325
سه شنبه، ۰۴ مهر ۱۳۹۶
1

پیکر شهید محسن حججی وارد تهران شد

تناقض‌آمیزی موقعیتی که جمهوری اسلامی قرار دارد

به دنبال دوستی دشمن

انقلاب و نظام اسلامی طی چهاردهه تاریخ حماسی و شکوهمند مبارزه و پایداری در برابر نظام تجاوزگر و سلطه‌طلب غرب تجددی به رهبری آمریکا، هیچ‌گاه در موقعیتی چنین خطیر و سرنوشت ساز قرار نداشته است که اکنون به شکل تناقض آمیزی درگیر آن است. ماهیت به غایت خطرناک و تعیین کننده این وضعیت بحرانی که بقا و تداوم سیر پیش‌رونده انقلاب اسلامی را به چالش می‌کشاند، نه به دلیل فزونی و تشدید قدرت خصم و نه به واسطه کاهندگی و تضعیف قابلیت‌های مبارزه و مقاومت نیروی خودی است. بر عکس؛ در قیاس با هر برهه‌ای از این چهاردهه،هیچ‌گاه دشمن چنانکه اکنون ضعیف و عاجز است، نبوده است. کما اینکه نظام اسلامی هرگز به اندازه ظرفیت و توانی که در وضع حاضر واجد آن است، در اختیارنداشته. تناقض آمیزی این موقعیت بالقوه خطرناک و آسیب‌زا نیز در همین حقیقت نهفته است که چالش کنونی در اوج توان ما و در حضیض قدرت آمریکا در جریان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد در اولین نشست خبری:

موارد لغو کنسرت ها به صفر می رسد

نخستین نشست خبری دکترسیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته در مرکز همایش‌های این وزارتخانه برگزار شد. صالحی در پاسخ به سؤال «صبح نو» مبنی بر پیگیری مالکیت مادی و معنوی ابراز داشت: این بحث دو لایه دارد، مالکیت معنوی که با بحث داخلی مرتبط است ما در حوزه داخلی البته قوانین روشن نداریم، بخش زیادی از مشکلات ما به این مساله برمی‌گردد چرا که مقررات خوب و دقیق‌تری در راستای صیانت داخلی نداریم. مالکیت معنوی به مجلس رفته پیگیری‌ها انجام خواهد شد اما در مورد موضوع الحاق به کنوانسیون برن، محل بحث و گفت‌وگو داریم؛ این مساله موافقان و مخالفان بسیار دارد که ما این را با نگاه گفت‌وگو‌سازی دنبال می‌کنیم تا به نقطه روشن برسیم.

در نشست نقد مستند «انقلاب جنسی» مطرح شد

تفاوت ماهوی ازدواج موقت با روابط آزاد در غرب

نشست نقد و بررسی مستند «انقلاب جنسی» به کارگردانی آقای حسین شمقدری هفته گذشته با حضور آقایان ابوالفضل اقبالی کارشناس مسائل زنان و خانواده، محسن آقایی مستندساز و پژوهشگر در مسائل جنسی و خانم شیدا نیکوروین، مستندساز در حوزه خانواده و استاد حوزه و دانشگاه به همت پایگاه رسانه انقلاب در پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی حوزه هنری برگزار شد.

پرونده انتخاب شهردار در کلانشهرها با اتفاقاتی جالب بسته شد

ماجراهای پیچیده کلیدداران شهر

در هیأت انگلیسی زبانان مقیم تهران چه خبر است؟ «صبح نو» گزارش می‌دهد

«یا حسین» با لهجه انگلیسی

«کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» مصادق بارز این شعار، در هیات انگلیسی‌زبانان مقیم تهران معروف به «گروه امت» اتفاق می‌افتد. هیاتی که در آن به زبان انگلیسی برای سالار شهیدان عزاداری می‌شود. مراسم از ساعت 6:30 هر شب برپامی‌شود.

رفراندوم خطای بزرگ بارزانی

اصول جامعه‌شناسی نوین شهری

سرمقاله

مطالبه شفافیت

آرایش جنگی در مرزهای کردستان تشدید شد

خطای بارز بارزانی

سرانجام و به رغم همه مخالفت‌ها، رفراندوم استقلال اقلیم برگزار و «مسعودبارزانی» رییس منطقه کردستان عراق که با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، بر ضرورت برگزاری همه‌پرسی جدایی اقلیم از عراق تاکید داشت، روز گذشته پای یکی از صندوق‌های رأی‌گیری حاضر و رأی خود را به صندوق انداخت.

«سرهنگی» از موضوعی می‌گوید که دنیا برایش حساب باز نکرده بود

ما ناگهان سرباز شدیم!

رییس دفتر ادبیات مقاومت حوزه هنری معتقد است که تمام محاسبات دنیا برای شروع جنگ با ما درست بود به جز اینکه آنها روی به یکباره سرباز شدن مردم ما برای دفاع از خودشان حساب باز نکرده بودند.

صبح نو

سرمقاله

مطالبه شفافیت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قول داده است با پیروی از سیاست شفاف‌سازی در این وزارتخانه، تمامی هزینه‌ها و بودجه برنامه‌های فرهنگی و بودجه همه برنامه‌ها را در دسترس عموم قرار دهد و قراردادهای ارشاد و نهادهای وابسته را با شفافیت اطلاع رسانی کند تا همه بدانند وزارت ارشاد از چه کسانی یا مراکزی حمایت می‌کند. طبیعی است ضمن استقبال از این تصمیم وزیر ارشاد، باید منتظر نتایج عملی آن در این وزارتخانه بود و از دیگر دستگاه‌های دولتی خواست تا به طور جدی در این مسیر گام بردارند. مسلماً یکی از روش‌های مؤثر در مبارزه با فساد و رانت در دستگاه‌های دولتی شفافیت در بودجه‌ها، قراردادها، شرایط اخذ مجوزها و تسهیلات، انجام معاملات و ... است که طبق قانون باید اطلاعات همه آن‌ها به صورتی کاملاً شفاف در معرض اطلاع عموم قرار گیرد. ماده 19 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و ماده سه قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد نیز دولت را موظف کرده است اطلاعات مربوط به همه فعالیت‌ها و قراردادها را با راه‌اندازی پایگاهی به اطلاع افکار عمومی برساند که با وجود گام‌های اولیه‌ای که در این زمینه برداشته شده، اما عدم حضور همه دستگاه‌ها و ارائه ناقص اطلاعات و شفاف نبودن نحوه دسترسی عموم مردم، عملاً اقدامات انجام شده را بی اثر و بلانتیجه کرده است و همچنان رانت اطلاعاتی در دستگاه‌های دولتی و به ویژه شرکت‌های وابسته به آن‌ها، حرف اول را می زند.  امید است دولت یازدهم در زمینه مقابله با رانت اطلاعاتی دستگاه‌ها که طی سال‌های اخیر، به دلیل نبود شفافیت آسیب‌های فراوانی به کشور وارد کرده، گام‌های عملی بردارد و اعتماد از دست رفته مردم به دستگاه‌های دولتی را بازگرداند.

captcha
شماره‌های پیشین