معاون فرهنگی بوده‌اید، آقای سلگی به‌عنوان نخستین انتصاب، نشان می‌دهد حساسیت خاصی برای این معاونت در شخص شما  وجود دارد، آیا حکم آقای سلگی از سرپرستی به معاونت تغییر خواهد کرد یا طبق شنیده‌ها قرار است از نویسندگان یا فعالان همین عرصه استفاده کنید؟» توضیح داد: در این حوزه یعنی معاونت فرهنگی و سایر معاونت‌ها هنوز نگاه متناسب با برنامه ماه نخست است، یعنی نگاه ما در حد برنامه است و بحث مصداق را در ماه دوم پیگیری خواهیم کرد. صالحی در مورد فیلم سینمایی
«رستاخیز» گفت: مساله «رستاخیز» مربوط به دولت قبل است. سازمان سینمایی گفت‌وگوهایی داشته و به جمع‌بندی رسیده است. مثل هر قرارداد و تعهدنامه‌ای طبیعتاً با آن مبنا حرکت کرده و به تعهدات عمل خواهد کرد. آنچه میان سازمان سینمایی با صاحبان فیلم «رستاخیز» بوده، طبق قرارداد در حال اجراست.  او اضافه کرد: در حقیقت سازمان سینمایی و تهیه کننده از قبل مشارکتی داشته‌اند. بر آن مبنا مبلغ خسارتی را به تهیه‌کننده پرداخت کرده‌ایم و نمایش و اکران خارجی فیلم انجام شده ولی نمایش داخلی آن هنوز
صورت نگرفته است.

captcha
شماره‌های پیشین